Nowy indeks na GPW: WIG-ESG umożliwi inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Dotychczas działający RESPECT Index zostanie zlikwidowany
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 sie 2019, 13:50

Giełda i NN Investment Partners TFI umożliwią inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Od września ruszy nowy indeks

Już 3 września na warszawskiej giełdzie notowany będzie nowy indeks WIG-ESG. Będzie on obejmował największe spółki na GPW pochodzące z WIG20 oraz mWIG40, które prowadzą działalność odpowiedzialną społecznie. Zastąpi działający od 10 lat RESPECT Index, który zostanie zdjęty z giełdy 1 stycznia 2020 roku. Wraz z uruchomieniem nowego indeksu, powstanie jednocześnie produkt inwestycyjny we współpracy z NN Investment Partners TFI, co ma pozwolić inwestować w duchu sustainable finance.

GPW przy uruchomieniu nowego indeksu współpracuje z międzynarodową firmą Sustainalytics, która dostarcza dane inwestycyjne do największych firm na świecie. Jeżeli firma w przyszłości powiększy zakres spółek, które analizuje, to przedstawiciele warszawskiej giełdy zapowiadają, że w przyszłości będzie możliwe rozszerzenie składu indeksu również o mniejsze spółki.

- Ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek społecznie odpowiedzialnego inwestowania zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy indeks WIG-ESG. Współpracujemy z niezależną firmą Sustainalytics, która ma międzynarodową renomę i dostarcza dane z zakresu ESG dla największych firm inwestycyjnych i indeksowych na świecie. Ponadto, od razu zostanie stworzony produkt inwestycyjny oparty o indeks WIG-ESG przy współpracy z NN Investment Partners TFI. Będzie to fundusz, który przykłada szczególną wagę do kwestii ESG przy budowaniu portfela inwestycyjnego. Pierwsza odsłona indeksu WIG-ESG ma przede wszystkim zwrócić uwagę spółek i potencjalnych inwestorów na kryteria ESG w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zakładamy, że w kolejnych latach, elementy środowiskowe, społeczne oraz kodeks dobrych praktyk będą miały coraz większy wpływ zarówno na wagi poszczególnych uczestników w indeksie, jak i na sam jego skład - mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Zobacz także: GPW uruchamia indeks WIG-ESG

Indeks WIG-ESG: zasady konstrukcji

ESG to skrót od słów ‘environment’, ‘social’ oraz ‘governance’. Jak podkreśla warszawska giełda, już od lat promuje najwyższe standardy w tych trzech obszarach wśród największych, polskich spółek. Od 2009 roku funkcjonuje RESPECT Index, który miał na celu wyróżnienie spółek notowanych na giełdzie, które są zarządzane w odpowiedzialny oraz zrównoważony sposób.

Notowania RESPECT Index od 2009 roku

Ticker

Zobacz także: Walka Unii Europejskiej ze smogiem i emisją CO2 to wielka szansa dla polskich firm i Polaków - Piotr Biernacki wiceprezes SEG

Jednak już od 1 stycznia 2020 roku RESPECT Index zniknie z GPW i notowany będzie jedynie WIG-ESG. Przez najbliższe 3 miesiące indeksy będą publikowane jednocześnie. Ranking ESG jest jednym z kryteriów, według którego ustalane są wagi w indeksie. To właśnie w oparciu o raporty firmy Sustainalytics będą analizowane dane polskich spółek.

Udział spółek w indeksie będzie zależny również od poziomu stosowania zasad ładu korporacyjnego opisanych w „Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2016”. Warszawska giełda będzie przyznawać spółkom wagi zależne od liczby stosowanych zasad i jakości publikowanych oświadczeń.

Dodatkowo udział największych spółek będzie ograniczany - największa spółka do 10%, spółki o wadze powyżej 5% nie mogą w sumie przekraczać w indeksie 40%. WIG-ESG będzie indeksem dochodowym.

Dzięki WIG.ESG i funduszowi NN Investment Partners TFI będzie można inwestować w oparciu o filozofię sustainable finance

W oparciu o indeks WIG-ESG ma także wkrótce powstać fundusz inwestycyjny, umożliwiający inwestowanie w ramach filozofii społecznej odpowiedzialności biznesu. Stworzy go NN Investment Partners TFI. Co ciekawe fundusz nie będzie tylko odwzorowywał składu indeksu WIG-ESG, ale ma także inwestować w spółki, które zamierzają poprawiać się w tym zakresie:

- Fundusze NN Investment Partners TFI włączają analizę ESG do procesu inwestycyjnego w różnym zakresie. Mamy w ofercie portfel inwestujący wyłącznie w spółki – głównie zagraniczne – realizujące cele zrównoważonego rozwoju ONZ (UN SDGs). Mamy fundusze stawiające na emitentów – również z Polski - o najwyższych skoringach ESG. Mamy wreszcie fundusze oparte przede wszystkim na wykluczeniu spółek, które prowadzą niezadowalająca politykę w zakresie ESG. NN Indeks Odpowiedzialny będzie funduszem tego trzeciego rodzaju. Do jego portfela trafią również akcje przedsiębiorstw, które być może dziś nie są prymusami w obszarze ESG, ale pracują nad poprawą w tym zakresie. Uruchamianie tego typu funduszy to nasz pomysł na wspieranie zmian na lepsze oraz współpracę z emitentami nad odciążaniem środowiska naturalnego i wprowadzaniem wyższych standardów ładu korporacyjnego. W ten sposób tworzymy wartość nie tylko dla inwestorów, ale w dłuższej perspektywie również dla społeczeństwa – wyjaśnia Robert Bohynik, członek zarządu, dyrektor inwestycyjny NN Investment Partners TFI.

Zobacz także: Brudne zyski spółek z WIG20. Sprawdzamy ile CO2 emitują największe polskie spółki na giełdzie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.