Noctiluca zaczyna komercjalizować swoje rozwiązania. Spółka przedstawiła plany rozwoju na 2024 i zapowiada emisję akcji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 lut 2024, 10:35

Noctiluca zaczyna komercjalizować swoje rozwiązania. Spółka przedstawiła plany rozwoju na 2024 i zapowiada emisję akcji

Noctiluca, projektant emiterów nowej generacji, przechodzi transformację z firmy badawczo-rozwojowej w producenta i dostawcę innowacyjnych emiterów do wyświetlaczy OLED. Poprzedni rok okazał się przełomowy w rozwoju spółki. Noctiluca osiągnęła przychody z działalności podstawowej i przedstawia plany na 2024 rok, w tym innowacje produktowe oraz plany związane z emisją akcji i przejściem na główny rynek GPW, mające na celu zwiększenie wyceny spółki.

Noctiluca specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i produkcji emiterów nowej generacji do wyświetlaczy OLED. Emitery te, w uproszczeniu, to zaawansowane związki, które emitują światło gdy są wzbudzane energią, stanowiąc tym samym kluczowy komponent wyświetlaczy stosowanych w szerokim spektrum urządzeń konsumenckich, od telewizorów i laptopów po smartfony i inne urządzenia przenośne.

Rozwój technologii Noctiluca wymaga kompletnej, wielodyscyplinarnej ekipy składającej się z ekspertów w różnych dziedzinach, od rozwoju biznesu i ochrony patentowej, przez badania i rozwój (R&D), aż po produkcję. Spółka zamierza być liderem na dynamicznie rozwijającym się rynku OLED, którego wartość w 2026 roku ma osiągnąć około 73 miliardy dolarów.
 

Noctiluca model biznesowy


Oprócz produkcji emiterów OLED, Noctiluca angażuje się także w działalność usługową, jako Chemical Contract Research Organisation (Chemical CRO), rozszerzając swoje kompetencje o syntezę na zlecenie i badania kontraktowe. Działalność ta umożliwia Noctiluce nie tylko finansowanie badań ale też także dalszą pracę nad dostarczaniem innowacyjnych związków chemicznych. Takie podejście zapewnia dywersyfikację źródeł przychodu.

Noctiluca rozwija się w obszarze deep-tech, dostarczając produkty odpowiadające na konkretne, rozpoznawalne potrzeby rynku.

„Nie musimy tłumaczyć problemów, które rozwiązujemy. Jeśli przychodzimy na spotkanie i mówimy, że produkujemy emitery nowej generacji, to tutaj kończy się wyjaśnianie, bo wszyscy wiedzą, że potrzeba rynku jest ogromna" – wyjaśnia Mateusz Nowak, dyrektor rozwoju biznesu Noctiluca
 

Noctiluca badania

Zobacz także: Deep tech na GPW rośnie w siłę. 5 spółek z tego sektora, które już komercjalizują wypracowaną technologię

Przejście od spółki badawczo rozwojowej do generującej przychody

Rok 2023 okazał się przełomowy dla spółki Noctiluca, która przekształciła się z firmy o profilu badawczo-rozwojowym w producenta i dostawcę innowacyjnych związków dla przemysłu OLED.

"W 2023 r. mieliśmy istotną rozbudowę mocy produkcyjnych i jednocześnie laboratorium. Nasi partnerzy zewnętrzni gwarantują nam testowanie przynajmniej 100 urządzeń OLED rocznie" – podkreśla Mateusz Nowak.

Noctiluca, posiada ponad 1200 związków w swoim portfolio, z czego 400 z nich jest już objętych zgłoszeniami patentowymi. Spółka znacząco zwiększyła swoje moce produkcyjne, co zaowocowało pierwszymi przychodami i szerokimi relacjami z 8 na 10 czołowych graczy rynku OLED.

Proces komercjalizacji autorskich materiałów Noctiluca przyniósł w 2023 roku zamówienia na poziomie około 1 mln PLN, z czego ponad 750 tys. PLN zostało już rozpoznane w przychodach.

„W ostatnich miesiącach, znacząco zwiększyliśmy moce produkcyjne naszego laboratorium i obecnie jesteśmy w stanie wyprodukować kilkadziesiąt kilogramów naszych materiałów rocznie. Mając takie zaplecze rozbudowujemy nasz zespół chemików i chcemy go podwoić w ciągu jednego roku" – podkreśla Mariusz Bosiak, prezes zarządu.

Dzięki tym działaniom Noctiluca ugruntowała swoją pozycję, przechodząc od rozwiązywania pojedynczych problemów warstwy OLED do rozwijania związków chemicznych dla produktów przyszłości, nie tylko w dziedzinie wyświetlaczy, ale i w szeroko rozumianej branży fotoniki.
 

Noctiluca podsumowanie 2023

Plany na 2024 r.

W 2024 roku Noctiluca ma zamiar skupiać się na kolejnych wdrożeniach oraz wzroście przychodów ze sprzedaży swoich autorskich materiałów. W planach są innowacje dotyczące monochromatycznych wyświetlaczy OLED, które znajdą zastosowanie głównie w celach marketingowych, oznakowań oraz w wearable technology, czyli urządzeniach do noszenia. Kolejny etap komercjalizacji obejmie monochromatyczne panele OLED w oprawach oświetleniowych, automotivie i urządzeniach medycznych.

„Planowana na 2024 rok struktura przychodów to 85% a 95% ze sprzedaży materiałów, w tym między 60 a 75 p. proc. z własnych high performance materials” – wyjaśnia plany finansowe Mateusz Nowak, dyrektor rozwoju biznesu.

Rozwój technologiczny pozostaje kluczowym elementem strategii Noctiluca, z naciskiem na bycie pionierem w obszarze autorskich emiterów piątej generacji, które mają znacznie wydłużyć czas życia niebieskich pikseli przy wyższej wydajności świetlnej. Spółka ma również na celu poszerzenie swojego portfolio „high performance materials”, aby dostarczać kompleksowe rozwiązania dla całej warstwy emisyjnej OLED.

Istotnym krokiem będzie wejście w technologię druku:

„Wchodzimy w technologię druku coraz mocniej, coraz szerzej, bo tam nasze 'value proposition' jest ogromne. Tam jesteśmy w stanie być numerem jeden” – zapowiada Mateusz Nowak.
 

Kurs akcji Noctiluca od debiutu na NewConnect

Noctiluca (1)

Przejście na główny rynek GPW i planowana emisja akcji

Noctiluca, aktualnie notowana na rynku NewConnect, ma w planach przeniesienie notowań akcji na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych. W tym kontekście, Mateusz Nowak, dyrektor rozwoju biznesu, wyjaśnia strategię finansowania i rozwoju firmy:

„Rozpoczęliśmy procedowanie dokumentów które pozwolą nam przeprowadzić zapowiadaną od dawna emisję o wartości między 2 a 4 mln euro".

Celem emisji akcji będzie, między innymi, przyciągnięcie inwestorów instytucjonalnych, którzy obecnie nie mogą angażować się w akcjonariat spółki z powodu jej obecności na NewConnect. Nowak podkreśla, że każda kolejna runda finansowania, w tym ta najbliższa, ma na celu „dalsze zwiększanie skal działalności i budowania potencjału IP, co przekłada się w naturalny sposób na wzrost wartości dla akcjonariuszy”.

Dalsze plany Noctiluca na 2024 rok koncentrują się na wzroście skali działalności i podnoszeniu wyceny spółki.

„Rok 2024 to budowanie skali i wyceny" – mówi Mateusz Nowak, wyjaśniając, że realizacja projektów z pipeline'u, wdrożenia i przychody oraz rozwój technologii będą kluczowymi czynnikami wzrostu.

Spółka ma nadzieję, że te działania pozwolą zbliżyć jej wycenę do poziomu wycen jej zagranicznej konkurencji.
 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.