Ceny praktycznie wszystkich surowców spadają. Tanieje węgiel, miedź, pszenica, srebro, a nawet złoto
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lip 2022, 13:40

Ceny praktycznie wszystkich surowców spadają. Tanieje węgiel, miedź, pszenica, srebro, a nawet złoto

W ciągu miesiąca pszenica potaniała o 35%, miedź o 23%, złoto o 4,3%, a CRB Index spadł o 14%. Rynek obawia się globalnej recesji, ale może to pomóc w okiełznaniu inflacji.

Jeśli inwestorzy myśleli, że surowce będą drożeć bez końca, to się przeliczyli. Owszem, od dna covidowego krachu ta klasa aktywów zaliczyła piękny rajd, dodatkowo podsycony wojną w Ukrainie, ale od początku czerwca trwa mocna korekta. A może zaczęło się coś więcej, niż korekta?

Najlepiej pokazuje to zachowanie CRB Index. Od połowy marca 2020 do początku czerwca 2022 urósł on o 163%. A w ciągu miesiąca spadł o -14%. Za ostatnie 12 miesięcy wciąż jest jednak na plusie, pokazując wynik 32%.

Taniejące surowce, z każdej kategorii, z jednej strony są pozytywnym sygnałem, bo zwiastują spadek inflacji. Z drugiej jednak strony dzieje się to przy drożejącym USD, więc może być zapowiedzią głębokiej recesji w globalnej gospodarce.

Notowania CRB Index – 5 lat

notowania crb index

Źródło: TradingView

Surowce rolne tańsze, niż przed wojną w Ukrainie

Zacznijmy od surowców rolnych. Notowania kukurydzy, pszenicy oraz soi spadły o 25% od szczytu. Są już na poziomach poniżej tych, przy których zaczynała się wojna w Ukrainie. To wojna wywindowała ich ceny, bo po pierwsze pojawiły się problemy z dostawami, po drugie rynek zaczął obawiać się o podaż w średnim i długim terminie.

Jest to o tyle ciekawe, że sytuacja fundamentalna np. pszenicy nie poprawiła się, a nawet ulega pogorszeniu. Szacunki mówią, że na skutek działań wojennych nawet 30% upraw w Ukrainie zostanie zniszczonych (zboża ozime, pszenica, żyto i jęczmień uprawiane są przede wszystkim na okupowanych terenach Ukrainy). Poza tym, pojawia się ryzyko suszy, która może wpłynąć na obniżenie plonów w skali globu o około 20%.

Na pewno „odpuścił” granie na surowcach rolnych kapitał spekulacyjny. Generalnie od miesięcy panuje na rynkach risk-off, więc może doszło do realizacji zysków przez dużych spekulantów. Z pewnością po części i surowce rolne dyskontują jednak to, co surowce przemysłowe, które również solidnie tanieją, o czym dalej.

Zobacz także: W Europie brakuje paliw mimo że zakłady petrochemiczne pracują na maksimum możliwości

Obawy przed recesją przeceniają surowce przemysłowe

Surowce przemysłowe zaliczają w ostatnim miesiącu bardzo solidny zjazd, co odbija się również na notowaniach spółek surowcowych, w tym tych notowanych na GPW. Miedź potaniała o 23% (a KGHM o 30%), ruda żelaza o 21%, srebro o 13%. Również surowce energetycznie nie zachowują się lepiej, bo gaz naturalny potaniał o 40%, ropa WTI o 15%, a węgiel na giełdzie w Rotterdamie o 4%. Spadają również ceny kontraktów na węgiel koksowy, co zaczęli odczuwać na własnym portfelu akcjonariusze JSW.

Notowania futures na miedź i KGHM – 5 lat

notowania miedź kghm

Źródło: TradingView

Główną przyczyną takiej dynamicznej i głębokiej przeceny surowców jest strach przed globalną recesją. Najlepiej widać go na notowaniach miedzi, która zwana jest Dr Copper – posiadacz doktoratu z ekonomii. Miedź uważana jest za wskaźnik wyprzedzający koniunktury globalnej. Skoro ona dynamicznie tanieje, to oznacza, że rynek widzi na horyzoncie poważne problemy globalnej gospodarki.

Przyczyną recesji ma być największa inflacja od lat 70-tych XX wieku oraz agresywna polityka pieniężna najważniejszych banków centralnych na świecie. Wedle analityków banku Nomura, co najmniej siedem spośród 10 największych gospodarek świata doświadczy w tym roku recesji, łącznie z USA. Wedle analityków banku Citi, cena baryłki ropy może spaść nawet do 65 USD pod koniec 2022 roku, oraz do 43 USD w 2023 roku, jeśli globalna recesja stanie się faktem.

Co ciekawe, gdy spojrzymy na globalne wskaźniki PMI dla przemysłu, to widać, że gorzej mają się rynki rozwinięte, niż wschodzące. Dzieje się tak pomimo umacniającego się USD. Jednak to rynki rozwinięte mają większą wagę, więc globalny PMI dla przemysłu znalazł się w mocnym trendzie spadkowym. Jeśli banki centralne utrzymają kurs na podwyżki stóp, będzie ciężko z tego trendu się wydostać…

Wskaźnik PMI dla przemysłu – rynki wschodzące i rozwinięte

pmi przemysł wschodzące i rozwinięte

Źródło: JP Morgan / Markit / Yardeni

Notowania globalnego PMI dla przemysłu

notowania globalny pmi total

Źródło: JP Morgan / Markit / Yardeni

Zobacz także: Warren Buffett wyprzedza Elona Muska na rynku samochodów elektrycznych. Tesla traci pozycję lidera na rzecz chińskiej spółki BYD

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.