Fundusz z Londynu zaczął grać na spadek akcji Alior Banku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 paź 2019, 16:59

Fundusz z Londynu zaczął grać na spadek akcji Alior Banku

Alior Bank nie ma za sobą dobrych dni, tygodni, miesięcy. Jego kurs pikuje w dół, a problemy biznesowe się mnożą. Nic dziwnego, że duży fundusz z Londynu zaczął grać na dalszą obniżkę wyceny tej spółki.

- 49% w rok.

- 39% w 3 miesiące.

- 23% w 5 dni.

Czy to kamień spadający w wodę?

Nie, to kurs Alior Banku.

1. Notowania Alior Banku – 3 lata

1

Zły okres dla Alior Banku

Notowania Alior Banku lecą na łeb, na szyję. I nie widać żadnego wsparcia, wszystkie zostały przełamane. Kurs jest na historycznym minimum i leci w przepaść. Cena jednej akcji to już tylko 29 zł, podczas gdy na debiucie walor kosztował 57 zł, a w 2015 roku PZU kupował pakiet 25% płacąc po 89,25 zł za sztukę.

Co się dzieje z Alior Bankiem? W ostatnich dniach bank przyznał, że w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kredytów frankowych zmniejszył wynik odsetkowy za III kwartał o 102 mln zł, a zysk netto o kwotę 83 mln zł. Poza tym w ostatnich miesiącach z szafy Aliora wypadło wiele korporacyjnych trupów (Henryk Kania, Onico, Ruch), co nie tylko odbija się na wynikach i na wizerunku, ale też sprowadziło na kark banku nadzór w postaci KNF. Sytuacji nie ratują komunikaty o uruchomieniu platformy pożyczkowej Cash (we współpracy z PZU) czy też fakt, że Alior jest jednak dość stabilnym bankiem z wciąż niezłymi wynikami finansowymi.

Zobacz także: Pękła bańka na spółkach produkujących marihuanę. Na gandzi stracili głównie Milenialsi

Zaatakowali specjaliści od gry na spadki

Na tym fatalnym – dla akcjonariuszy Alior Banku - rozwoju wypadków postanowili skorzystać zarządzający londyńskiego funduszu Marshall Wace. Jest to podmiot, który bardzo lubi „grać na krótko”, czyli obstawiać spadek ceny waloru. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy kilka razy pisaliśmy o dużej pozycji krótkiej tegoż podmiotu na akcjach Kruka, Getin Noble Banku czy CD Projektu.

2

Warto zauważyć, że rejestr KNF wskazuje tylko tyle, że od 29 października Marshall Wace ma sprzedane na krótko 0,52% akcji Aliora. To nie oznacza, że wcześniej nie miał otwartej krótkiej pozycji. Po prostu mogła się ona kryć pod progiem 0,5%.

Fundusz powstał w 1997 roku. Ma pod zarządem około 35 mld USD aktywów. Zatrudnia około 240 osób. Jego największym sukcesem było zarobienie kilkudziesięciu milionów euro na szortowaniu w 2014 roku akcji portugalskiego Banco Espirito Santo. Czyli potrafi grać na spadki akcji banków.

Szczerze? Dziwimy się trochę ekspertom z Marshall Wace, że dopiero teraz zwiększyli znacznie „szorta” na akcjach banku. Kurs Alior Banku jest na historycznych minimach. Leci w dół od blisko 2 lat. Pytanie czy nie jest za późno, aby szaleć „na krótko”... Będziemy obserwować co dzieje się z tą pozycją krótką i czy Marshall Wace na niej zarobi.

Zobacz także: Debiut giełdowy Saudi Aramco coraz bliżej. Najwyżej wyceniana w historii spółka - warta tyle co Apple i Facebook razem wzięte - jest gotowa do IPO

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.