Kursk, gra od Jujubee ma dzisiaj swoją premierę na PC. To ważny sprawdzian dla spółki, od którego będzie zależeć jej przyszłość
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
07 lis 2018, 12:02

Dzisiaj globalną premierę ma gra historyczna Kursk od Jujubee. To ważny sprawdzian, od którego będzie zależeć przyszłość spółki

Dzisiaj na PC fani Jujubee będą mogli zagrać w najnowszą produkcję spółki, grę Kursk. Pierwsze dane sprzedażowe nie pozostaną bez wpływu na kurs akcji Jujubee, tak samo jak wyniki finansowe za III kw. 2018 r. Publikacja raportu już 14 listopada. Od tego jak zostanie przyjęta ta produkcja będzie zależeć przyszłość producenta gier z New Connect.

Przesunięta data premiery gry Kursk

Początkowo debiut najnowszej produkcji Jujubee był ustalony na 11 października. Jednak data premiery gry Kursk została przesunięta na 7 listopada i jednocześnie zsynchronizowana z premierą filmu o tym samym tytule.

- Myślę, że pierwszym istotnym punktem tej premiery jest fakt, że tego samego dnia w kinach wielu krajów debiutuje film o tym samym tytule. Nie mamy z tamtym projektem nic wspólnego, ale z pewnością wpłynie on istotnie na popularność tematyki Kurska w nadchodzącym czasie, a tym samym na popularność naszej produkcji. Z okazji premiery na platformie Steam będziemy także oferować grę w promocyjnej cenie – powiedział Strefie Inwestorów Michał Stępień, prezes Jujubee.

Na razie premiera Kurska odbywa się na PC. Natomiast w I pół. 2019 roku gra zadebiutuje na konsolach PlayStation 4 i Xbox One (wraz z integralnym dodatkiem fabularnym “Kengir”). Od lipca Jujubee prowadziła także przedsprzedaż nowej gry na platformie PC.

Gra zainspirowana katastrofą rosyjskiego okrętu nuklearnego K-141 Kursk

Kursk to gra przygodowo-dokumentalna zainspirowana historią katastrofy rosyjskiego okrętu nuklearnego K-141 Kursk. Gracze w nowej produkcji Jujubee wcielą się w szpiega, który trafia na pokład okrętu K-141 Kursk.

- Twoim zadaniem jest zdobycie tajnych informacji dotyczących rewolucyjnych torped superkawitacyjnych „Szkwał”. Podczas realizowania swojej misji stajesz się świadkiem dramatycznych wydarzeń, które wstrząsnęły ówczesnym światem – czytamy na stronie spółki Jujubee.

Kursk-Screenshot-full-1-s

K-141 Kursk był okrętem podwodnym przeznaczony do zwalczania dużych jednostek nawodnych, zwłaszcza zachodnich lotniskowców. Zatonął 12 sierpnia 2000 r. podczas wielkich letnich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się nam stworzyć grę przecierającą szlaki, o której także poza naszą branżą jest głośno. Jest to bowiem tytuł opowiadający historię silnie bazującą na faktach, w dodatku historię wciąż żywą. Ale też jest to gra niosąca pewne przesłanie. Dość powiedzieć, że dotąd tego typu tematy były zarezerwowane dla książek czy filmów. KURSK, którego akcja dzieje się w 2000 roku, będzie bez wątpienia pierwszą grą tak silnie osadzoną w świecie rzeczywistym, starającą się go odwzorować w najdrobniejszym szczególe – powiedział prezes Jujubee.

Kursk to pierwsza tak duża produkcja od Jujubee z budżetem ok. 2 mln zł

Jujubee skupia się przede wszystkim na produkcji gier wieloplatformowych, ze szczególnym uwzględnieniem gier na platformy mobilne (iOS, Android, Windows Phone). Dopiero później są one wydawane na platformy stacjonarne (PC, Mac, konsole).

Do tej pory Jujubee produkowało głównie gry średnio-budżetowe. Jednak spółka, kierowana chęcią maksymalizacji przychodów i zysków, zdecydowała się na tworzenie także dużo większych projektów takich jak gra Kursk. W przeciwieństwie do innych produkcji Kursk zadebiutuje w pierwszej kolejności na platformie stacjonarnej (PC).

- Sądzimy, że jest rynek dla tego typu produkcji i jeśli się to potwierdzi to zamierzamy tworzyć kolejne tego typu tytuły. To nasz pierwszy tak duży projekt, który trafi na rynek i na pewno będzie on istotnym momentem w historii naszej firmy. Staraliśmy się stworzyć nietuzinkową pozycję, której ukończenie nie będzie czystą rozrywką i czasem straconym, ale wartościowym doświadczeniem, które pobudzi do refleksji i poszerzy wiedzę o otaczającym nas świecie – tłumaczył prezes Jujubee.

- Nie znamy jeszcze dokładnych kosztów produkcji, ale nie powinny one znacząco odbiegać od zakładanych 2 milionów złotych. Prace nad KURSKIEM rozpoczęliśmy w 2015 roku, ale ten tytuł wymagał czasu. Bardzo nam zależało na oddaniu jak największej liczby szczegółów czy to dotyczących okrętu, czy realiów życia w Rosji na przełomie wieków – dodał Stępień.

Aktualnie wycena rynkowa spółki Jujubee to około 39 mln zł. To sporo bo jak wynika z raportu finansowego za 2 kwartał 2018 roku Jujubee spółka w pierwszych dwóch kwartałach 2018 roku wygenerowała 615 tys. zł przychodu i około 78 tys zł straty. To pokazuje, że premiera nowej produkcji spółki musi okazać się sukcesem, aby uzasadniać obecną wartość spółki i dawać szansę na rozwój kolejnych gier.

Gameplay gry Kursk

Pierwszy grywalny gameplay gry Jujubee zaprezentowało w 2016. W sierpniu tego roku Jujubee opublikowało najnowszy trailer gameplay’a Gry Kursk. Na Youtube cieszy się on całkiem dużym zainteresowaniem. Do tej pory na swoim koncie ma ponad 82 tys. wyświetleń.

Duże zainteresowanie i oczekiwania fanów

Jujubee aktywnie promuje swoją największą produkcję w mediach społecznościowych i na targach gamingowych na całym świecie. Fani spółki mogli spotkać się z twórcami gry Kursk na tegorocznych targach Gamescom w Kolonii oraz na targach Poznań Game Arena. Jak wskazuje Jujubee zainteresowanie grą jest całkiem duże.

- Jak szacuje spółka, ok. 4000 osób zagrało łącznie w demo w trakcie targów Warsaw Games Week, Poznań Game Arena i przy okazji innych imprez. Świetny odbiór gry potwierdziły wyróżnienia – gra znalazła się m.in. w zestawieniu TOP 3 targów PGA wg serwisu 1ndieworld, ponadto czytelnicy polskiej odsłony serwisu IGN aż dwukrotnie wybrali Kursk jedną z TOP 3 gier targów – zarówno w przypadku Poznań Game Arena jak i Warsaw Games Week – czytamy w raporcie wynikowym spółki za II kw. 2018 r.

To samo można powiedzieć o oczekiwaniach graczy. W serwisie gamingowym GRYonline oczekiwania czytelników co do Kurska plasują się na poziomie 8,5 w 10-punktowej skali.

Czy kurs Jujubee pójdzie w górę?

Od sukcesu najnowszej produkcji Jujubee i dobrych wyników sprzedażowych na pewno zależy kurs akcji spółki. Ponadto ta gra w pewnym stopniu zadecyduje także, czy Jujubee postanowi dalej rozwijać się w kierunku tworzenia dużych projektów z większym potencjałem czy jednak pozostanie przy produkcji gier średnio -budżetowych.

W najbliższym czasie wpływ na kurs akcji Jujubee będą miały komentarze i oceny gry na Steam oraz miejsce w rankingu na którym zadebiutuje produkcja, także wyniki finansowe spółki za III kw. 2018 r., które spółka opublikuje już 14 listopada.

1. Notowania Jujubee

jjb

Zobacz także: Już były w światowych mediach reportaże o polskiej branży gier - rozmowa z Prezesem JUJUBEE Michałem Stępniem 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.