Oto jak spółki giełdowe mimo, że same mają kłopoty, pomagają w walce z epidemią COVID-19 w Polsce
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 mar 2020, 13:25

Oto jak spółki giełdowe, mimo że same mają kłopoty, pomagają w walce z pandemią COVID-19 w Polsce

W obliczu pandemii COVID-19, wiele spółek giełdowych angażuje się w walkę z koronawirusem poprzez wsparcie finansowe i nie tylko. Każdy pomaga jak może, nawet spółki produkujące gry.

W pomoc w zwalczaniu koronawirusa w Polsce angażują się duże spółki z Głównego Parkietu GPW tj. KGHM, CD PROJEKT czy LPP. Przekazują pieniądze polskiej służbie zdrowia, ale również pomagają m.in. w dostarczaniu maseczek ochronnych czy rękawiczek. To o tyle imponująca postawa, że same w wielu przypadkach znajdują się w obliczu nie lada wyzwań operacyjnych w związku z tym, że polska gospodarka niemal się zatrzymała.

Spółki biotechnologiczne z warszawskiego parkietu pomagają w taki sposób jaki może przynieść największe korzyści czyli uruchamiają programy badawcze i analityczne. Celon Pharma rozpoczęła nowy program badań, aby pozyskać lek na koronawirusa. Natomiast Scope Fluidics chce rozszerzyć możliwości diagnostyczne PCR|ONE w kierunku wykrywania COVID-19 co pozwoli wykrywać zakażenie w 15 minut na miejscu bez konieczności wysyłania jakichkolwiek próbek.

Spółki biotechnologiczne opracowują leki i testy

W przypadku spółek biotechnologicznych nie będziemy mówić o wsparciu finansowym. Ich głównym zadaniem jest opracowanie leku lub testów, pozwalających na szybkie wykrycie wirusa COVID-19.

Jeszcze na początku marca, kiedy w Polsce odnotowywano pierwsze przypadki zarażenia, 3 spółki biotechnologiczne informowały o rozpoczęciu prac nad testami. Należą do nich PZ Cormay, Blirt oraz BioMaxima.

Zobacz także: Akcje 3 polskich spółek biotechnologicznych eksplodowały po tym jak ogłosiły, że mają test na koronawirusa COVID-19

W połowie marca Celon Pharma poinformowała o rozpoczęciu programu badań, którego celem będzie znalezienie innowacyjnego leku na koronawirusa. Warto wspomnieć, że spółka ma już spore doświadczenie w repozycjonowaniu istniejących leków i rozwijaniu substancji generycznych.

Również Scope Fluidics, spółka z NewConnect, poinformowała, że zamierza rozpocząć prace nad zwiększeniem możliwości diagnostycznych urządzenia PCR|ONE o wykrywanie koronawirusa. Rozwiązanie polskiej spółki ma być możliwe do wykorzystania bezpośrednio w miejscu, gdzie znajduje się badany. Zakłada dostarczanie wyniku po 15 minutach i stanowi odpowiedź na rosnące ryzyko zakażeń nowym wirusem na świecie.

Zobacz także: „Opracowujemy szybki test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 metodą PCR” - relacja z czatu z zarządem Scope Fluidics

Wszechstronne wsparcie od KGHM

26 marca do Polski dotarł specjalny samolot ze sprzętem medycznym z Chin. Był to pierwszy z transportów lotniczych z pomocą finansowaną przez KGHM. Co więcej, spółka miedziowa udzieliła wsparcia o wartości przekraczającej 15 mln USD, które zostanie przekazane na niezbędny sprzęt medyczny.

Już od kilkunastu dni obserwujemy, jak wszechstronną pomoc oferuje KGHM. Spółka od początku epidemii w Polsce, na bieżąco monitoruje sytuację związaną z koronawirusem i podejmuje liczne działania. Jednym z pierwszych wsparć było wykorzystanie infrastruktury spółki NITROERG należącej do grupy KGHM do produkcji środków dezynfekujących. Jak podkreślała spółka, istnieje szansa na produkcję nawet 20 ton środków bioczynnych na dobę.

W ostatnich dniach zarząd KGHM rozmawiał z ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem na temat możliwego wsparcia dla rządu.

