Ceny mieszkań we Wrocławiu wzrosły, ale stawki najmu poszły w dół
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 maj 2024, 08:37

Ceny mieszkań we Wrocławiu wzrosły, ale stawki najmu poszły w dół

Dziś miasto, w którym średnia ofertowa cena mieszania wyniosła w I kw. 13,2 tys. zł, można tam zobaczyć Panoramę Racławicką, piękny gotycko-renesansowy ratusz, a pośrodku miasta jest wyspa.

Witamy we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska, które jest trzecim miastem w ramach cyklu o cenach mieszkań z podziałem na dzielnice. Według danych Narodowego Banku Centralnego (NBP), średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w I kw. wyniosła 12,8 tys. zł, co było 15,5% wzrostem względem analogicznego okresu w 2023 r. Z kolei za mieszkania z rynku wtórnego poszły w górę o około 16% i wyniosły średnio 11,5 tys. zł.

Jak kształtowały się ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach tego miasta? Średnia ofertowa stawka w pierwszych miesiącach roku wyniosła 13,2 tys. zł, według danych Otodom (podobne wnioski można wyczytać z danych banku centralnego). Tradycyjnie, najdrożej jest na rynku wtórnym Starego Miasta, gdzie średnia oferta wynosiło około 15,2 tys. zł za mkw. Najtańsze oferty można było znaleźć w dzielnicy Fabryczna.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Krakowie wzrosły mocnej niż w Warszawie. Rynek nieruchomości w stolicy Małopolski na koniec Q1 2024

Wrocławski rynek wtórny i pierwotny

Sprawdziliśmy, jak prezentowały się ceny ofertowe wrocławskich mieszkań z podziałem na dzielnice. Według danych serwisu Otodom, na rynku wtórnym oferty kształtowały się od 12,5 do 15,2 tys. zł. Najdrożej było w okolicach Starego Miasta, gdzie średnia oferta metra kwadratowego wynosiła 15 256 zł. Śródmieście znalazło się na 3 miejscu (13 tys. zł). Najtaniej jest na Psim Polu oraz Fabrycznej, tam oferty mieszkań kształtują się w okolicach 12,5 tys. zł za mkw.

rynek wtórny Wrocław

Źródło: otodom.pl

W I kw. zaskoczeniem może być rynek pierwotny mieszkań we Wrocławiu. Standardowo na Starym Mieście najdrożej, średnia cena mkw. nowego mieszania w ofercie kształtowała się na poziomie niecałych 17 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowało się Śródmieście, z ofertą 15,9 tys. zł. Najtańsze ofertowo mieszkania można było znaleźć w dzielnicy Psie Pole, za 11,6 tys. zł, co stanowiło kwotę o 1000 zł niższą niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Średnia roczna zmiana ceny mkw. wyniosła niecałe 2 tys. zł.

rynek pierwotny Wrocław

Źródło: otodom.pl

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w rok o ponad 25%. Oto jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy na koniec Q1 2024

Wrocławski rynek wynajmu

A co z mieszkaniami na wynajem? No jeśli ktoś zainwestował w lokal na wynajem, to te tracą. Średnia stawka najmu we Wrocławiu wyniosła nieco ponad 3 tys. zł, co oznacza spadek o 3,7%. Na Starym Mieście trzeba było zapłacić średnio 3,3 tys. zł., na Krzykach 3,1 tys. zł. Śródmieście znalazło się na trzecim miejscu (3 tys. zł). Choć można uznać, że stawki wszędzie są podobne, bo na Psim Polu trzeba było zapłacić 2,8 tys. zł. Co prawda nie są to stawki, które obserwowaliśmy przed wybuchem wojny, ale trzeba przyznać, że nie są to bardzo odległe wartości.

wynajem wrocław

Źródło: otodom.pl

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost