Analitycy rekomendują kupno Votum spółki, która walczy o odszkodowania z banków za kredyty we franku szwajcarskim
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
03 gru 2021, 12:56

Akcje Votum mocno rosną, po tym jak analitycy DM BOŚ rekomendują kupno i podwyższyli cenę docelową

Analitycy DM BOŚ w raporcie analitycznym z 2 grudnia podnieśli cenę docelową dla akcji Votum z 18,30 zł do 23,80 zł podtrzymując rekomendację na poziomie „KUPUJ”. Kurs akcji rośnie w reakcji na rekomendację ponad 8,5%.

Swoją rekomendację analitycy BOŚ uzasadniają dobrymi wynikami Votum za III kwartał 2021 roku. Spółka działa w branży odszkodowawczej w segmencie związanym z pozwami frankowiczów firma ma ponad bazę 24 tys. klientów. Votum zajmuje się dochodzeniem roszczeń w obszarze odszkodowań osobowych, majątkowych i klauzul abuzywnych w walutowych umowach kredytowych, czyli znane nam kredyty frankowe.

DM BOŚ podniósł cenę docelową akcji Votum 23,80 zł

Votum kurs akcji

Raport analityczny DM BOŚ w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Analitycznego 3.0

Zobacz także: Raporty analityczne i rekomendacje giełdowe. Jak powstają i do czego są potrzebne? - Michał Kobza, GPW - Podcast 21% rocznie jak inwestować

W III kwartale grupa Votum wypracowała 49 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli 35% więcej w ujęciu r/r co jest lepszym wynikiem względem poprzedniego kwartału chociaż nie na poziomie zysków. Marża EBITDA w III kwartale zanotowała spadek do 6% w porównaniu do 9,4% rok wcześniej.

kurs akcji wzgledem wig

Zobacz także: Rekomendacje i analizy dla spółek z GPW nigdy nie były tak powszechne i dostępne jak teraz. Co MiFID II i program pokrycia analitycznego zmienił na rynku

Przychody w dobrej formie, rentowność pod mniejszą presją, poprawa zysku netto, wymienia analityk DM BOŚ Michał Sobolewski w raporcie na zlecenie GPW. - Specyfika działalności Votum, polega na tym, że gros przychodów rozpoznawanych jest nie w momencie pozyskania klienta (czyli etap podpisania umowy i pobrania opłaty wstępnej), ale w czasie uzyskania wyroku sądu. Większość orzeczeń sądów dotyczących klauzul abuzywnych jest pro-konsumencka i daje przytłaczające szanse na wygraną klientowi. Dlatego szacujemy, że przy 95% skuteczności dochodzenia roszczeń tylko obecna baza klientów powinna pozwolić na wygenerowanie łącznie 492 milionów złotych przychodów w przyszłych okresach. - czytamy w podsumowaniu wyników analityka DM BOŚ.

Widać również silny przyrost wyroków pierwszej instancji co ma skutkować istotnym przełożeniem na wynik operacyjny w przyszłych kwartałach.

wyniki iii kw

Votum Energy łączy siły z Columbus Elite

Dla przyszłych prognoz jednak istotne znaczenie ma nawiązanie partnerstwa z Columbus Elite, które wskutek podpisanej umowy inwestycyjnej obejmuje m.in. sprzedaż pakietu akcji w spółce Votum Energy partnerowi. Wynik operacyjny w kolejnych kwartałach nie będzie zawierał ujemnego udziału Votum Energy.

Główne zagrożenie dla przychodów spółki. KNF nieustająco namawia banki i frankowiczów do ugód. Tego samego zdania jest Sąd Najwyższy, który wskazuje, że to najlepsze rozwiązanie problemu i zarzuca bankom, że nie składają klientom odpowiednich propozycji ugodowych. Jedynie PKO BP i ING BSK uruchomiły swoje programy ugód, a reszta banków wstrzymuje się z działaniami.

sprawy

* Partnerem działu Rekomendacje w serwisie StrefaInwestorow.pl jest Giełda Papierów Wartościowych, która prowadzi Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.