Różnica między ceną benzyny a oleju napędowego największa od 6 lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
22 sie 2015, 09:00

Różnica między ceną benzyny a oleju napędowego największa od 6 lat

Ceny benzyny i oleju napędowego oderwały się od rzeczywistości. Jest na to kolejny dowód. Różnica pomiędzy średnią ceną benzyny Euro95 w Polsce, a ceną oleju napędowego wzrosła do najwyższego poziomu od 6 lat. Aktualnie cena Euro95 jest o 40 groszy wyższa niż oleju napędowego. Kiedy jeszcze w historii mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją? Sprawdzamy w #StrefanaWeekend.

Wykres 1: Cena Euro 95 (kolor czerwony góra), Cena ON (kolor niebieski góra), Różnica pomiędzy ceną Euro95 i ON (Kolor czarny dó
Wykres 1: Cena Euro 95 (kolor czerwony góra), Cena ON (kolor niebieski góra),
Różnica pomiędzy ceną Euro95 i ON (Kolor czarny dół), lata 2005 - 2015.

Przez ostatnie lata polscy kierowcy przyzwyczaili się do sytuacji, w której ceny benzyny nie odbiegały znacząco od cen oleju napędowego. To jednak uległo diametralnej zmianie. Pod względem procentowym za litr benzyny musimy zapłacić obecnie około 8% więcej niż za litr oleju napędowy. Większa różnica pomiędzy cenami obydwu paliw miała miejsce na przestrzeni ostatnich 10 lat tylko dwukrotnie. Dokładnie miało to miejsce w 2007 i 2009 roku (Wykres 1, szare okręgi). W tamtym okresach za benzynę trzeba było zapłacić nawet 80 groszy więcej, co przekładało się na 15% różnicę.

Wzrost różnicy pomimo spadku cen ropy

Wykres 2: Kurs Ropy w polskiej walucie (góra), różnica pomiędzy ceną Euro95 i ON (dół), lata 2005 - 2015.
Wykres 2: Kurs Ropy w polskiej walucie (góra), różnica pomiędzy ceną Euro95 i ON (dół), lata 2005 - 2015.

Ciekawostkę stanowi fakt, że obecny wzrost różnicy pomiędzy ceną Euro95, a ON następuje pomimo spadku cen ropy naftowej (Wykres 2, czerwone strzałki). Do tej pory, zarówno w roku 2005, 2007 i 2009 roku drastyczny wzrost różnicy w cenach paliw następował w okresie silnego wzrostu notowań ropy naftowej wyrażonej w polskiej walucie (Wykres 2, niebieskie strzałki). Producenci w odpowiedzi na wzrost cen ropy naftowej szybciej podnosili ceny Euro95 niż ON.

Tym razem jest inaczej i wygląda na to, że producenci paliw przyjęli inną strategię. Zwlekają z obniżką ceny Euro95. To oczywiście przypuszczenie. Taki scenariusz potwierdzają jednak rekordowe marże rafineryjne i petrochemiczne jakie notują polscy producenci paliw tj. PKN Orlen i Lotos.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.