Przejdź do treści

udostępnij:

Polacy w pierwszej 10 nabywców mieszkań i domów w gorącej Hiszpanii

Udostępnij

Według danych Registradores de Espana Polacy zajęli 9 miejsce pod względem zakupów nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii. Już 2023 r. był rekordowy, a nasi rodacy kupili ponad 3,1 tys. domów i mieszkań.

Choć pogoda w Polsce obecnie dopisuje, to przez większą część roku jest średnia, co innego w słonecznej Hiszpanii, gdzie jest 320 słonecznych dni. Polacy coraz częściej wybierają ten region Europy na zakup wymarzonego domu, w samym I kw. sfinalizowane 800 transakcji. Zeszły rok był rekordowy, bo kupiliśmy ponad 3,1 tys. domów i apartamentów, biorąc pod uwagę wynik za I kw., ten rok może okazać się jeszcze lepszy. Według Registradores de Espana zajmujemy 9 miejsce, w czołówce są Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy.
 

kto robił zakupy w polsce

Źródło: Registradores de Espana

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Kupujemy coraz więcej nieruchomości w Hiszpanii

Polacy kupują coraz więcej nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii, w samym I kw. br. było to 800 domów i apartamentów. Oznacza to, że udział polaków w hiszpańskim rynku nieruchomości wyniósł 3,2%, na podium znaleźli się Brytyjczycy (9,13%), Niemcy (6,77%) oraz Marokańczycy (6,06%).

Duże zainteresowanie ze strony Polaków potwierdza założycielka biura nieruchomości na Costa del Sol. „Polscy klienci kupują coraz więcej domów w Hiszpanii, stanowiących już blisko 40% transakcji. Widzimy wyraźny trend w kierunku nieruchomości z sektora luksusowego, w którym się specjalizujemy. Polacy chcą dywersyfikować geograficznie swój majątek, co wynika z różnorodnych motywacji. Doświadczenia z pandemii, pojawienie się modelu pracy hybrydowej i agresja na Ukrainę w 2022 r. skłaniają wielu naszych rodaków do traktowania apartamentu lub domu na Costa del Sol nie tylko jako wakacyjnej lokalizacji, ale coraz częściej także jako nowego, stałego miejsca do życia” – powiedziała Agnieszka Kostrzewa, właścicielka Agnes Inversiones.

Według danych wspomnianego biura nieruchomości, w I kw. 2024 r. rynek pierwotny jest dominujący w Hiszpanii i odpowiada za 75% zakupów, 25% przypadło na rynek wtórny. Największy popyt (65%) dotyczył dużych apartamentów, od 100 do 250 mkw. powierzchni, domy o powierzchni od 250 do 600 mkw. stanowiły 35% wśród najchętniej kupowanych.

Średnie ceny apartamentów kształtowały się na poziomie od 450 tys. do 1,9 mln euro, z kolei za domy trzeba było zapłacić od 1,5 do 5 mln euro.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii są stabilne, przez co stanowią bezpieczną lokalizację dla inwestorów. Według danych Eurostatu, w ciągu roku ceny domów i mieszkań wzrosły o 4,3% w ciągu roku, dla porównania w Polsce to było 13%.

Tradycyjnie wśród inwestorów króluje Marabella na Costa del Sol.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mają jeszcze potencjał do wzrostu, a ewentualna korekta może nastąpić dopiero w przyszłym roku

Udostępnij