Wyższy podatek od flipowania mieszkań. Ustawa antyfliperska jest już w Sejmie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
27 maj 2024, 10:52

Fliperzy mieszkań zapłacą wyższy podatek. Ustawa antyfliperska jest już w Sejmie

Na stronie Sejmu opublikowano projekt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, potoczne zwanym podatkiem od flipowania mieszkań.

Pojawił się projekt ustawy, który na opodatkować tzw. fliperów. Czyli inwestorów, którzy kupują mieszkania po niskiej cenie, w celu szybkiej odsprzedaży, zazwyczaj po małym remoncie zazwyczaj z bardzo dużym zyskiem. Projekt jest zmianą ustawy z września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, a znaleźć możemy go na stronie Sejmu.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mają jeszcze potencjał do wzrostu, a ewentualna korekta może nastąpić dopiero w przyszłym roku

Projekt ustawy antyfliperskiej

Projekt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. podatek od flipowania), został skierowany do I czytana na posiedzeniu Sejmu. Celem poselskiego projektu jest chęć wprowadzenia dodatkowych stawek podatkowych dla osób, które w krótkim okresie odsprzedają zakupione nieruchomości.

„Projekt ustawy ma na celu zmianę ustawy z dnia 6 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 295), zwanej dalej „ustawą o PCC”, w celu wprowadzenia dodatkowych stawek podatku w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych w krótkim okresie czasu od jego zakupu. Projekt ma na celu opodatkowanie tzw. flipowania mieszkań, czyli zjawiska polegającego na zakupie mieszkań w niskiej cenie, a następnie szybkiej ich odsprzedaży z zyskiem. Jednocześnie, celem ustawy nie jest pozyskanie dodatkowych środków do budżetu, lecz wprowadzenia dodatkowych stawek ma po prostu zniechęcić do spekulacyjnego obrotu nieruchomościami.” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

warszawa

Źródło: AdobeStock

Zgodnie z projektem, zostaną wprowadzone trzy nowe podatki PCC, które mają dotyczyć umów sprzedaży lokali mieszkaniowych. Jeśli nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem roku od poprzedniej sprzedaży (10%), jeśli zostanie sprzedana przed upływem dwóch lat od poprzedniego zbycia – 6%, z kolei, jeśli zostanie sprzedana w okresie od dwóch lat, ale przed upływem trzech, podatek wyniesie 4%. To nie wszystko, w proponowanej ustawie ma być dodatkowe rozwiązanie, które nakłada podatek na spekulantów. Zgodne z tymi zmianami, jeśli kupujący w okresie 5 lat od zakupu pierwszego mieszkania, kupuje trzeci lokal objęty zostanie stawką PCC 3%, czwarte mieszkanie – 4%, piątek i kolejne 5% PCC.

Ustawa antyfliperska powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025

Warto zauważyć, jak podkreślono w uzasadnieniu, że projekt jest efektem panującej w Polsce nierównowagi między podażą a popytem, która skutkuje małą ilością mieszkań i dużymi wzrostami cen. Na tym wzrostowym trendzie skorzystali i nadal korzystają fliperzy.

„Na tych rekordowych wzrostach korzystają m.in. flipperzy, którzy korzystając ze spekulacyjnych metod niemal wyczyścili rynek nieruchomości w Polsce, szczególnie w dużych miastach. Działalność flipperów przyczyniła się do tego, że aktualnie w dużych polskich miastach osoby chcące faktycznie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe na rynku wtórnym de facto mają bardzo utrudnione możliwości z uwagi na to, że z perspektywy sprzedających korzystniej jest zawrzeć transakcję z flipperem - osobą najczęściej dysponującą gotówką oraz dążącą do jak najszybszego sfinalizowania zakupu. Poza tym należy podkreślić, że samo zjawisko spekulacji na rynku mieszkaniowym przyczynia się do wzrostu cen nieruchomości - flipperzy nie tylko korzystają na wzrostach cen, ale również sami te wzrosty intensyfikują. Flipperzy przyczyniają się do finansjalizacji rynku mieszkaniowego w Polsce, który w coraz większym stopniu nabiera cech rynku produktów inwestycyjnych / spekulacyjnych a nie rynku, na którym osoby fizyczne mogą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Przypomnijmy, że podstawowa stawka podatku PCC wynosi obecnie 2% i nie jest zróżnicowana zależnie od przypadku oraz tego, kto i w jakim czasie nabył nieruchomości mieszkaniowe.

Projekt ustawy zakłada, że wejdzie ona w życie 1 stycznia 2025 r.

Zobacz także: Ceny mieszkań we Wrocławiu wzrosły, ale stawki najmu poszły w dół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost