Nowe laboratoria spółki Selvita. Oto, dlaczego ta budowa ma sens [FOTOGALERIA]
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
13 kwi 2019, 12:29

Widzieliśmy jak powstają nowe laboratoria spółki Selvita. Oto, dlaczego budowa ma sens [FOTOGALERIA]

Zeszłoroczna wtórna emisja akcji, w ramach której biotechnologiczna Selvita pozyskała 134 mln zł, była przeprowadzona po to, aby sfinansować inwestycje spółki w nowe programy badawcze. Aby te cele mogły być realizowane konieczna jest budowa laboratoriów. Laboratoriów które będą mogły pomieścić kolejne 300-400 pracowników, o które zamierza wzrosnąć Selvita, by móc kontynuować rozwój.

Zarząd spółki już od jakiegoś czasu sygnalizował, że dotychczas zajmowana przez spółkę przestrzeń powoli robi się za mała i może stanowić poważną barierą w dalszym rozwoju. W zeszłym tygodniu, w ramach wyjazdu do Krakowa, wybraliśmy się z inwestorską wizytą na budowę nowych laboratoriów. Wizyta oraz rozmowa z przedstawicielem spółki pozwoliła nam w większym stopniu zrozumieć strategiczną wartość realizowanego projektu. Zresztą zobaczcie sami.
 

Wizyta na budowie

Odpowiednio zabezpieczeni rozpoczynamy terenową inspekcję inwestorską na budowie z Dyrektorem ds. Inwestycji i Rozwoju Selvity Tomaszem Nocuniem

Core biznes w Selvicie jest najważniejszy

Już od przeszło dwóch lat Zarząd Selvity sygnalizował, że dalszy rozwój w coraz większym stopniu zależy od zatrudniania kolejnych pracowników naukowych. Do tego jednak, aby mogli oni pracować na światowym poziomie, zarówno w segmencie usług, jak i w segmencie innowacyjnym, potrzebna jest przestrzeń na laboratoria badawcze.

Zobacz także: Selvita zapaliła dzisiaj 1 mld zł wyceny. Spółka otrzymała zgodę FDA na rozpoczęcie badań klinicznych nad SEL120

Doszło do tego, że niektóre z segmentów administracyjnych biznesu Selvity, jak np. sekretariat, czy księgowość, zostały przeniesione do pobliskiej siedziby Krakowskiego Parku Technologicznego - z częścią zarządu włącznie - po to tylko, żeby w dotychczasowym budynku powstały kolejne laboratoria. Dawne gabinety zarządu, czy sala konferencyjna stały się laboratoriami, które wypełniły biologiczne i chemiczne cząsteczki oraz aparatura i kadra naukowa.
 

photo_2019-04-04_19-44-20

Nowy budynek laboratoryjny Selvity znajduje się w Krakowie, na terenie Life Science Parku w sąsiedztwie Krakowskiego Parku Technologicznego, w odległości ok. 10 minut spacerem od dotychczasowej lokalizacji

Budowa własnego laboratorium stała się dla Selvity koniecznością

Już w 2017 roku zarząd spółki zaczął przygotowania do rozbudowy bazy laboratoryjnej. M. in. w tym celu uruchomił oddział w Poznaniu, w którym pracuje obecnie 30 osób. To jednak nie wystarczyło. Segment usługowy Selvity, który wg wyników za 2018 rok, rośnie w tempie 34% rocznie potrzebował więcej miejsca. Podobnie segment innowacyjny, który przy uruchomionych kilku platformach badawczych, również zatrudnia kolejnych naukowców. Wchodzące do badań klinicznych cząsteczki wymagają kolejnych zespołów. Zapadła w związku z tym decyzja, aby stworzyć własną przestrzeń laboratoryjną, najlepiej w pobliżu już istniejącej siedziby Selvity na terenie Life Science Park w Krakowie.
 

photo_2019-04-04_19-44-29

Laboratoria chemiczne i biologiczne to specyficzny rodzaj działalnosci. Zwykłe biura nie są dla nich odpowiednie, dlatego w nowym budynku Selvity każda kondygnacja jest o ok. 1 metr wyższa, niż w standardowych biurowcach

