Jesteś nowy na GPW? Nie zapomnij rozliczyć podatek od zysków kapitałowych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 lut 2021, 06:30

W 2020 roku zacząłeś inwestować na giełdzie i nieźle zarobiłeś? Rozlicz podatek od zysków kapitałowych do końca kwietnia

Udało Ci się zarobić w 2020 roku inwestując na giełdzie? Świetnie, a teraz nie zapomnij rozliczyć podatku od zysków kapitałowych. Masz czas do końca kwietnia.

2020 rok nie był szczególnie udany na świecie, ale wielu inwestorów nie ma na co narzekać. Jeśli udało Ci się zarobić inwestując w ubiegłym roku na giełdzie, teraz pamiętaj, aby rozliczyć podatek od zysków kapitałowych. Czyli tzw. podatek Belki w wysokości 19%.

Na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych masz czas do 30 kwietnia br. Potrzebujesz do tego PIT-38.
 

Zobacz także: Jak wypełnić PIT-38 i rozliczyć podatek od zysków kapitałowych krok po kroku

Drogi inwestorze, rozlicz podatek od zysków kapitałowych

GPW oraz domy maklerskie przeżyły prawdziwe oblężenie w 2020 roku. Rynek kapitałowy nagle stał się modny, a napływ nowych inwestorów był widoczny w liczbie zakładanych rachunków maklerskich. Do inwestowania wracali dawno niewidziani inwestorzy, ale też pojawiło się wielu początkujących.

Zobacz także: Wysokie obroty na GPW w I połowie 2020 r.

To skoro jesteś początkującym inwestorem, możesz nie wiedzieć, że przyszedł czas na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych. Możliwość jego rozliczenia została uruchomiona 15 lutego br. i potrwa do końca kwietnia. Do tego potrzebny jest PIT-38, czyli deklaracja podatkowa dla osób uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych.

Jednak jeszcze wcześniej należy pamiętać o dokumencie PIT-8C, który otrzymujemy od swojego biura maklerskiego. Jest to niezbędne potwierdzenie uzyskanych dochodów. PIT-38 można oczywiście złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub w formie pisemnej.

PIT-38 można rozliczyć również, jeżeli poniosło się stratę. Taka możliwość jest dostępna dla inwestorów, którzy w latach 2015-2019 wykazali stratę i teraz przysługuje im prawo od jej odliczenia z poprzednich lat.

Dodatkowym problemem przy rozliczaniu PIT-38 są zyski ze spółek zagranicznych (pod postacią dywidend), lub zyski osiągnięte na zagranicznych platformach (za pośrednictwem zagranicznych domów maklerskich) – które zazwyczaj nie wystawiają PIT-8C, czyli trzeba wszystko liczyć samemu.

W najbliższych dniach na Strefie Inwestorów pojawi się artykuł poradnikowy, prezentujący właściwą ścieżkę rozliczenia PIT-38.

Zobacz także: Czy można sprzedać zawieszone akcje i rozliczyć je w PIT-38?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.