Sukcesorzy LPP i Answear odpowiadają za kluczowe silniki wzrostu obydwu podmiotów odzieżowych
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
14 maj 2024, 09:17

LPP chce rosnąć w segmencie value-for-money, a Answear w premium. Za sterami kluczowych marek stoją potencjalni sukcesorzy obydwu biznesów

W najbliższych latach firmy odzieżowe spodziewają się, że marki odzieżowe z średniej półki ustąpią pola tym tańszym, bądź premium. Ich obserwacje znajdują odzwierciedlenie w podjętych decyzjach strategicznych. Co ciekawe, w obu przypadkach najważniejszymi w kontekście przyszłych wyników gałęziami biznesu, zajmują się hipotetyczni sukcesorzy spółek.

Odzieżowy gigant LPP w najbliższych latach stawia przede wszystkim na rozwój marki Sinsay, oferującej produkty z niższej półki cenowej. Tymczasem Answear swojej szansy upatruje w rosnącym segmencie premium, o czym świadczą m.in. akwizycje oraz pojawiające się salony stacjonarne. Co ciekawe, w obu przypadkach najważniejszymi w kontekście przyszłych wyników gałęziami biznesu, zajmują się hipotetyczni sukcesorzy spółek.

Zobacz także: Dywidenda LPP w 2024 roku będzie rekordowa. Gigant odzieżowy opublikował wyniki roczne

Inflacja zmieniła reguły gry

W ostatnich latach z powodu m.in. pandemii i wojny w Ukrainie, światowe gospodarki zmagały się ze znacznym wzrostem cen produktów oraz usług. W Polsce szczyt inflacji przypadł w lutym 2023 r., kiedy to wskaźnik CPI wyniósł 18,4% r./r. Jednocześnie widać, że polski rynek odzieżowy staje się dojrzalszy i majętniejsi klienci stawiają na coraz droższe produkty.

Taki obraz sytuacji gospodarczej odcisnął piętno na rynku modowym. Z jednej strony, dla klientów mniejszych miast cały czas kluczowym wskaźnikiem pozostaje cena. Z drugiej zaś pojawia się coraz większy popyt na ubrania wysokiej jakości o nietypowym wyglądzie. To wszystko odbijać się będzie przede wszystkim na wynikach marek skierowanych do klasy średniej.

„Już od kilku lat obserwujemy polaryzację na rynku odzieżowym, na którą w dużej mierze wpłynęła inflacja. Część konsumentów zaczęła się rozglądać za tańszymi markami, a segment value-for-money zyskał na znaczeniu, przyciągając kolejnych nabywców. Z drugiej strony, osoby o bardziej zasobnym portfelu sięgnęły po produkty z kategorii premium bądź specyficznych nisz rynkowych. Zjawisko to odbiło się na markach z średniej półki, które w obliczu wzmożonej konkurencji, obrały nową trajektorię rozwoju, przechodząc do segmentu tańszego, bądź też droższego” mówi Strefie Inwestorów Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP odpowiedzialny za finanse w spółce.

Wyniki finansowe LPP w 2023 r.

Wyniki LPP 2023 ro

Źródło: Spółka

Zobacz także: LPP ocenia, że prognoza przychodów na 2024/25 jest konserwatywna (opis)

LPP zawalczy o rynek niską ceną

Zgodnie z raportem za 2023 r., ponad 40% udział w przychodach gdańskiej marki pochodzi ze sprzedaży Sinsaya. Co więcej, w tym roku spółka zamierza otworzyć 700 nowych lokali, a w przyszłym roku liczba ta podskoczy do 900. Za lwią część mają odpowiadać właśnie sklepy Sinsay.

Liczba sklepów LPP w 2023 r.

