LUG widzi rosnący popyt na swoje produkty w związku z rosnącymi cenami energii
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 lis 2022, 17:20

LUG widzi rosnący popyt na swoje produkty w związku z rosnącymi cenami energii

„Na dzisiaj w Polsce ok. 20% infrastruktury oświetleniowej opiera się na technologii LED, dlatego sam rynek krajowy stanowi już duży potencjał sprzedażowy” - wskazał na czacie inwestorskim pole do wzrostu dla LUG, prezes Ryszard Wtorkowski. Rozmowa z inwestorami skupiła się przede wszystkim wokół wzrostu cen energii i dostępnie do niezbędnych materiałów - korzyściach oraz kosztach z tym związanych.

Wzrastający popyt na projekty modernizacji oświetlenia infrastrukturalnego ma związek z rosnącymi cenami energii. Zarząd spółki zauważa coraz większy udział w portfolio projektów zamówień publicznych od jednostek samorządu terytorialnego (JST). Coraz więcej miejscowości zamierza w ten sposób generować oszczędności w budżecie.

„Niezaprzeczalnie największym czynnikiem stymulującym popyt i nasze szanse biznesowe jest trend związany z modernizacją oświetlenia w związku z potrzebą ograniczenia zużycia energii elektrycznej i podniesienia efektywności infrastruktury oświetleniowej” - zauważa Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG.

Ograniczanie kosztów energii są jednym z priorytetów dla JST, gdyż są to od razu odczuwalne i efektywne oszczędności.

„Tego typu inwestycje będą działaniami pierwszego wyboru, ponieważ efektywnie będą bilansować portfele naszych odbiorców lub wręcz generować dodatkową przestrzeń w budżetach na inne wydatki” - dodaje Wtorkowski.

Zobacz także: „Obecnie obserwujemy zwiększoną liczbę zapytań oraz ogłaszanych postępowań” - relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG

Jako przykład zaangażowania się samorządów w oszczędzanie na oświetleniu spółka podaje przykład Gminy Warszawa:

„ZDM w Warszawie przed kilkoma dniami poinformował na konferencji prasowej, że wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na modernizację oświetlenia w Gminie Warszawa, spodziewany budżet tego projektu to około 65 mln zł. Widzimy więc, że duże projekty infrastrukturalne to nie tylko domena Europy Zachodniej, ale również naszego rodzimego podwórka” - wskazuje Wtorkowski.

W Polsce i za granicą jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii obniżania wydatków na oświetlenie. LUG widzi w tym potencjał do wzrostu, gdyż jest bardzo aktywny na rynkach zagranicznych, a ponad połowa przychodów pochodzi właśnie spoza Polski.

„Na dzisiaj w Polsce ok. 20% infrastruktury oświetleniowej opiera się na technologii LED, dlatego sam rynek krajowy stanowi już duży potencjał sprzedażowy. Również w Europie wiele miast bazuje na technologiach konwencjonalnych, a rosnący trend urbanizacji sprzyja rozbudowie infrastruktury oświetleniowej, co za tym idzie potencjał rynku pozostaje wysoki” - mówi Ryszard Wtorkowski.

Kluczowy jest dostęp do komponentów

Z drugiej strony spółka zmaga się z ograniczonym dostępem do komponentów elektronicznych potrzebnych do realizacji zamówień. Ceny niezbędnych komponentów nie obniżają się, co podnosi koszta produkcji i usług.

„Niestety na ten moment ceny te nie obniżyły się w odczuwalny sposób. Pozytywny był spadek kosztów frachtów morskich, jednak z drugiej strony w zakresie transportu negatywnie oddziałują ceny paliw oraz czasowe przestoje azjatyckich portów związane z restrykcyjną polityką zero-covid” - mówi prezes.

Dodatkowo na koszty spółki niekorzystnie oddziaływał mocny dolar, w którym są wyceniane komponenty elektroniczne.

„Część komponentów, które zakupujemy wyceniana jest w dolarze, dlatego umacnianie się dolara zwiększa nasze koszty. Stosowana przez nas polityka walutowa zakłada ograniczanie kosztów zmienności kursowej w określonym obrębie wahań” - zaznacza Ryszard Wtorkowski.

„Te, z którymi spotkaliśmy się w ostatnich miesiącach oscylują na ponadprzeciętnych poziomach, a to wymaga od nas przyjęcia nowych założeń dla stosowanych już zasad. Pracujemy nad nimi, a ich efekty powinny być widoczne wkrótce. Idealną sytuacją dla nas jest stabilny kurs USD/PLN, ale także na parze EUR/USD” - dodaje.

LUG zwraca też uwagę na utrzymujący się poziom stanu magazynów. Z jednej strony wypełnienie magazynów jest unieruchomieniem części kapitału obrotowego, ale z drugiej strony wysokie stany magazynowe są istotnym elementem wspomagającym sprzedaż.

„Dostępność produktów pozostaje kluczowym kryterium wyboru wśród odbiorców oświetlenia profesjonalnego. Z tego względu mimo, iż aktualne stany magazynowe wiążą się z zaangażowaniem kapitału obrotowego to w dalszym ciągu koszty z tego wynikające przekładają się pozytywnie na pozyskiwanie nowych zamówień” - podkreśla prezes LUG.

Spółka liczy więc na nabierający tempa proces transformacji oświetleniowej i stara się, mimo dużych trudności, być przygotowana na wzrost zamówień.
 

Kurs akcji LUG

LUG (1)

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.