Marshall Wace powiększa pozycję na spadek akcji CD PROJEKT
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 lis 2018, 17:38

Marshall Wace powiększa pozycję na spadki kursu CD PROJEKT. Co to za firma, która shortuje twórców gry Wiedźmin?

Według rejestru krótkiej sprzedaży KNF fundusz hedge z Londynu Marshall Wace powiększył swoją pozycję na spadki notowań CD PROJEKT. W tej chwili posiada 0,7% akcji sprzedanych na krótko. To oznacza, że zwiększył swoją pozycję, bo 4 października KNF raportował, że fundusz ma 0,5% akcji na krótko.
 

Pozycja krótka na akcjach CD PROJEKT

Pierwszą pozycję na spadek kursu akcji CD PROJEKT Marshall Wace - według rejestru KNF - otworzył 4 października. Wtedy też okazało się, że fundusz hedge z Londynu sprzedał na krótko 0,5% akcji spółki. Wartość odpowiadała około 480 tys akcji, co przy średniej cenie 170 zł za akcję odpowiadało około 81 mln zł.

Zobacz także: To wygląda na globalną zadyszkę branży gier wideo. Akcje producentów gier spadają w Polsce i na świecie

KNF


W piątek 16 listopada po sesji giełdowej pojawiła się informacja, że fundusz z Londynu ma już 0,7% akcji spółki sprzedanych na krótko. To oznacza, że sprzedał jeszcze więcej akcji twórców Wiedźmina.

W tej chwili pozycja short na akcjach CD PROJEKT funduszu opiewa na około 67 tys. akcji, co przy kursie 135 zł odpowiada nieco ponad 90 mln zł. Fundusz z Londynu ma ten komfort, że na wcześniejszych pozycjach ma już zysk.

Co ciekawe, to nie jest jedyna krótka pozycja na spółkach z GPW tego funduszu. Marshall Wace ma sprzedane bowiem na krótko 0,69% akcji KGHM.

Zobacz także: CD PROJEKT: premiera Gwinta i Wojny Krwi pod koniec października

Kurs akcji CD PROJEKT rok 2018

CD PROJEKT

Kto stoi za Marshall Wace?

Kim są inwestorzy, którzy grają na spadek notowań CD PROJEKT? Marshall Wace to jeden z najstarszych funduszy typu hedge z Londynu. Założony w 1997 roku przez legendarnego inwestora z Sir Paula Rodericka Clucasa Marshalla fundusz jest jednym z największych tego typu w Europie. Obecnie posiada swoje biura nie tylko w Londynie, ale też w Nowym Yorku i Hong Kongu. Zatrudnia około 240 osób. W 2017 roku firma informowała, że zarządza aktywami o wartości 34 mld USD, co odpowiada około 125 mld zł.

Na początku 2016 roku Institutional Investor's uznał Marshall Wace za najlepiej zarabiający fundusz typu hedge na świecie w 2015 roku. Wiosną 2017 roku fundusz zasłynął spektakularną transakcją na spadki notowań Juventusu. Budowana mozolnie przez kilka dni pozycja została zamknięta na pierwszej sesji po tym, jak klub przegrał finał Ligi Mistrzów. Po porażce z Realem Madryt 1:4 kurs akcji klubu piłkarskiego z Turynu zanurkował o 15% podczas kilku sesji, a fundusz z Londynu pokrył swoją pozycję na spadki.

Zobacz także: CD PROJEKT z okazji 100 lat Niepodległości promuje polskie gry. Tyle, że sprzedaż na GOG Galaxy nie rośnie i to się raczej nie zmieni

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.