Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w rok o ponad 25%. Rynek nieruchomości w stolicy rozgrzany
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 maj 2024, 07:42

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w rok o ponad 25%. Oto jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy na koniec Q1 2024

Jak wyglądał I kw. 2024 r. w poszczególnych warszawskich dzielnicach? Według danych serwisu Otodom najbardziej przystępne cenowo mieszkania, zarówno na wynajem, jak i sprzedaż są w okolicach Rembertowa, najdroższe jest Śródmieście.

Postanowiliśmy przygotować nowy cykl, który być może przypadnie wam do gustu. Przyjrzeliśmy się cenom mieszkań, zarówno wynajmu, jak i cenom ofertowym w polskich miastach, ale z podziałem na dzielnice. Na pierwszy strzał idzie Warszawa. Zaskoczeniem nie będzie, że najdroższe dzielnice to Śródmieście, Wola, Żoliborz, Mokotów i Wilanów. Najtaniej jest w okolicach Rembertowa, Wawra i Wesołej.

Średnioroczna zmiana cen mieszkań na rynku wtórnym to wzrost o 3,5 tys. zł, co oznacza 26,6% r/r. Na rynku pierwotnym I kw. prezentuje się podobnie, wzrost o 25,5% względem analogicznego okresu z 2023 r. W porównaniu z innymi miastami stolica wciąż pozostaje najdroższa.

Zobacz także: W 2023 roku ceny nieruchomości w Polsce wzrosły najmocniej z całej Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu

Warszawski rynek wtórny i pierwotny

Jeśli spojrzymy na I kw. 2024 r. rynku wtórnego mieszkań w Warszawie, to według danych Otodom mamy średnioroczny wzrost na poziomie 26,6%. Najdroższą dzielnicą w Warszawie jest Śródmieście (23,4 tys. zł/mkw.), ale w wielkiej piątce jest również Wola, Żoliborz, Wilanów oraz ukochany przez wielu Mokotów (19,3 tys. zł/mkw.).

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, zmiana r/r.

rednia cena mkw wtórny

Źródło: otodom.pl

Widać, że na przestrzeni ostatniego roku zmiany cen mieszkań doprowadziły do zmian w rankingu. Pierwszą piątką pozostaje taka sama, choć pozamieniała się miejscami. Z kolei z najniższych cen mkw. z piątki wypadł Ursus, a wpadł Targówek, co jest ciekawe, bo przecież w 2022 r. otwarto tam drugą linię metra, której na Ursusie nie ma. Bemowo i Praga Północ pozostały na swoich miejscach.

Z kolei ceny ofertowe nowych mieszkań odleciały w Warszawie w kosmos. W Śródmieściu za mkw. deweloperskiego mieszkania życzono sobie 28,7 tys. zł/mkw. Najdrożej za mkw. trzeba zapłacić za mieszkania do 40 mkw. Na drugim miejscu jest nowy „mordor” czyli Wola, gdzie deweloperzy liczą sobie 27 tys. zł/mkw. mieszkania. Mamy lekką różnicę względem mieszkań używanych, z piątki wypadł Wilanów, na miejsce którego wskoczyła Ochota. Zielony Żoliborz i Mokotów są na swoim miejscu, z cenami kolejno 24 tys. i 21 tys. zł za metr. Średnioroczna zmiana ceny wyniosła, podobnie jak w przypadku rynku wtórnego 25,5% (+3 623 zł).

„Najtaniej” w I kw. było na Targówku, Ursusie, Rembertowie, Białołęce i Wawrze.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie, zmiana r/r.

srednia cena mkw pierwotny

Źródło: otodom.pl

Zobacz także: Mocne wzrosty w budownictwie mieszkaniowym. W pierwszym kwartale deweloperzy rozpoczęli o ponad 50% więcej budów niż przed rokiem

Warszawski rynek wynajmu mieszkań

Nie zapominajmy, że nie wszyscy korzystają z rynku transakcyjnego, co więc słychać na rynku najmu mieszkań? Ofertowe stawki z I kw. 2024 r. porównamy z I kw. 2023 r. oraz IV kw. 2021 r., czyli ostatnim przed wybuchem wojny na Ukrainie, która diametralnie zmieniła rynek najmu w Polsce.

Tutaj podobnie, jak w przypadku mieszkań na sprzedaż, pierwsza i ostatnia piątka są podobne. Najdrożej jest na Śródmieściu (7 205 zł), Wilanowie, Mokotowie, Woli i Żoliborzu (4 743 zł). Najtaniej wynajmować mieszkanie na Targówku, Ursusie, Białołęce oraz Rembertowie, gdzie trzeba zapłacić około 3,2 tys. zł. Rok do roku ofertowe ceny wynajmu wzrosły o 144 zł (4,5%). Warszawa pośród polskich miast pozostaje najdroższym miastem pod kątem najmu lokalu mieszkalnego. Za mniej niż 40 mkw. trzeba średnio zapłacić 3 tys. zł, około 3,8 tys. zł za 40-60 mkw., a na duży apartament powyżej 90 mkw. trzeba przygotować miesięcznie 12 tys. zł.

Ceny wynajmu w Warszawie, zmiana r/r.

rynej wynajmu Warszawa

Źródło: otodom.pl

Kolejnym miastem będzie Kraków, stay tuned!

Zobacz także: Inwestowane w mieszkania na wynajem coraz mniej opłacalne. Średnie stawki najmu mieszkań spadają, a oferta rośnie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost