Analitycy DM BOŚ obniżają rekomendację dla Votum
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
03 cze 2024, 08:05

Analitycy DM BOŚ rewidują prognozy dla Votum, po słabszych wynikach pierwszego kwartału i obniżają rekomendację

Analitycy DM BOŚ obniżyli długoterminową rekomendację dla akcji Votum do "Trzymaj" z powodu braku istotnych katalizatorów, które mogłyby polepszyć sytuację. Wyniki za I kwartał 2024 roku pokazały lekką erozję przychodów z segmentu bankowego oraz wyzwania związane z pozyskiwaniem nowych klientów, co może wpłynąć na rentowność grupy w bieżącym roku. Pomimo obiecującego potencjału dywidendowego w średnim okresie, krótkoterminowa rekomendacja została obniżona do "Neutralnie" z powodu braku istotnych wydarzeń w najbliższym czasie.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W najnowszej rekomendacji z 29 maja, którą można pobrać w całości TUTAJ, analitycy z DM BOŚ obniżyli rekomendację z kupuj na trzymaj. Wyceniają oni Votum na poziomie 49,4 zł/akcję, co przy obecnym kursie w okolicach 34,65 zł sugeruje ok. 42% potencjał do wzrostu.

Notowania Votum

votum kurs 31.05

Źródło: TradingView

Zobacz także: Analitycy Trigon podtrzymują rekomendację kupuj i zwiększają cenę docelową dla Selena FM

Rozczarowujące wyniki za I kw. 2024

Przychody Votum w I kw. 2024 roku wyniosły 77,4 mln zł, co oznacza spadek o 10% r/r i było poniżej prognozowanych wartości. Głównym czynnikiem wpływającym na niższe przychody były mniejsze niż zakładano wpływy z segmentu roszczeń bankowych oraz odszkodowawczych. Marża EBITDA spadła do 27,9% z 47,1% rok wcześniej, co wynikało z niższego udziału przychodów success-fee oraz wyższych kosztów operacyjnych, w tym kosztów osobowych, które wzrosły o 49% r/r. EBITDA i EBIT wyniosły odpowiednio 21,6 mln zł i 20,5 mln zł, co również było poniżej oczekiwań. Przychody finansowe netto grupy wyniosły 4,3 mln zł, a efektywna stopa podatkowa była nieznacznie poniżej oczekiwań, na poziomie 18%. Ostatecznie zysk netto Grupy wyniósł 20,2 mln zł, co także było niższe od prognoz analityków.

Wyniki finansowe za I kw. 2024

Wyniki finansowe w I kw. 2024 Votum

Źródło: DM BOŚ

Słabsze prognozy finansowe dla Votum

Po wynikach za I kwartał 2024 roku analitycy dokonali korekty prognoz dla Votum. Przychody na 2024 rok zostały obniżone o 6% do 365,6 mln PLN, a EBITDA i EBIT spadły odpowiednio o 27% i 28%. Jest to wynikiem niższych przychodów z opłat success-fee oraz szybszego wzrostu kosztów operacyjnych. Szczególnie dotkliwy był wzrost kosztów osobowych związany z ekspansją w nowych regionach oraz rozwijaniem produktów związanych z roszczeniami z tytułu klauzul abuzywnych. Prognozy wskazują, że rentowność operacyjna będzie stopniowo się pogarszać, co wpływa na obniżenie przewidywań zysków netto i dywidend w nadchodzących latach.

Prognozy finansowe (zmiana)

Zmiana prognoz finansowych Votum

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Analitycy DM BDM rekomendują zakup Kino Polska TV i podwyższają cenę docelową

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost