Akcje R22 i Vercom atakują historyczne maksima
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
10 maj 2023, 08:36

R22 i Vercom na fali wzrostowej. Akcje spółek atakują historyczne maksima

Kurs akcji R22 i Vercom w szybkim tempie odrobiły już całe spadki z 2022 roku. Notowania spółek z Poznania zyskały od jesiennych dołków po około 80% i atakują historyczne maksima.

Notowania R22 i Vercom mocno zyskiwały na wczorajszej sesji. Kurs tej pierwszej wzrósł o ponad 12%, a kurs akcji Vercom zyskiwał ponad 3%.

Zobacz także: R22, po rekordowych wynikach za 2022, zapowiada dalszy wzrost dywidendy i coraz wyższy zysk EBITDA

R22 i Vercom na fali wzrostowej

Grupa R22 działa na rynku od ponad 20 lat i wypracowała rozpoznawalną pozycję. Jest firmą technologiczną, która pomaga przedsiębiorstwom w automatyzacji procesów biznesowych oraz w budowaniu silnej obecności w internecie, szczególnie w obszarze komunikacji, marketingu i sprzedaży. W swoim portfolio ma przede wszystkim usługi hostingowe, komunikacyjne oraz wsparcie dla e-commerce. Kurs spółki na wczorajszej sesji mocno zyskiwał na wartości i atakuje obecnie historyczne maksima.

W 2022 roku Grupa wykazała wzrost przychodów do 446 mln zł. R22 utrzymuje dynamikę średniorocznego wzrostu na poziomie ponad 36%. Spółka odnotowała też wzrost zysku netto. W 2022 r. przekroczył on 40 mln zł z blisko 35% dynamiką rok do roku. W tej chwili wycena rynkowa spółki przekracza 850 mln zł.

Vercom to spółka technologiczna dostarczająca chmurowe rozwiązania w modelu CPaaS (Communication Platform-as-a-Service). Przychody w 2022 r spółki wyniosły ponad 260 mln zł, co oznacza wzrost o 45 proc. rdr., marża brutto zwiększyła się ponad 2-krotnie do blisko 116 mln zł. Wycena rynkowa na giełdzie przekracza 1,2 mld zł.

Kurs akcji R22 (góra) vs Vercom (dół) lata 2021-2023

R22 i Vercom

Zobacz także: Bądź najlepszy, a nie największy. O kulisach biznesu w formule SaaS - Krzysztof Szyszka, Podcast 21% rocznie

Dywidendy i perspektywy dalszego wzrostu w 2023

R22 i Vercom, oprócz akcjonariatu, łączą dobre perspektywy na 2023 rok. Obydwie spółki oczekują dynamicznych wzrostów wyników w tym roku, a działalność firm nastawionych na oferowanie usług w formule SaaS charakteryzuje się dużą dźwignią operacyjną, która powinna przekładać się na szybszy wzrost zysku od przychodów. Zarówno Vercom jak i R22 planują wypłacić dywidendę z zysku za 2022 rok.

Zapowiedziana przez Vercom dywidenda znacznie przekracza dolną granicę zakładaną w polityce dywidendowej. Zgodnie z nią, minimalna wypłata dywidendy powinna wynosić 50% skonsolidowanego zysku netto. Zarząd Vercomu zdecydował się rekomendować wypłatę dywidendy w wysokości 80% skonsolidowanego zysku netto za 2022 rok.

R22 konsekwentnie, od samego początku notowań na GPW, dzieli się z akcjonariuszami zyskiem. W zeszłym roku wypłaciła ponad 10 mln zł w formie dywidendy i kolejne 4 mln zł w postaci skupu akcji własnych. Zarząd zamierza utrzymać politykę dywidendową i zapowiada, że będzie rekomendować dywidendę w tym roku, tym razem bez skupu.

Zobacz także: Vercom podwaja marżę brutto w 2022 r. i ustanawia politykę dywidendy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.