Prognozowane wyniki ATM Grupa i Pointpack za 4 kwartał 2022
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
27 sty 2023, 08:00

Analitycy szacują mocny wzrost ATM Grupa w segmencie nieruchomości, natomiast Pointpack pokaże lepsze wyniki dopiero w 2023 roku

Prognozowane skonsolidowane wyniki ATM Grupa prezentują wysokie dynamiki głównie ze względu na efekty niskiej bazy i mocne wzrosty w segmencie nieruchomości. W przypadku Pointpack wpływy z projektu realizowanego dla Poczty Polskiej ukażą się dopiero w 2023 r.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W najnowszych raportach analitycy z IPOPEMA Securities przedstawili swoje prognozy dotyczące wyników ATM Grupa oraz Pointpack. Obie spółki jeszcze nie zaprezentowały dokładnej daty udostępnienia sprawozdań finansowych za 4 kwartał 2022 r.

Zobacz także: Analitycy prognozują dalsze spadki przychodów Vigo Photonics oraz mocny wzrost sprzedaży Śnieżki na rynku ukraińskim

ATM Grupa z mocnym segmentem nieruchomości

Prognozowane przychody spółki w 4Q22 wynoszą 63,3 mln zł (+37% r/r). W główniej mierze duży wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału wynika z dynamicznej sytuacji w segmencie nieruchomości, w którym analitycy przewidują 15,9 mln zł przychodów. Oznaczałoby to 7-krotny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Po wyłączeniu tego segmentu, dynamika przychodów spółki kształtuje się na poziomie 7% r/r, co zdaniem analityków lepiej oddaje kondycję podstawowego biznesu spółki.

Przewidywany łączny wynik EBITDA wynosi 16 mln zł (+154% r/r). W tym przypadku na wysoką dynamikę wpływa efekt niskiej bazy z poprzedniego kwartału, jednorazowe odpisy i bardzo dynamiczny rozwój segmentu nieruchomości. Po skorygowaniu, dynamika EBITDA powinna wynieść 11% r/r. Finalna prognoza skonsolidowanego zysku netto spółki przewiduje 11,3 mln zł (+347% r/r).

ATM Grupa prognozowane wyniki 4Q22

Źródło: IPOPEMA Securities

Wyniki P2A dopiero w 2023 r.

Pointpack opublikował już szacunkowe przychody za 4Q22, które wynoszą 19,4 mln zł (+34% r/r) i są o 4% wyższe niż przewidywania analityków z grudniowego raportu. Na razie po stronie przychodowej spółka nie rozpoznaje w pełni wpływu projektu P2A wykonywanego dla Poczty Polskiej. Zgodnie z zapowiedziami zarządu z października 2022 roku, jego pełna kontrybucja pojawi się dopiero w 2023 r.

Dodatkowe koszty ekspansji (przede wszystkim objawiające się w wynagrodzeniach) obciążyły wynik EBITDA, hamując jego dynamikę. Analitycy przewidują, że jego poziom wyniesie 1,9 mln zł, co oznaczałoby niewielki spadek w stosunku do 2 mln zł rok wcześniej.

Wysokie koszty finansowe wynikające z korzystania przez spółkę z drogiego finansowania mocno obciążają zysk netto, który zdaniem analityków może wynieść 0,9 mln zł (-46% r/r).

Pointpack prognozowane wyniki 4Q22

Źródło: IPOPEMA Securities

Zobacz także: Creativeforge Games, Forever Entertainment i SimFabric. Analitycy przedstawiają prognozy wyników spółek gamingowych za 4 kwartał 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.