Analitycy BM Pekao rekomendują trzymać ZEW Kogeneracja
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
10 lis 2022, 13:11

Nowa spółka w Giełdowym Programie Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Analitycy BM Pekao rekomendują trzymać ZEW Kogeneracja

BM Pekao w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego rozszerzyło ofertę analizowanych spółek o Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja. W pierwszym raporcie dotyczącym spółki rekomendują TRZYMAJ akcje przy cenie docelowej 28 zł/akcję.

ZEW Kogeneracja zajmuje się produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych przy użyciu technologii kogeneracji, czyli łączenia wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w jednym procesie. Dzięki temu jest w stanie efektywniej wykorzystywać energię z paliw. ZEW Kogeneracja SA w 2021 r. przy zużyciu 19 PJ paliw sprzedała 15 PJ energii. Zgodnie z szacunkami analityków, osiągnęła w ten sposób sprawność na poziomie 77% (w porównaniu do 30-45% sprawności bloków węglowych).

Spółka posiada 3 elektrociepłownie: EC Wrocław (węglowa), EC Czechnica w Siechanowicach (węglowa) i EC Zawidowie (gazowa). Na razie w głównej mierze opiera się na elektrociepłowniach węglowych (EC Zawidowie stanowi zaledwie 2,5% zainstalowanej mocy cieplnej i 0,7% zainstalowanej mocy elektrycznej), jednak ZEW Kogeneracja już pracuje nad budową nowej elektrociepłowni gazowej w Siechanowicach, która ma zastąpić obecną EC Czechnica.

ZEW Kogeneracja jest również głównym udziałowcem EC Zielona Góra SA (posiada 98,4% udziałów), która pozyskuje energię z gazu.

1 - Struktura Mocy Elektrociepłowni

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ podnoszą rekomendacje odnośnie Voxel do KUPUJ

Przebudowa elektrociepłowni Czechnica

Nowy projekt gazowej elektrociepłowni Czechnica zakłada zainstalowanie 315 MW mocy cieplnej (+27% w stosunku do węglowej) oraz 179 MW mocy elektrycznej (+79% w stosunku do węglowej). Nakłady inwestycyjne na ten projekt wynoszą 1,2 mld zł, a planowane uruchomienie nastąpi w 2024 r. Dzięki tej przebudowie, spółka nie tylko zwiększy moce produkcyjne w stosunku do starszej elektrociepłowni węglowej, ale również zmniejszy emisję CO2 (której koszty w 2021 r. stanowiły 36% całkowitych kosztów spółki) i obniży ekspozycję na ryzyko wzrostu cen węgla.

Analitycy podkreślają jednak, że projekt ten narażony jest na ryzyko wzrostu cen materiałów budowlanych, który może znacząco obniżyć jego rentowność, jak również na potencjalne opóźnienia, które wpłyną negatywnie na przygotowaną przez nich wycenę.

Prognozy długoterminowe dla spółki

Zgodnie z szacunkami analityków, średnia cena węgla/GJ będzie w najbliższych latach rosła, przyjmując wartości 35 zł w 2022 r., 50 zł w 2023 r. i 45 zł w 2024 r. Ze względu na to, że taryfy sprzedawanej energii nie odzwierciedlają od razu rosnących kosztów produkcji ciepła z mocy węglowych, rentowność głównych elektrociepłowni spółki znacząco spadnie. Szacowana EBITDA w 2023 r. wynosi 62 mln zł i jest o 57% niższa niż przewidywana EBITDA za 2022 rok (137 mln zł). Zgodnie z założeniami analityków, dopiero w 2024 r. taryfy zaczną uwzględniać rosnące koszty, co przełoży się na powrót poziomu EBITDA do długoterminowych średnich. Zakładana wartość w 2024 r. wynosi 150 mln zł, a w 2025 r. 168 mln zł.

2 - Długoterminowe prognozy

Dużo lepiej dla spółki prezentuje się sytuacja EC Zielona Góra. Dzięki długoterminowemu kontraktowi na zakup gazu obowiązującemu do 2024 r., spółka kupuje gaz po wyraźnie niższej cenie niż rynkowa. To powoduje, że wynik EBITDA w latach 2023-24, zdaniem analityków, powinien przyjąć nadzwyczajnie wysokie poziomy: 216 mln zł (2023 r.) i 145 mln zł (2024 r.). Po wygaśnięciu kontraktu, nowa umowa prawdopodobnie uwzględni rynkowe ceny gazu, co przełoży się na powrót EBITDA do poziomu 58 mln zł w 2025 r.

W wyniku takich założeń i prognoz, analitycy wycenili spółkę na 28 zł/akcję, co przy obecnym potencjale do wzrostu ok. 11% oznacza neutralną rekomendację TRZYMAJ.

ZEW

Zobacz także: TenderHut jeszcze w tym tygodniu przeniesie notowania na rynek główny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.