Laboratoria to jednak specyficzny rodzaj nieruchomości. Zwłaszcza jeżeli się chce oferować usługi na światowym poziomie. Wówczas nie wystarczy zwykła przestrzeń biurowa w dogodnej lokalizacji, biurko, gniazdko z prądem, podstawowe zaplecze sanitarne i parking dla pracowników. Laboratoria spółki biotechnologicznej potrzebują odpowiedniej infrastruktury, do zarządzania obiegiem powietrza, do przechowywania odczynników biologicznych, czy chemicznych. Wymagają odpowiedniej sterylności i architektury, która pozwoli ulokować urządzenia laboratoryjne w nietypowych gabarytach. Z tych właśnie powodów, po dyskusjach i analizach, Selvita ostatecznie zdecydowała się na samodzielną budowę laboratoriów.
 

photo_2019-04-04_19-44-25

Po nowej budowie oprowadził nasz Tomasz Nocuń, prokurent Selvity, związany ze spółką od początków jej działalności

Proces budowy zaczął się wiele miesięcy przed wbiciem pierwszej łopaty na zakupionej na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego działce. Oprócz typowych w takim przypadku specjalistów, jak architekci, czy przedstawiciele generalnego wykonawcy, zostali również włączeni pracownicy naukowi spółki, którzy określali potrzeby i wymagania w zakresie budowy laboratoriów. Sprawdzano wymiary urządzeń, określano efektywne rozlokowanie laboratoriów i specyficzne potrzeby.

Zobacz także: Podział umożliwia nam zaproszenie do akcjonariatu nowych inwestorów, dla których tylko jedna część naszego modelu biznesowego jest atrakcyjna - Paweł Przewięźlikowski prezes Selvita S.A.

Nowy budynek laboratoryjny już stoi, do końca roku ma się rozpocząć przeprowadzka

Na początku kwietnia odwiedziliśmy trwającą budowę nowych laboratiorów Selvity. Oprowadził nas po niej przedstawiciel spółki, Tomasz Nocuń, związany z nią niemal od jej powstania. Dowiedzieliśmy się m.in., że budynek będzie miał 6 kondygnacji, w tym podziemny parking, zbiornik na wodę opadową, zapasowy generator prądu, 4 piętra dedykowane laboratoriom, z opcją na rozbudowę, czy zaawansowany system zarządzania przepływem powietrza na potrzeby laboratoryjne, który zajmie cały dach. To wszystko oprócz oczywiście tak standardowych pomieszczeń, jak biura, kantyna, czy balkon. Co ciekawe, każda kondygnacja budynku jest o około 1 metr wyższa niż standard biurowy. Wszystko po to, aby pomieściła zaawansowaną aparaturę, służącą do zarządzania przepływem powietrza na potrzeby laboratoryjne. Niech o tym, że jest to budynek specjalnego zastosowania świadczy fakt, że ok. 50% jego wartości stanowić będzie wysokospecjalistyczna aparatura techniczna, a nie sama nieruchomość.

photo_2019-04-04_19-44-22

Taki widok z okna będzie miał wkrótce zarząd Selvity. W oddali, po prawej stronie widać centrum Krakowa

Choć budowa wciąż jest na stosunkowo wczesnym etapie, widać, w którym kierunku zmierza. Budynek stoi i trwają prace przygotowawcze do jego wyposażania. Aktualnie przy realizacji projektu pracuje około 50 osób, ale w ciągu kilku miesięcy ta liczba wzrośnie nawet 5-krotnie. Zarząd spółki deklaruje, że do końca roku planuje rozpocząć przeprowadzanie do nowej lokalizacji pracowników pionu innowacyjnego. To oznacza, że zwiększy się miejsce na rozwój zespołów naukowych w Selvicie usługowej. To z kolei odblokuje spółkę pod względem zarówno rozwoju w segmencie usługowym, jak i innowacyjnym.
 

photo_2019-04-04_19-44-27

Tuż obok budynku laboratoryjnego powstaje magazyn odczynników chemicznych i biologicznych

PS. Obok budynku, który obecnie powstaje, Selvita dysponuje działką, na której może wybudować kolejne dwa, podobne moduły laboratoryjne.

Zobacz także: Czat inwestorski z Zarządem spółki Selvita - plany podziału spółki oraz podsumowanie wyników finansowych za 2018 rok

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.