Discovery Channel skończył nagrania w kopalni KGHM. Premiera programu GÓRNICY PL w styczniu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
16 sty 2018, 11:45

Discovery Channel skończył nagrania w kopalni KGHM. Premiera programu GÓRNICY PL w styczniu

GÓRNICY PL to pierwsza produkcja w historii polskiej telewizji, która pokazuje specyfikę pracy górnika prawie 1000 metrów pod ziemią. W każdym z sześciu odcinków nowego programu Discovery towarzyszy górnikom z kopalni miedzi KGHM w Lubinie, węgla kamiennego JSW „Ruch Borynia” i „Budryk” na Śląsku oraz Kopalni Soli „Kłodawa”. Już 18 stycznia, o godzinie 22:00, będziesz mógł obejrzeć pierwszy odcinek nowej produkcji.

Piekło pod ziemią, czyli codzienna praca górnika

Program pokazuje rzeczywistość pracy górnika w wysokich temperaturach, hałasie, ciemności i pyle. Każdego dnia tysiące górników strzałowych, kombajnistów czy ładowaczy zjeżdża pod ziemię, by wydobywać miedź, sól i węgiel kamienny. W kopalni miedzi na około 700 metrach panuje klimat niemal jak w amazońskiej dżungli – niemiłosierny upał i wilgotność powietrza sięgająca niemal 100%! W powietrzu unoszą się metan oraz toksyczne i drażniące gazy. To jest właśnie codzienność pracowników w kopalniach soli, węgla i miedzi. Jak sami bohaterowie powtarzają: „Kto był pod ziemią, ten się piekła nie boi”.
 


Kopalnia dla górnika jest jak drugi dom

Każda z kopalni to podziemne miasto, tętniące własnym rytmem. Są tu kilometrowe korytarze, kapliczki, stacje benzynowe, czy pokoje socjalne, a także ulice, na których panuje ruch, jak na autostradzie.

Jednak górnictwo to nie tylko praca na dole. Nie wolno zapominać o kultywowanych od dziesiątek lat tradycjach. Etosie, wspólnych biesiadach i miłości do kopalni przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W tym zawodzie liczą się wytrwałość, silna psychika, odwaga i solidarność. Jeden błąd czy niedopatrzenie może kosztować życie wielu ludzi. Bezpieczeństwo pracowników stanowi bezwzględny priorytet. Nieoceniona jest także wiedza i doświadczenie. Tu nie ma wyjścia, trzeba być twardzielem.

Zobacz także: Byliśmy w KGHM, zeszliśmy 1100 metrów pod ziemię - relacja

Kim są bohaterowie serialu?

Bohaterowie serialu jak mantrę powtarzają, że „najważniejsze jest bezpieczeństwo” i tym się kierują na co dzień. Jednym z nich jest Mariusz – górnik przodowy z 25-letnim stażem pracy. Odpowiada za bezpieczeństwo kolegów w najcięższej części kopalni – na przodku.

- Osoba pracująca w kopalni musi mieć w głowie poukładane, musi być silna i odpowiedzialna. Ważne w tej robocie jest to, aby być odpowiedzialnym za ludzi, w pojedynkę tu nie da rady – mówi bohater.

O tym dlaczego praca w kopalni miedzi jest arcytrudna będzie mówić także Krzysztof, pracujący tutaj od 6 lat. Aktualnie jest operatorem podziemnych pojazdów, w tym „ełki” – dwudziestopięciotonowej ładowarki wożącej urobek. W serialu poznamy również Jarosława, który od 20 lat jest instruktorem strzałowym, a od 5 lat ratownikiem górniczym.

Więcej informacji o produkcji znajdziesz TUTAJ.

Zobacz także: KGHM nagrał film w kopalni Polkowice-Sieroszowice w technologii 360°, w jakości 4K

Grafika, źródło: Discovery Channel.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.