Wysokie marże rynkowe ze sprzedaży oleju napędowego i LPG napędzają wyniki Grupy Unimot
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
24 maj 2022, 15:43

Wysokie marże rynkowe ze sprzedaży oleju napędowego i LPG napędzają wyniki Grupy Unimot

Unimot SA udostępnił 23.05 swoje wyniki za 1Q2022. Zgodnie z oczekiwaniami spółka rozpoczęła rok 2022 w świetnym stylu. Analitycy DM BOŚ wskazują na rewelacyjne marże ze sprzedaży oleju napędowego i LPG jako główne czynniki wpływające na tak pozytywną sytuację spółki.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Wyniki finansowe zbliżone do prognozowanych

Spółka zanotowała w 1Q2022 roku przychody w wysokości 2 371 mln zł (wzrost o 51% r/r). Mimo, że prognozowane przez analityków przychody były minimalnie wyższe (2 936 mln zł), to w pozostałych analizowanych częściach sprawozdania spółka poradziła sobie lepiej niż oczekiwano.
 

UNIMOT 1

Raport dostępny w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, dostępny tutaj.

Zobacz także: Perspektywy dla Grupy Voxel słabną. Analitycy obniżają rekomendację i cenę docelową dla akcji

Zaraportowana EBIDTA na poziomie 147,3 mln (95% wzrost r/r) wyniosła prawie dwa razy więcej niż przewidywana (59 mln zł). Należy jednak pamiętać, że większość z tej kwoty to zdarzenia jednorazowe (m.in. pozytywna wycena zapasów paliw ciekłych, a także przesunięcie kosztów w segmencie korporacyjnym). W efekcie skorygowana EBIDTA nie odbiegała już tak bardzo od przewidywań analityków, choć wciąż była wyższa niż sądzono (87,5 mln zł wobec przewidywanych 80 mln zł).

Bardzo dobrze zaprezentował się także rachunek przepływów pieniężnych – spółka na poziomie operacyjnym wygenerowała 51,5 mln zł gotówki, wobec -32,9 mln zł zaraportowanych w roku ubiegłym.

Niebezpiecznym sygnałem, na który zwracają uwagę analitycy, jest drastycznie rosnący dług netto, który w 1Q2022 wyniósł 302 mln zł, stanowiąc tym samym wzrost o 72% r/r.

Pozytywne prognozy na 2022 rok

Wyniki za I kwartał 2022 potwierdzają, że oczekiwane wysokie marże na oleju napędowym i LPG będą miały duże znaczenie dla spółki w nadchodzącym roku. Dodatkowym czynnikiem napawającym optymizmem jest najwyższy od ponad dwóch lat poziom przepływów pieniężnych. Z tego powodu analitycy przewidują, że wyniki w całym 2022 roku będą wyjątkowo dobre. Jedynym minusem jaki widzą analitycy to skokowy wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy w efekcie rosnących cen paliw.

„Jednocześnie martwi nas oczekiwany wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy w Spółce i oczekiwane pogorszenie się bilansu" – komentuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.
 

UNIMOT AKCJE

Zobacz także: Monnari konsekwentnie poprawia swoje wyniki po pandemicznym zastoju. Analitycy DM Banku BPS podnoszą cenę docelową dla akcji spółki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.