Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0. GPW uruchamia kolejną edycję i wprowadza kilka istotnych zmian
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 cze 2023, 17:39

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0. GPW uruchamia kolejną edycję i wprowadza kilka istotnych zmian

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podjął decyzję o kontynuacji Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Czwarta edycja (PWPA 4.0) rozpocznie się w dniu 3 lipca i potrwa do końca czerwca 2025 roku.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Zobacz także: Raporty analityczne i rekomendacje giełdowe. Jak powstają i do czego są potrzebne? - Michał Zaleski, GPW - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego, finansowany przez GPW, ma na celu zapewnienie inwestorom wiarygodnych i niezależnych raportów analitycznych. Program skupia się na średniej wielkości spółkach, które mają ograniczone pokrycie analityczne, umożliwiając inwestorom podejmowanie lepiej poinformowanych decyzji inwestycyjnych.

W najnowszej edycji programu przewiduje się zakwalifikowanie co najmniej 50 spółek notowanych na Głównym Rynku GPW, z wyjątkiem tych należących do indeksu WIG20. Dzięki temu większa liczba emitentów będzie miała możliwość skorzystania z analizy i raportów dostarczanych przez firmy inwestycyjne.

Zobacz także: Rekomendacje maj 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Wprowadzono kilka nowych zasad w nowej edycji programu. Istotną zmianą jest kwalifikacja spółek na podstawie wskaźnika wartości rynkowej free floatu oraz ich obecność na Głównym Rynku GPW, zamiast opierać się wyłącznie na kapitalizacji. Dzięki temu w PWPA 4.0 uwzględnione zostaną bardziej płynne spółki, które cieszą się niewielkim pokryciem analitycznym i mogą zainteresować większe grono inwestorów indywidualnych. Dodatkowo, dla firm przygotowujących raporty, wprowadzony zostanie prosty formularz zawierający kluczowe wskaźniki ekonomiczne dotyczące spółki, co ułatwi inwestorom szybki dostęp do danych finansowych emitenta.

„Z naszego rozeznania wynika, że na tle innych rynków giełdowych Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW prowadzony jest w szerokim zakresie. Wiemy, że cieszy się on dobrą opinią ze strony uczestników rynku kapitałowego, dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnej edycji. Założenia programu doskonaliły się w toku trzech poprzednich edycji, a przy każdej kolejnej jego odsłonie były konsultowane z przedstawicielami rynku. Mamy nadzieję, że zapewnienie pokrycia analitycznego spółkom uczestniczącym w Programie Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 przełoży się na szersze zainteresowanie nimi ze strony inwestorów i w konsekwencji na wyższą płynność i obroty” – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Wprowadzenie Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego dla mniej płynnych spółek ma na celu stworzenie równych szans dla wszystkich inwestorów, niezależnie od wielkości emitenta. Dostęp do rzetelnych i profesjonalnych analiz pozwoli inwestorom lepiej zrozumieć sytuację finansową i perspektywy rozwoju spółek, co przyczyni się do bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych.

Program stanowi również ważny krok w rozwoju polskiego rynku kapitałowego, promując uczciwość, przejrzystość i odpowiedzialność w inwestycjach. Wielostronne wsparcie dla mniej płynnych spółek przyczyni się do zwiększenia ich atrakcyjności dla inwestorów, co przyniesie korzyści zarówno spółkom, jak i całemu rynkowi.

W Strefie Inwestorów tworzymy dział „Rekomendacje", którego patronat obejmuje GPW. W ramach tego działu regularnie publikujemy szczegółowe opisy raportów analitycznych objętych Programem. Dzięki temu inwestorzy mogą bezpośrednio zapoznać się z zawartością i wnioskami tych raportów, co stanowi cenne źródło informacji dla podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz także: GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost