Mocne wzrosty w budownictwie mieszkaniowym. W pierwszym kwartale deweloperzy rozpoczęli o ponad 50% więcej budów niż przed rokiem
Deweloperzy mieszkaniowi mocno ruszyli z inwestycjami. Marzec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów. Równolegle roczna dynamika mieszkań oddawanych do użytkowania spada.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane o budownictwie mieszkaniowym w okresie styczeń-marzec 2024 r. Zgodnie z nim w pierwszym kwartale roku regularne rosła liczba wydanych pozwoleń na budowę, ale również liczba rozpoczętych budów mieszkań. Deweloperzy we wspomnianym okresie rozpoczęli budowę 42 tys. mieszkań, co było niespełna 80% wzrostem r/r.
Wolumen nowo rozpoczętych budów mieszkań w marcu był 30% wyższy r/r, przy czym deweloperzy rozpoczęli 43% więcej budów r/r.
— Analizy Biuro Maklerskie Pekao (@BM_PekaoAnalizy) April 22, 2024
W 1Q'24 wzrost nowych budów to 56% r/r, przy czym deweloperzy odnotowali wzrost 79% r/r.
Marcowy wolumen 23.8k jest 7% > średniej dla marca z lat 2017-23 pic.twitter.com/8pd39XtSSn
Zobacz także: Popyt na mieszkania i domy na Ukrainie rośnie. Jednak rynek nieruchomości oraz potrzeby klientów uległy zmianie
Rozpoczęte budowy i wydane pozwolenia
W ciągu pierwszych trzech miesięcy wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 69 tys. mieszkań, co jest niespełna 33% wzrostem względem analogicznego okresu 2023 r. Najwięcej pozwoleń przypadło deweloperem, aż 50 tys. (+44,6% r/r.). Kolejni są inwestorzy indywidualni, ci odpowiadają za 17,6 tys. mieszkań (+12,7% r/r.). „Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97,9% ogółu mieszkań.” – czytamy w analizie.
Nie tylko pozwolenia, ale również budowy przeżywają ożywienie. W analizowanym okresie rozpoczęto budowę 60 tys. mieszkań, co jest ponad 55% wzrostem względem poprzedniego roku. „Deweloperzy rozpoczęli budowę 42,0 tys. mieszkań (o 79,3% więcej), a inwestorzy indywidualni 17,0 tys. (o 16,1% więcej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,2% ogólnej liczby mieszkań.” – napisano w analizie GUS.
Zgodnie z szacunkami, na koniec marca w budowie pozostawało ponad 812 tys. mieszkań, co jest niewielkim, bo 0,5% spadkiem względem tego samego okresy w 2023 r.
Mieszkania wydane do użytkowania
Z kolei w przypadku mieszkań, które w pierwszych trzech miesiącach roku oddano do użytkowania, mamy spadek w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. Według wstępnych danych od stycznia do marca oddano 48,8 tys. mieszkań, czyli 12% mniej niż rok wcześniej. W tym wypadku deweloperzy oddali ponad 29 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 18,2 tys. lokali.
Łączna powierzchnia oddanych mieszkań wyniosłą 4,5 mln mkw., co jest ponad 15% spadkiem r/r.
Na co warto zwrócić uwagę, to wzrost liczby oddanych mieszkań (+11,8%) względem lutego 2024 r.
Źródło danych odraz grafik Główny Urząd Statystyczny.