Cena docelowa Mostostal Zabrze w górę po świetnych wynikach za 2022 r.
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
30 mar 2023, 12:43

Analitycy podnoszą cenę docelową Mostostal Zabrze po świetnych wynikach za 2022 r.

Mostostal Zabrze na razie nie dostrzega oznak spowolnienia w żadnym ze swoich głównych segmentów działalności. Umiejętne zarządzanie cennikiem i renegocjacji umów pozwoliło spółce osiągnąć wyniki za 2022 r. znacznie wyższe od przewidywań analityków oraz skłonić ich do podniesienia prognoz na następne lata.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W najnowszej rekomendacji analitycy z BM Millenium zaktualizowali wyceny o wyniki, jakie spółka pokazała za 2022 r. Ze względu na toczące się postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania na rzecz Województwa Śląskiego za budowę Stadionu Śląskiego analitycy stosują dwa warianty wyceny metodą DCF: wariant z wypłatą odszkodowania oraz wariant bez wypłaty. W przypadku pierwszego cena docelowa wynosi 2,6 zł/akcję, natomiast drugi wariant implikuje 4,5 zł/akcję.

Drugą po DCF metodą stosowaną przez analityków jest metoda porównawcza, na którą skorygowanie i podwyższenie prognoz miało największy wpływ. Według niej cena docelowa kształtuje się na poziomie 4,9 zł/akcję. Finalnie, po uwzględnieniu odpowiednich wag przy wycenach nowy poziom ceny docelowej to 4,2 zł/akcję, co oznacza ok. 57% potencjał do wzrostu i podtrzymanie rekomendacji KUPUJ.

Mostostal Zabrze - wycena marzec 23

Źródło: BM Millenium

Zobacz także: W 2023 roku gotówka wygenerowana przez JSW może być wyższa od obecnej kapitalizacji spółki - wynika z analizy DM BOŚ

IV kwartał powyżej oczekiwań w Mostostal Zabrze

Mostostal Zabrze zanotował kolejny bardzo udany kwartał z rzędu. Przychody na poziomie 316,5 mln zł były o 58% wyższe niż rok wcześniej. Najwięcej zyskał drugi największy segment działalności: budownictwo ogólne i inżynieryjne (tutaj wzrost wyniósł 83% r/r). Za tak wysoki wynik odpowiada przede wszystkim budowa spalarni śmieci dla POSCO Engineering & Construction. Spółka zapowiedziała, że ten duży kontrakt będzie miał pozytywny wpływ na wyniki jeszcze we wszystkich kwartałach 2023 r.

Spółka zanotowała również wzrost przychodów w segmencie konstrukcji maszynowych (+35% r/r). W tym przypadku chodzi głównie o zlecenia od dużych międzynarodowych koncernów, których charakter pozwala spółce mocno ograniczyć ryzyko spadku zamówień. Zgodnie z informacjami ze spółki, popyt nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, co może oznaczać szansę na dalsze wzrosty wolumenu w nadchodzących kwartałach.

Na poziomie EBIT Mostostal Zabrze zanotował wynik w wysokości 20,2 mln zł, co oznacza wzrost aż o 148% r/r. Finalnie spółka zakończyła kwartał z zyskiem netto w wysokości 9 mln zł (+199% r/r).

W całym 2022 r. spółka zanotowała 1,1 mld zł przychodów (+52% r/r oraz o 2% wyższe niż prognozy z wrześniowej rekomendacji). Wynik EBIT za cały rok wyniósł 58,3 mln zł (+81% r/r) i przebił o 20% prognozy z poprzedniej rekomendacji. Podobnie zysk brutto mocno przebił oczekiwania, wynosząc 55,6 mln zł (+140% r/r oraz ok. 42% wyżej niż prognozowano). Natomiast zysk netto na poziomie 32 mln zł był już zbliżony do szacunków z września.

Mostostal - wyniki za 4q22

Źródło: BM Millenium

Skuteczne przerzucanie kosztów na klientów

Już od drugiego półrocza 2022 r. spółka ostrzegała przed znacznym wzrostem kosztów zużycia energii i gazu od stycznia 2023 r. Tym samym w swoich dotychczasowych prognozach analitycy przewidywali znaczny spadek marżowości w tym roku. Jednak najnowsze komunikaty zarządu sugerują skuteczną politykę przerzucania kosztów na klientów w wyniku renegocjacji umów. Spółka poinformowała również o ograniczeniu współpracy z klientami nieakceptującymi nowych warunków, wypełniając powstałą lukę nowymi kontrahentami.

Z tego powodu analitycy zdecydowali się skorygować swoje prognozy dotyczące rentowności za ten rok i podnieść oczekiwany poziom przychodów do 1,107 mld zł (+31% w stosunku do poprzedniej wyceny), zysku operacyjnego do 52,2 mln zł (+51%), a zysku netto do 28,8 mln zł (+35%).

Mostostal Zabrze - prognozy na następne lata

Źródło: BM Millenium

Zobacz także: Cena docelowa Vigo Photonics w dół. Mocniejsze kontrakty najwcześniej w 2 połowie 2023 r.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.