Wyniki Śnieżki negatywnie zaskoczyły analityków. IPOPEMA Securities rekomenduje „SPRZEDAJ” akcje producenta farb
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
11 maj 2022, 18:14

Wyniki Śnieżki negatywnie zaskoczyły analityków. IPOPEMA Securities rekomenduje „SPRZEDAJ” akcje producenta farb

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA opublikowała we wtorek (10.05) wyniki za pierwszy kwartał 2022 r. Rekordowo niskie przepływy pieniężne (FCF), wysoki poziom zadłużenia, a także niższy niż przewidywany zysk netto powodują, że analityk Michał Pilch podtrzymuje rekomendację „SPRZEDAJ” przy cenie docelowej 64,61 zł. Taka cena oznacza potencjał spadkowy ok. 18%.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Śnieżka SA to spółka przodująca na polskim rynku farb i lakierów. Zatrudnia ponad 1000 pracowników, a swoją działalność prowadzi w trzech krajach: Polsce, Białorusi i Ukrainie. Oprócz tych krajów ważnym rynkiem zbytu dla spółki są Węgry. W 2018 r. spółka rozpoczęła budowę Centrum Logistycznego w Zawadzie, będącą największą inwestycją w historii firmy.

Wzrost przychodów osłabiony kosztami

Trwający konflikt w Ukrainie negatywnie odbija się na wynikach spółki. Duży spadek przychodów na tym rynku (aż o 50% kw/kw) przerósł prognozy analityków, a dodatkowy problem stanowi objęta sankcjami Białoruś, z której przychody spółka zdecydowała się przenieść do kategorii „pozostałe”, przez co określenie wysokości ich spadku jest mocno utrudnione. Pozytywnie zaskoczyły Węgry, które przyniosły 12% wzrost przychodów r/r. To, w połączeniu z odpowiednią polityką cenową na rynku polskim, pozwoliło zwiększyć przychód spółki o 3,45% w stosunku do 1Q2021 r.

Niestety, pozytywne zaskoczenie w przychodach zostało zrekompensowane przez większe koszty administracyjne. To przełożyło się na niższy wynik EBITDA od przewidywanego. Oprócz wyższych kosztów spółka wykazała spadek zobowiązań, co według analityka Michała Pilcha może świadczyć o presji ze strony dostawców.
 

NIEŻKA AKCJE

Zobacz także: DM Noble Securities obniża cenę docelową MCI Capital, ale wciąż widzi ponad 70% potencjału wzrostu

Niepokojąco wzrastające zadłużenie

Analityk podkreśla, że negatywnym zaskoczeniem w raporcie jest wysoki wzrost zadłużenia. Obecny poziom długu netto/EBITDA za 1Q22 wynosi 3,3. Mimo zapowiedzi Zarządu z marca o planowanych obniżkach zadłużenia, jego poziom ciągle rośnie, co w połączeniu z coraz wyższymi kosztami obsługi długu (m.in. w wyniku rosnących stóp procentowych) stanowi niebezpieczeństwo do generowania wysokich kosztów finansowych przez Spółkę w nadchodzącym roku.

- Podsumowując, ewidentnie widać wpływ obecnej niekorzystnej sytuacji na rynku na wyniki spółki. Uważamy również, że wyniki w 1Q22 mogłyby doprowadzić do rewizji w dół naszych prognoz odnośnie roku 2022.– pisze analityk Michał Pilch.

Zobacz także: Monitorowany przez Saxo Bank koszyk przewartościowanych spółek „bubble stocks" od początku roku spadł 69%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.