Sklepy LPP 2023

Źródło: Spółka

„Obecnie analizy rynku wskazują, że w małych miejscowościach głównym czynnikiem przy podjęciu decyzji zakupowej jest bliskość sklepu oraz atrakcyjna cena. W oparciu o ten fakt rozwijamy naszą najmłodszą markę Sinsay, która ze swoją ofertą dostępna jest w coraz popularniejszych parkach handlowych. Z kolei w dużych miastach odnotowujemy przejście klientów do e-commerce, co podyktowane jest potrzebą zaoszczędzenia czasu i wygodą. Planując dalszy rozwój naszych marek stawiamy przede wszystkim na omnichannel, który pozwoli nam zachować synergię pomiędzy kanałami sprzedaży. W przypadku Sinsaya, tylko w 2024 r., otworzymy przeszło 600 salonów stacjonarnych, wzmacniając równolegle sprzedaż internetową” dodaje wiceprezes LPP.

Notowania LPP w ciągu ostatnich 12 miesięcy

LPP notowania (2)

Zobacz także: Big Short wersja Polska. O co chodzi w starciu Hindenburg Research vs LPP | Gorący Temat

Answear widzi swoją szansę w markach premium

Z kolei giełdowa platforma Answear kieruje coraz większą część swojej oferty do majętnych klientów. Jak mówi nam prezes spółki Krzysztof Bajołek, w 2020 r. marki premium stanowiły 42 proc. oferty, natomiast w 2023 r. było to już 69 proc. Statystykę tę wsparło przejęcie w ubiegłym roku marek Sneakerstudio i PRM.

„W regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a szczególnie w Polsce, widzimy dynamiczny rozwój gospodarczy oraz wzrost zamożności społeczeństwa, co skutkuje większym popytem na produkty wyższej jakości. Klienci, dysponują coraz większymi budżetami i równolegle wykazują także rosnącą świadomość dotyczącą długoterminowej wartości zakupów. To rosnące zainteresowanie jakością zamiast ilością jest szczególnie widoczne w trendzie odchodzenia od tzw. fast fashion na rzecz bardziej trwałych i ekologicznie odpowiedzialnych zakupów. Widzimy też coraz mocniejszy trend tzw. „quite luxury”, gdzie klienci są w stanie wydać jeszcze więcej na rzecz bardzo jakościowych, a przy tym stonowanych i prostych produktów od niekoniecznie najbardziej znanych producentów” zauważa prezes Answear.

Dane dotyczące sprzedaży Answeara w 2023 r.

Dane dotyczące sprzedaży Answear 2023

Źródło: Spółka

Zobacz także: Wyniki finansowe Answear za 2023 rok i plany rozwoju [Webinar z zarządem]

Poważny test przed sukcesją?

Jak czytamy na stronie LPP, sieć sklepów Sinsay od 2018 r. współtworzy wiceprezes Marcin Piechocki, będący jednocześnie synem prezesa Marka Piechockiego. Z kolei dyrektorem marki PRM w Answear jest Kamil Bajołek, syn prezesa Krzysztofa Bajołka.

„Kamil Bajołek odgrywa kluczową rolę w zakresie wizji oraz strategii dalszego rozwoju marki PRM, która była częścią przejętej zorganizowanej części przedsiębiorstwa od Fashion Trend Group. Kamil był pomysłodawcą tej transakcji oraz wejścia w segment high fashion, a następnie, wspólnie z zarządem oraz doradcami, prowadził akwizycję. Dobrze nam się wspólnie pracuje, a w naszej współpracy jest wiele synergii, bo możemy połączyć doświadczenie w branży z świeżym podejściem i znajomością aktualnych trendów, zarówno jeśli chodzi o branżę fashion, ale też podejście do biznesu” zaznacza Krzysztof Bajołek.

Jak podkreśla w rozmowie z Strefą Inwestorów zarządzający spółką, kluczowym czynnikiem sukcesu projektu będzie konsekwencja. W połowie kwietnia otwarto pierwszy lokal w Fabryce Norblina oraz rozpoczęto kampanię marketingową projektu. W planach jest m.in. dalsze zwiększenie rozpoznawalności marki na rynku.

Notowania Answear w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Answear notowania (1)

Zobacz także: Answear.com zwiększa sprzedaż na trudnym rynku w I kw. 2024 r.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.