Analitycy Trigon podtrzymują rekomendację kupuj i zwiększają cenę docelową dla Selena FM | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
29 maj 2024, 15:00

Analitycy Trigon podtrzymują rekomendację kupuj i zwiększają cenę docelową dla Selena FM

Analitycy zakładają, że przychody w 1Q24 wyniosą 408 mln PLN, co oznacza spadek o 1% r/r, z uwzględnieniem 25 mln PLN ze sprzedaży Imperalum. Mimo trudnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych, produkcja głównych kategorii wzrasta, a na rynkach włoskim i hiszpańskim zauważalna jest poprawa w budownictwie. Analitycy podtrzymują rekomendację KUPUJ, podnosząc cenę docelową do 46,4 PLN/akcję, prognozując wyższe zyski EBITDA i netto na lata 2024-2026. Całą analizę z wyceną można przeczytać TUTAJ. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW. 

Notowania Selena FM

selena wykres

Zobacz także: Analitycy DM BDM rekomendują zakup Kino Polska TV i podwyższają cenę docelową

Wyniki za 4 kw. Poniżej oczekiwań analityków

W IV kwartale 2023 roku, Selena odnotowała przychody na poziomie 422,1 mln PLN, co oznacza spadek o 11% r/r. Skorygowana EBITDA wyniosła 19,3 mln PLN, co stanowi spadek o 56% r/r. Koszty sprzedaży wzrosły o 2% r/r do 80,3 mln PLN, podczas gdy koszty zarządu wzrosły o 11% r/r do 42,4 mln PLN. Zysk netto spółki wyniósł -11,6 mln PLN, co oznacza znaczny spadek w porównaniu do 17,3 mln PLN z IV kwartału 2022 roku. EBIT za ten okres wyniósł 8,4 mln PLN, co stanowi spadek o 74% r/r. Selena odnotowała również spadek operacyjnych przepływów pieniężnych do 29,7 mln PLN, co oznacza spadek o 79% r/r.

Wyniki finansowe za IV kw. 2023

Selena 4q wyniki

Źródło: Trigon

I kw. 2024 może być początkiem polepszania wyników 

W pierwszym kwartale 2024 roku, analitycy przewidują przychody na poziomie 408 mln PLN, co stanowi spadek o około 1% r/r. W przychodach uwzględniono 25 mln PLN kwartalnej sprzedaży Imperalum. Spadek cen chemii budowlanej wyniósł około 1% r/r w okresie styczeń-luty 2024. Mimo trudnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych, produkcja głównych kategorii według danych GUS wykazuje wzrosty w ujęciu rocznym. Prognoza EBITDA za pierwszy kwartał 2024 wynosi 29,8 mln PLN, co stanowi wzrost o 199% kw/kw, a zysk netto przewidywany jest na poziomie 11,7 mln PLN. Najważniejsze wskaźniki finansowe dla 1Q24 obejmują: przychody 408 mln PLN (-1% r/r, -3% kw/kw), EBITDA 29,8 mln PLN (+199% kw/kw), EBIT 18,1 mln PLN (+114% kw/kw) oraz zysk netto 11,7 mln PLN.

Prognozowane wyniki za I kw. 2024 

selena q1 2024

Źródło: Trigon

Przyszłość w kolorze zieleni

W przyszłości analitycy Trigon zakładają dalszą poprawę wyników finansowych, wspieraną przez korzystne ceny surowców chemicznych oraz wzrost produkcji budowlanej na wybranych rynkach. Wzrost MBnS zakładany jest na poziomie 2 pp r/r do 31%, co wynika ze stosunkowo taniego zapasu MDI i innych surowców chemicznych. Polityka klimatyczna UE, nastawiona na ograniczanie emisyjności budynków, będzie istotnie wspierać sprzedaż Grupy Selena w nadchodzących latach. Prognoza skumulowanego zysku EBITDA na lata 2024-2026 została podniesiona o 6%, a prognoza zysku netto o 4%. Porównanie z wynikami Huntsman i Covestro wskazuje na możliwe wyzwania, jednak obecnie korzystne ceny surowców wspierają marże EBITDA, co pozytywnie wpływa na przyszłe wyniki finansowe.

Prognozy finansowe dla Selena FM

selena forecast

Źródło: Trigon

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ zalecają trzymanie akcji DataWalk, w tle kolejna emisja akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost