Zagraniczny fundusz obstawia spadek akcji LPP. To skutek raportu Hindenburg Research?
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
21 mar 2024, 14:18

Marshall Wace obstawia spadek akcji LPP. Zagraniczne fundusze uwierzyły w zarzuty Hindenburg Research?

Pozycja na spadek akcji LPP, którą deklarował Hindenburg Research, nigdy nie ujawniła się w rejestrze krótkiej sprzedaży Komisji Nadzoru Finansowego. Tymczasem na spadek notowań odzieżowego giganta liczy Marshall Wace. Według rejestru, jego pozycja na spadek akcji odzieżowego giganta została obliczona 20 marca.

Podczas gdy kurz po piątkowym raporcie zagranicznej organizacji dotyczący LPP opadł, amerykański fundusz Marshall Wace ujawnił krótką pozycję, grając tym samym na spadek notowań gdańskiej grupy. Przypomnijmy, że w rejestrze KNF widoczne są pozycje przekraczające 0,5 proc. akcji.

Zobacz także: Big Short wersja Polska. O co chodzi w starciu Hindenburg Research vs LPP | Gorący Temat

Częściowo udana obrona LPP

W piątek 15 marca Hindenburg Research opublikował raport, w którym zasugerował pozorowaną sprzedaż przez LPP aktywów w Rosji oraz ciągłe czerpanie zysków z działalności na rynku agresora. Reakcja inwestorów na te doniesienia była stanowcza. Notowania zjechały o ponad 30 proc., a kapitalizacja gdańskiej grupy stopniała o kilkanaście mld zł. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, spółka postanowiła opublikować trzy oświadczenia, w których stwierdzono, że jest to zorganizowany atak mający na celu przejęcie wpływów. Co więcej, podkreślono że przedstawione w materiale tezy są nieprawdziwe oraz złożono do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Lista krótkich pozycji KNF

LPP szort

Źródło: KNF

Z kolei w poniedziałek 18 marca odbyła się konferencja, w której udział wziął prezes i główny akcjonariusz LPP Marek Piechocki. Podtrzymał on dotychczasowe stanowisko spółki mówiące o zakończeniu działalności w Rosji. Jednocześnie przedstawił dowody na to, że za wzrostem wypracowanych przychodów w poprzednich latach stoi sprzedaż na zagranicznych rynkach innych niż rosyjski. Po tym wystąpieniu notowania LPP odreagowały rosnąc o kilkadziesiąt proc., jednak nie odrabiając całkowicie strat. Podczas gdy przed raportem Hindenburg Research akcje nabywano za ok. 18 tys. zł, w czwartek po południu jest to lekko ponad 14 tys. zł.

Zobacz także: LPP odcina się od zarzutów z raportu Hindenburg Research. Akcje odzieżowego giganta rosną o 30 proc.
 

Notowania LPP w ciągu ostatnich 12 miesięcy

LPP notowania

Zagranica odwróci się od LPP?

Sytuacja z raportem Hindenburg Research niekoniecznie jest już zakończona. Po wspomnianej poniedziałkowej konferencji prasowej prezesa Piechockiego, organizacja opublikowała polemikę, w której ciągle podkreśla brak odniesienia się spółki do kluczowych tez zawartych w raporcie. Możliwe więc, że zagraniczni inwestorzy zaczną postrzegać firmę jako bardziej ryzykowną, tym samym dołując kurs, albo będą kreować taki obraz sytuacji.
 


Zjawisko odmiennego podejścia do tej samej spółki przez krajowych i zagranicznych analityków obserwujemy w przypadku CD Projektu. Podczas gdy rodzimi eksperci widzą potencjał polskiego studia i wydają pozytywne rekomendacje, zachodnie organizacje są przeciwnego zdania, o czym świadczą liczne krótkie pozycje na akcjach spółki. W tym wypadku jednak pewnym wyjaśnieniem jest metodologia działania analityków. W Polsce wydając rekomendację patrzą oni bowiem w dłuższym horyzoncie czasowym 10 lat, podczas gdy na zagranicznych rynkach są to trzy lata.
 

Zobacz także: Potężne spadki na LPP. Hindeburg Research oskarża spółkę o działalność w Rosji i obstawia spadek jej akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.