Polacy w pierwszej 10 nabywców mieszkań i domów w gorącej Hiszpanii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
23 maj 2024, 07:57

Polacy w pierwszej 10 nabywców mieszkań i domów w gorącej Hiszpanii

Według danych Registradores de Espana Polacy zajęli 9 miejsce pod względem zakupów nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii. Już 2023 r. był rekordowy, a nasi rodacy kupili ponad 3,1 tys. domów i mieszkań.

Choć pogoda w Polsce obecnie dopisuje, to przez większą część roku jest średnia, co innego w słonecznej Hiszpanii, gdzie jest 320 słonecznych dni. Polacy coraz częściej wybierają ten region Europy na zakup wymarzonego domu, w samym I kw. sfinalizowane 800 transakcji. Zeszły rok był rekordowy, bo kupiliśmy ponad 3,1 tys. domów i apartamentów, biorąc pod uwagę wynik za I kw., ten rok może okazać się jeszcze lepszy. Według Registradores de Espana zajmujemy 9 miejsce, w czołówce są Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy.
 

kto robił zakupy w polsce

Źródło: Registradores de Espana

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Kupujemy coraz więcej nieruchomości w Hiszpanii

Polacy kupują coraz więcej nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii, w samym I kw. br. było to 800 domów i apartamentów. Oznacza to, że udział polaków w hiszpańskim rynku nieruchomości wyniósł 3,2%, na podium znaleźli się Brytyjczycy (9,13%), Niemcy (6,77%) oraz Marokańczycy (6,06%).

Duże zainteresowanie ze strony Polaków potwierdza założycielka biura nieruchomości na Costa del Sol. „Polscy klienci kupują coraz więcej domów w Hiszpanii, stanowiących już blisko 40% transakcji. Widzimy wyraźny trend w kierunku nieruchomości z sektora luksusowego, w którym się specjalizujemy. Polacy chcą dywersyfikować geograficznie swój majątek, co wynika z różnorodnych motywacji. Doświadczenia z pandemii, pojawienie się modelu pracy hybrydowej i agresja na Ukrainę w 2022 r. skłaniają wielu naszych rodaków do traktowania apartamentu lub domu na Costa del Sol nie tylko jako wakacyjnej lokalizacji, ale coraz częściej także jako nowego, stałego miejsca do życia” – powiedziała Agnieszka Kostrzewa, właścicielka Agnes Inversiones.

Według danych wspomnianego biura nieruchomości, w I kw. 2024 r. rynek pierwotny jest dominujący w Hiszpanii i odpowiada za 75% zakupów, 25% przypadło na rynek wtórny. Największy popyt (65%) dotyczył dużych apartamentów, od 100 do 250 mkw. powierzchni, domy o powierzchni od 250 do 600 mkw. stanowiły 35% wśród najchętniej kupowanych.

Średnie ceny apartamentów kształtowały się na poziomie od 450 tys. do 1,9 mln euro, z kolei za domy trzeba było zapłacić od 1,5 do 5 mln euro.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii są stabilne, przez co stanowią bezpieczną lokalizację dla inwestorów. Według danych Eurostatu, w ciągu roku ceny domów i mieszkań wzrosły o 4,3% w ciągu roku, dla porównania w Polsce to było 13%.

Tradycyjnie wśród inwestorów króluje Marabella na Costa del Sol.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mają jeszcze potencjał do wzrostu, a ewentualna korekta może nastąpić dopiero w przyszłym roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost