Wyniki Pointpack za IV kwartał 2022 r. zgodne z szacunkami analityków. Zagrożeniem jest realizacja kontraktu z Pocztą Polską
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
23 mar 2023, 16:31

Wyniki Pointpack za IV kwartał 2022 r. zgodne z szacunkami analityków. Zagrożeniem jest realizacja kontraktu z Pocztą Polską

Wyniki Pointpack za IV kwartał 2022 r. nie różniły się znacząco od przewidywań analityków. Pozytywne sygnały utrzymania wzrostu wolumenu paczek zostały przesłonięte przez potencjalne opóźnienie kontraktu dla Poczty Polskiej oraz rosnące wydatki inwestycyjne.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z Ipopema Securities od początku grudnia zeszłego roku widzą w akcjach Pointpack szansę na mocny wzrost. Cena docelowa na poziomie 65 zł/akcję sugeruje przy obecnym kursie ponad 58% potencjał do wzrostu. Jednak warto podkreślić, że tak wysoka wycena obarczona jest również wysokim ryzykiem. Wyniki Pointpack w nadchodzących latach będą bardzo mocno zależały od kontraktu dla Poczty Polskiej, a ostatnie wiadomości ze spółki napawają niepokojem, co do terminu wykonania kontraktu.

Notowania Pointpack

POINTPACK WYKRES

Zobacz także: Sprzedaż remake'ów napędza wyniki Forever Entertainment. Spółka zamyka rok 2022 rekordowym IV kwartałem

Solidne przychody i wzrost wolumenu paczek w IV kwartale

Pointpack osiągnął w 4Q22 przychody na poziomie 19,4 mln zł (+34% r/r). Co ciekawe, w tej liczbie nie zostały rozpatrzone żadne przychody z kontraktu z Pocztą Polską, a także spółka nie wykazała sprzedaży towarów z zerową marżą (rok wcześniej pozycja ta wynosiła 0,18 mln zł). Tempo wzrostu przychodów z podstawowej działalności przebiło wobec tego oczekiwania analityków, którzy spodziewali się wykazania 1,3 mln zł z kontraktu.

Spółka zaskoczyła pozytywnie również na poziomie wzrostu wolumenu obsługiwanych paczek. W IV kwartale tempo to wyniosło ok. 45% r/r i przebiło o 8 p.p. oczekiwania analityków.

Dobra sytuacja w przychodach i wzrost wolumenu paczek nie przełożyły się jednak na mocniejszy wynik EBITDA. Przez wyższe koszty (przede wszystkim usług obcych) spółka pokazała 1,70 mln zł EBITDA, co oznacza spadek -16% r/r oraz o 9% niższy wynik niż prognozowany przez analityków.

Zysk netto natomiast wyniósł 1,02 mln zł (-39% r/r). Jego wyższy o 14% poziom w stosunku do szacunków wynika z jednorazowych różnic kursowych.

Niepokojące wiadomości dotyczące kontraktu z Pocztą Polską

Pozytywne prognozy dotyczące przyszłych wyników spółki opierają się w głównej mierze na założeniu realizacji kontraktu dla Poczty Polskiej. Pozytywny scenariusz zakłada ponad 3-krotny wzrost przychodów w 2023 r. Jednak kolejny kwartał z rzędu Pointpack nie rozpoznał przychodów z kontraktu, a zarząd poinformował o możliwym przesunięcia uwzględnienia części przychodów na 2024 r. To, w połączeniu z rozpatrywaniem kosztów kontraktu już od 2022 r. może wpływać na obniżenie się wyników spółki w porównaniu do prognoz zakładanych w wycenach.

Spółka poinformowała również o planowanym zwiększeniu wydatków inwestycyjnych w 2023 r. Docelowo planuje w następnym roku przeznaczyć 13 mln zł na rozwój, co oznacza aż 79% wzrost r/r, co analitycy uznają za zaskakująco wysoki poziom.

Pointpack - wyniki 4q22

Źródło: Ipopema Securities

Zobacz także: Analitycy podnoszą cenę docelową dla grupy Ambra, pomimo trudnego otoczenia rynkowego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.