Przejdź do treści

udostępnij:

Od poniedziałku cykl rozliczenia akcji w KDPW ulegnie skróceniu

Udostępnij

Zapraszamy do zapoznania się z treścią komunikatu prasowego KDPW na temat zmiany cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2.

Od 6 października zmienia się cykl rozrachunkowy z dotychczasowego T+3 na T+2. Zmiana wpłynie na realizację praw inwestorów wynikających z posiadania akcji i innych instrumentów, jak np. wypłata dywidendy, wypłata odsetek i wykup obligacji, prawo poboru, wykup lub umorzenie certyfikatów inwestycyjnych, wygaśnięcia certyfikatów strukturyzowanych. Przede wszystkim jednak zmiana cyklu rozrachunkowego na T+2 pozwoli na skrócenie okresu finalizacji zawieranych transakcji.

Nowy cykl T+2 dotyczy następujących instrumentów:

  • Akcje
  • Prawa do akcji
  • Kwity depozytowe
  • ETF-y
  • Certyfikaty inwestycyjne


Dla pozostałych klas instrumentów cykl rozrachunkowy nie ulegnie zmianie (np. obligacje T+2 - bez zmian).

Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 dostosowuje polski rynek do standardów wprowadzanych w Unii Europejskiej. W szczególności zmiana ta wynika z zapisów rozporządzenia CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych), które w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. KDPW dostosowuje polski rynek i swoje rozwiązania do nowych regulacji już od 6 października 2014 r. – powiedziała Prezes KDPW Iwona Sroka.

Zmiana cyklu rozrachunkowego


Uczestnikom KDPW oraz KDPW_CCP zmiana pozwoli na skrócenie okresu utrzymywania depozytów zabezpieczających dla pozycji rozliczeniowych oraz da większe możliwości w zakresie pozyskiwania papierów wartościowych w celu przeprowadzenia pełnego rozrachunku.

Na dzień 8 października 2014 r. został określony odmienny, w stosunku do standardowo obowiązującego, harmonogram dnia księgowego, co wynika z faktu, że tego dnia w KDPW przeprowadzone będą rozrachunki z dwóch dni jednocześnie (dla transakcji zawartych 3 października wg. schematu T+3, a dla transakcji wartych 6 października – zgodnie z cyklem T+2).

Więcej informacji w broszurze Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2. W publikacji pokazaliśmy także praktyczne przykłady, jak skrócony cykl rozrachunkowy może wpłynąć na decyzje dotyczące nabycia lub zbycia papierów wartościowych np. w związku z prawem do dywidendy, czy możliwości uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu spółki.

Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki T+2.

Źródło: http://www.kdpw.pl/pl/press_room/informacje-prasowe/Strony/NewsDetails.aspx?idn=687

Udostępnij