Analitycy DM BOŚ podnoszą rekomendacje odnośnie Voxel do KUPUJ
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
07 lis 2022, 16:54

Analitycy DM BOŚ podnoszą rekomendacje odnośnie Voxel do KUPUJ

Voxel, zdaniem analityków, ma szansę w 3 kwartale znacząco poprawić swoje wyniki r/r oraz kw/kw. Zgodnie z prognozami, wyższa o 30% wycena badań refundowanych zrekompensuje wzrost kosztów i poprawi rentowność spółki.

Mimo podwyższonych prognoz finansowych na ten rok i następne lata, cena docelowa spółki pozostała na tym samym poziomie i wynosi 46,4 zł/akcję. Wzrost oczekiwań analityków zredukowała wyższa stopa wolna od ryzyka, wyższa premia za ryzyko oraz niższe mnożniki wyceny porównawczej. Jednak ze względu na poprawę czynników fundamentalnych spółki oraz spadek wartości kursu akcji (przy obecnym poziomie cena docelowa implikuje potencjał do wzrostu na poziomie ok. 22%) analitycy podwyższyli rekomendację z TRZYMAJ do KUPUJ.

VOXEL AKCJE

Wyższa wycena najważniejszych badań

Głównym czynnikiem wzrostu prognozowanych przychodów w 3 kwartale jest wyższa wycena refundowanych badań, które w przypadku Voxel stanowią prawie 70% wszystkich przychodów. Zgodnie z szacunkami, cena badań wzrośnie o 30% w stosunku do I kwartału 2022 roku i przewyższy wzrastające koszty spółki. Szczególnie mowa tutaj o wzrastających płacach dla personelu, których wzrost będzie widoczny dopiero w IV kwartale tego roku.

Spółka informuje o wciąż wysokim popycie na badania typu MR (rezonansu magnetycznego), PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) oraz SPECT (tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów). W związku z tym analitycy założyli podobny poziom r/r wykonanych badań w 3 kwartale 2022 roku w liczbie 74 tys. Wśród nich najwyższy wzrost odnotowują badania SPECT (+21% r/r). Największą liczbę badań dalej stanowią MR w liczbie 42 tys (+4% r/r). Zgodnie ze strategią zarządu już w 3 kwartale zauważalne ma być odejście od wspierania badań TK (tomografii komputerowej), które przestają być priorytetem spółki. Szacowana liczba badań to 24 tys., co oznacza spadek o -9% r/r.

Zobacz także: Unikaj aroganckich doradców inwestycyjnych, zwłaszcza w kryzysie – radzi prof. Aswath Damodaran

Prognozy na 3Q22

W związku z zakładanym wzrostem średnich cen wykonywanych badań, analitycy podwyższyli prognozowane jednostkowe przychody do 58 mln zł (+29% r/r). Szacowane skonsolidowane przychody całej Grupy wynoszą 97 mln zł (+3% r/r). Tak niewielki wzrost jest spowodowany bardzo wysokim poziomem przychodów w 3Q21, kiedy to testowanie w kierunku COVID-19 zwiększyło przychody Grupy o ok. 10 mln zł (ponad 10% całych przychodów). Obecnie 3 z 4 laboratoriów testujących w kierunku COVID-19 zostało już zamkniętych, ze względu na wstrzymanie przez NFZ odrębnego finansowania procedury wykonywania testów.

Szacowany EBIT wynosi 16 mln zł (+15% r/r), za którego wzrost przede wszystkim odpowiada większy udział w 3 kwartale badań wysokomarżowych. Prognozowany zysk netto za 3 kwartał wynosi 10 mln zł (+8%r/r) przy szacowanych aż 2-krotnie wyższych kosztach finansowych netto.

Skonsolidowany raport spółki za 3Q22 zostanie opublikowany 24.11.2022.

Zobacz także: Rekomendacje październik 2022 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.