Votum notuje rekordowe wyniki i nawet windfall tax nie zmienia pozytywnego nastawienia analityków do spółki
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
29 wrz 2022, 12:10

Votum notuje rekordowe wyniki i nawet windfall tax nie zmienia pozytywnego nastawienia analityków do spółki

Świetny rajd Votum zapoczątkowany już w III kwartale 2021 roku trwa dalej. Spółka pokazała znów dynamiczny wzrost przychodów, czego zasługą był przede wszystkim segment związany z dochodzeniem roszczeń z tytułu klauzul abuzywnych. Dzięki niemu coraz większy wpływ na kształtowanie się przychodów ma tzw. „success-fee”, pobierany przez spółkę za każdą wygraną sprawę. Dodatkowo, spółka już teraz rozszerza ofertę w tym segmencie, co daje potencjał do dalszych dynamicznych wzrostów na nadchodzące miesiące.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Najnowsze wyniki Votum spełniły pokładane w nich nadzieje. Oczekiwania analityków nie różniły się zbytnio od tego, co za ostatni kwartał spółka pokazała, wobec czego podtrzymana została rekomendacja długoterminowa kupna akcji z ceną docelową na poziomie 75,9 zł/akcję.

VOTUM AKCJE

Rekordy w przychodach, rentowności i zysku netto

Votum podtrzymuje szalone tempo bicia swoich rekordów. Kolejny kwartał spółka pokazała historycznie wysokie wyniki. Tym razem przychody uplasowały się na poziomie 77 mln zł, co oznacza aż 65% wzrost r/r. Za ten poziom w większości odpowiada ”success-fee” z segmentu klauzul, jednak w pozostałych segmentach (szkód osobowych oraz rehabilitacji) spółka również skutecznie się rozwija. Małą łyżką dziegciu okazał się w tym kwartale segment szkód majątkowych, którego wyniki okazały się gorsze od przewidywanych. Mimo to analitycy dalej podtrzymują pozytywne nastawienie odnośnie spółki. „Tempo poprawy całości przychodów pozostaje znakomite” – komentuje w raporcie Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

votum-1

Wynik EBITDA wyniósł w 2Q22 34 mln zł i okazał się niższy od oczekiwań, jednak było to spowodowane odpisem wartości, wynikającym z wyższej inflacji i utraty wartości pieniądza w czasie (wartość odpisu oszacowano na ok. 2,7 mln zł). Analitycy podkreślają, że będzie to stała praktyka księgowa w nadchodzących kwartałach.

Spółka może pochwalić się również rekordową rentownością. Marża EBITDA wyniosła w 2Q22 44%, co jest imponującym wzrostem w stosunku do 2,1% zanotowanego w 2Q21 roku. Dodatkowy wzrost kosztów finansowych do poziomu 0,42 mln zł z 0,3 mln zł rok wcześniej nie powstrzymał spółki od wykazania rekordowego zysku netto wynoszącego 26,5 mln zł (aż 1946% wzrost r/r).

Zobacz także: Elektrotim lekko rozczarowuje analityków, natomiast Sonel dalej konsekwentnie realizuje planowaną strategię

Poszerzenie oferty w najbardziej dochodowym segmencie

Votum zdecydował się na poszerzenie swojej oferty w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych, skłaniając się w stronę przedsiębiorców. Tym razem na celowniku Votum SA znajdują się spółki prawa handlowego, spółki cywilne, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także osoby fizyczne, które całą kwotę kredytu przeznaczyły na cele związane z prowadzoną działalnością. Zgodnie z informacjami płynącymi spółki pierwsze umowy zostały już zawarte. Dodatkowo, Votum rozszerzył ofertę również dla klientów spraw frankowych odnośnie kredytów zawartych przed wejściem Polski do Unii. Sprawy o podobnym charakterze kończyły się jak na razie w 98% przypadkach wygraną konsumentów, wobec czego stanowi to ciekawy potencjał do dalszych wzrostów przychodów spowodowanych „success-fee”.

Wpływ podatku od zysków nadzwyczajnych

Analitycy oszacowali również potencjalny wpływ podatku od zysków nadzwyczajnych. Zgodnie z ich ocenami, podatek byłby odczuwalny (na poziomie ok. 3 zł/akcję), jednak nawet to nie powinno zmienić nastawienia do spółki. Dodatkowo, analitycy podkreślają, że ich zdaniem nie ma racjonalnego powodu, by Votum zapłacił podatek, gdyż w żadnym stopniu nie jest beneficjentem wzrostu cen energii.

Link do rekomendacji – pierwszy raport:

https://bossa.pl/analizy/wsparcie-pokrycia-analitycznego-gpw#votum

Zobacz także: Dziś debiut Porsche AG na niemieckiej giełdzie, firma pozyskała 9,4 mld euro

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.