Wstępne wyniki Datawalk za 4 kwartał 2022 r. poniżej oczekiwań
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
31 mar 2023, 08:30

Wstępne wyniki Datawalk za 4 kwartał 2022 r. poniżej oczekiwań

Datawalk dalej boryka się z problemami kadrowymi. Rosnąca liczba klientów i rosnący popyt na usługi nie ma odzwierciedlenia w przychodach spółki, która nie jest w stanie obecnie obsłużyć zwiększającej się liczby zamówień.

Spółka opublikowała wstępne wyniki za 2022 r. po zakończeniu sesji 29 marca. Analitycy oceniają je negatywnie, zwracając uwagę przede wszystkim na spadający poziom przychodów w IV kwartale oraz słabą dynamikę w całym 2022 r.

Zobacz także: Analitycy podnoszą cenę docelową Mostostal Zabrze po świetnych wynikach za 2022 r.

Słaby IV kwartał i dalsze problemy z kadrą

Datawalk już od roku boryka się z problemami kadrowymi. Mimo rosnącej liczby klientów i potencjału wzrostu liczby zamówień, spółka nie jest w stanie wykorzystać obecnej sytuacji rynkowej. Co prawda, prezes zapewnia, że wiele udało już się poprawić, a sama spółka jest coraz skuteczniejsza, jednak analitycy zwracają uwagę, że nie widać tego w liczbie podpisanych kontraktów. Ostatnie ujawnienie podpisanego kontraktu miało miejsce 25 listopada 2022 r.

Wstępne wyniki sugerują przychody w 4Q22 na poziomie 7,5 mln zł, co oznacza spadek o 31% r/r. Jest to zdecydowanie gorszy wynik niż prognozy analityków, którzy spodziewali się przynajmniej utrzymania poziomu przychodów z poprzedniego roku. Wysoką dynamiką cechują się za to koszty operacyjne, które w IV kwartale wyniosły 19,7 mln zł (aż 66% wzrost r/r i 31% q/q).

Tak mocny wzrost kosztów operacyjnych przy jednoczesnym spadku przychodów skutkował dużo większą stratą operacyjną, która wstępnie wynosi -12,2 mln zł. Oznacza to ponad 10-krotnie gorszy wynik operacyjny niż w 4Q21 a także ponad 2,5-krotnie wyższą stratę niż w poprzednim kwartale. Datawalk przeprowadziła również odpis aktualizujący wartość aktywów niematerialnych związanych z tworzeniem i rozwijaniem platformy Datawalk w kwocie 5,2 mln zł, jednak nie zostało wyjaśnione, czy odpis ten jest już ujęty w podanym EBIT.

Finalne wyniki spółka opublikuje 13 kwietnia 2023 r.

Datawalk - wyniki wstępne za 4q22

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Vercom zamierza podwoić EBITDA w ciągu 2 lat oraz zwiększać dywidendę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.