Cena docelowa Vigo Photonics w dół. Mocniejsze kontrakty najwcześniej w 2 połowie 2023 r.
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
30 mar 2023, 08:00

Cena docelowa Vigo Photonics w dół. Mocniejsze kontrakty najwcześniej w 2 połowie 2023 r.

Analitycy obniżyli swoje oczekiwania odnośnie Vigo Photonics. Dzięki podwyżce cenników prognozowane wyniki za 2023 r. poprawiły się, jednak w najbliższych kwartałach spodziewane są spadki wolumenów sprzedaży, a postępy w najważniejszych kontraktach najwcześniej pokażą się w drugiej połowie roku.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W najnowszej rekomendacji analitycy z IPOPEMA Securities obniżyli cenę docelową do 600 zł/akcję (wcześniej 660 zł/akcję). Przy obecnym kursie oznacza to ok. 9% potencjał do wzrostu. Na początku tego roku kurs nadrobił spadki z poprzedniego, rosnąc od stycznia o 25%. Odbicie wynikało z faktu, że dotychczasowe ryzyko dostępności komponentów okazało się relatywnie niewielkie. Ze względu na odrobienie strat, obecny poziom kursu zdaniem analityków nieźle odzwierciedla sytuacje spółki, wobec tego obniżają oni rekomendację z KUPUJ do TRZYMAJ.
 

Notowania Vigo

Vigo Photonics

Zobacz także: W 2023 roku gotówka wygenerowana przez JSW może być wyższa od obecnej kapitalizacji spółki - wynika z analizy DM BOŚ

Prognozy dla Vigo na 2023 r. oparte głównie na podwyżce cenników

Szacunkowe wyniki opublikowane przez spółkę sugerują, że poprzedni rok zakończył się dla niej w nie najlepszym stylu. W 2022 r. Vigo zanotowało spadek przychodów o 6% r/r, w głównej mierze przez słabe wyniki segmentu wojskowości. Niska baza w połączeniu z podwyżką cen wprowadzoną przez spółkę daje szanse na mocniejsze wzrosty w 2023 r. Analitycy przewidują, że Vigo osiągnie 96 mln zł przychodów, co oznacza 43% wzrost r/r.

Największy wzrost spodziewany jest w segmencie wojskowości, gdzie zwiększona liczba zamówień na rynku polskim może doprowadzić do aż 61% wzrostu r/r. W segmencie przemysłowym, najistotniejszym dla przychodów spółki i odpowiedzialnym za ok. 57% wszystkich przychodów, widać brak spowolnienia, co również daje szansę na mocne wzrosty (w tym przypadku analitycy oczekują wzrostu o 37% r/r).

Analitycy przewidują także wzrost marży netto do 23% (z 11% w 2022 r.), jednak dalej oznacza to poziom znacznie niższy niż w poprzednich latach. Średnia za okres 2019-21 wynosiła 33%, a w poprzedniej wycenie przyjęto docelowy poziom w wysokości 32%.

Vigo Photonics - prognozy na przyszłe lata

Źródło: IPOPEMA Securities

Najważniejsze kontrakty jeszcze przed Vigo

Obecnie dla spółki najważniejsze są trzy kontrakty: matryce podczerwieni, sensor biomedyczny i IR w motoryzacji. Z nich wszystkich tylko ten pierwszy w opinii analityków jest możliwy do podpisania w najbliższych miesiącach. Pozostałe przewidywane są na drugą połowę 2023 r. lub nawet na 2024 r. W przypadku zrealizowania sią optymistycznego scenariusza, kontrakty te będą miały pozytywny wpływ na wyniki dopiero w latach 2024-25.

Zobacz także: Dobre wyniki i perspektywy na rynku mieszkaniowym. Wnioski po raportach Echo Investment i Lokum Deweloper

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.