Inwestowane w mieszkania na wynajem coraz mniej opłacalne. Średnie stawki najmu mieszkań spadają, a oferta rośnie
Chętni na najem mieszkania mają w czym wybierać, liczba ofert rośnie. Ceny nadal są wysokie, ale w ostatnich miesiącach widać dalsze spadki. Równolegle ceny mieszkań są na wyraźnym plusie co oznacza, że rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada.
Rośnie liczba dostępnych mieszkań na wynajem, spadają stawki czynszów, to dobra wiadomość dla osób poszukujących mieszkania na chwilę. Gorzej z perspektywy inwestorskiej, coraz trudniej będzie wynająć mieszkanie na dłuższy termin. Dodatkowa pogarsza się relacja, cen mieszkań w odniesieniu do zysków możliwych do uzyskania z wynajmu lokalu. O cenach mieszkań w Polsce pisaliśmy niedawno na Strefie Inwestorów.
„Spadki stawek najmu w połączeniu z wzrostem cen mieszkań przełożyły się na spadek rentowności nowych inwestycji w mieszkania na wynajem. W przypadku zakupu bez udziału kredytu i przy założeniu, że mieszkanie jest wynajęte przez pełne 12 miesięcy w roku, w lutym było to 4,75% netto, co jest odpowiednikiem oprocentowania lokaty na 5,87%. Dla porównania jeszcze w styczniu było to 4,98% netto, czyli odpowiednik stawki 6,05%." – czytamy w raporcie Expandera.
Zobacz także: W 2023 roku ceny nieruchomości w Polsce wzrosły najmocniej z całej Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu
Stawki ofertowe czynszów netto spadają a oferta rośnie
Stawki najmu mieszkań nieśmiało spadają, oczywiście daleko do poziomów widzianych przed rozpoczęciem się wojny na Ukrainie, ale widać pewne zmiany w trendach. Jeśli spojrzymy na najnowsze dane Expandera za luty 2024 r., widzimy spadek w 14 z 17 badanych miast.
„Po raz pierwszy, odkąd publikujemy nasze raporty (od marca 2019 r.), spadki stawek najmu pojawiły się aż w 14 miastach. W lutym, w porównaniu do stycznia, najmocniej spadły koszty najmu w Częstochowie (-6,8%), Radomiu (-6,2%) oraz Toruniu (-5,1%). Jedyne miasta, gdzie obeszło się bez spadków, to Katowice (+1,5%), Łódź (+1,2%) i Sosnowiec (+0,2%). Średnia miesięczna zmiana wyniosła natomiast -1,93%. Był to największy miesięczny spadek w historii naszych raportów. Pomimo wspominanych spadków w większości miast (w 12 z 17), koszty najmu są wciąż wyższe niż przed rokiem. Zmiany roczne przeważnie nie są zbyt duże i przeciętnie wynoszą +1,15%. Zdecydowanie wyróżnia się jednak Białystok, gdzie stawki są o 7,8% wyższe niż przed rokiem. Na drugim biegunie mamy natomiast Wrocław, gdzie najem staniał o 4,8%.” – czytamy w raporcie Expandera.
Źródło: Expander
Podobne wioski prezentuje Marcin Drogomiercki, jak widać, średnie stawki czynszów netto w kwietniu, w największych polskich miastach spadły. W Warszawie najmocniej staniały duże mieszkania (4 pokoje), o około 13%, ale spadła nawet cena popularnych mieszkań 1 i 2-pokojowych. Stabilnie prezentuje się Poznań.
Najnowsze dane z rynku najmu mieszkań: ofert czekających na klientów cały czas przybywa (jest ich więcej niż przed rokiem i dużo więcej niż przed wybuchem wojny na Ukrainie), a stawki ofertowe czynszów (netto) spadają ; sporadycznie stoją w miejscu.#mieszkania #nieruchomości pic.twitter.com/wDvIRJq3v7
— Marcin Drogomirecki (@MarcinDrogo) April 11, 2024
Na spadek cen najmu ogromny wpływ ma podaż mieszkań, a oferta rośnie.
Potwierdza to liczba aktywnych ogłoszeń na serwisach jak Otodom czy Olx. W sześciu największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź), obecnie mamy dostępnych na wynajem jest ponad 34 tys. mieszkań.
Źródło: https://olxdata.azurewebsites.net/
Zmiana (czyt.: wzrost) podaży ofert najmu mieszkań w wybranych miastach w ciągu ostatniego roku
— Marcin Drogomirecki (@MarcinDrogo) April 11, 2024
(klientów popytowych jest mało, zwłaszcza o tej porze roku, a ofert jest od kilku do kilkudziesięciu % więcej; w Warszawie +50,1%, a w takim Białymstoku aż +66% #mieszkania #najem pic.twitter.com/vxq5WaORSB