„To czas wyzwań i szczególnej mobilizacji. Działamy na rzecz naszych pracowników, lokalnych społeczności i samorządów oraz całej Polski. Jako załoga Polskiej Miedzi, jako obywatele Polski, jesteśmy odpowiedzialni dziś nie tylko za siebie, ale także za innych i każdy z nas może dziś coś zrobić dla sąsiada, czy kolegi z pracy. Działamy rozważnie razem” – powiedział prezes zarządu KGHM, Marcin Chludziński.

Ponadto, fundacja KGHM przekaże blisko 7 mln zł na wsparcie szpitali. Ta kwota w głównej mierze zostanie przeznaczona na zakup respiratorów i sprzętu koniecznego do leczenia zakażonych koronawirusem.
 


Dostarczanie niezbędnych produktów jest podstawową działalnością KGHM w walce z koronawirusem. Innym, ale równie ważnym wsparciem było przekazanie 50 tys. opakowań wody mineralnej blisko 20 szpitali zakaźnych w Polsce.

„Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A. podjęła szereg działań wspierających własne oraz zewnętrzne służby w walce z zagrożeniem koronawirusem. KGHM ZANAM rozpoczął szycie masek ochronnych. Dwie z miedziowych firm - INTERFERIE oraz Polska Grup Uzdrowisk, zgłosiły wybrane, należące do spółek obiekty, jako gotowe na przyjęcie pacjentów do celów kwarantanny. Z kolei spółka Mercus przekazała 10 tys. maseczek p2 do władz województwa dolnośląskiego i Ministerstwa Zdrowia” - czytamy w komunikacie spółki.
 

W ostatnich dniach KGHM potwierdziło również przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników zależnej spółki ZANAM. Osoby, które miały bezpośredni kontakt z tym pracownikiem zostały podjęte kwarantannie.

Zobacz także: „Polityka dywidendowa KGHM wciąż obowiązuje a my, jako Zarząd, jesteśmy pozytywnie nastawieni do mechanizmu z niej wynikającego” - relacja z czatu z wiceprezes zarządu spółki

CD PROJEKT działa wspólnie z WOŚP

CD PROJEKT, jako największa spółka gamingowa w Polsce, również wspiera działania zwalczające rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zarząd zdecydował o przekazaniu 4 mln zł, we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

„Dziś przekazaliśmy 4 miliony złotych na walkę z koronawirusem — połowę tej kwoty jako CD PROJEKT S.A., a drugą połowę prywatnie. Część prywatna została sfinansowana przez głównych akcjonariuszy oraz zarząd CD PROJEKT” - napisano na Facebooku.

Spółka gamingowa zadbała również o swoich pracowników. Jeszcze w połowie marca poinformowano o przejściu na pracę zdalną wszystkich osób tworzących zespół CD PROJEKT.

„Od dziś, tak długo jak będzie tego wymagała sytuacja, cała załoga CD PROJEKT będzie pracować z domu. Chcemy tym działaniem zapewnić całemu zespołowi najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa” - czytamy w komunikacie spółki.

Zobacz także: Zespół CD PROJEKT pracuje zdalnie. Mimo to spółka chce dotrzymać wrześniowej daty premiery Cyberpunka

Wsparcie szpitali od LPP

Spółka odzieżowa, podobnie jak KGHM, od początku epidemii koronawirusa w Polsce, prężnie działa na rzecz szpitali i służby zdrowia. Na sam zakup ochronnych maseczek LPP przekazało już 1 mln zł. Ponadto, podjęto również współpracę z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w celu dostarczania niezbędnych środków do szpitali zakaźnych tj. kombinezony czy rękawiczki.

„W związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym w kraju, spółka LPP podjęła pierwsze działania mające wesprzeć osoby znajdujące się w potrzebie. W pierwszej linii pomoc kierowana jest do potrzebujących i placówek medycznych z Pomorza i Małopolski. Biorąc pod uwagę palące potrzeby naszej służby zdrowia, pomorska spółka podjęła decyzję o przekazaniu 1 mln PLN na zakup maseczek ochronnych dla szpitali zakaźnych” - czytamy na stronie spółki.
 

LPP maseczki


W firmie stworzono specjalny zespół, który zajmuje się szyciem bawełnianych maseczek. Jednak spółka na tym nie poprzestaje. Dla zaprzyjaźnionych domów dziecka z Gdańska i Krakowa przygotowała komputery, dzięki czemu podopieczni będą mogli kontynuować naukę zdalną.

LPP zdecydowało się również na przekazanie 10% z obrotu swojej najnowszej kolekcji Joyful #Eco Aware marki Reserved. Zostaną one przeznaczone dla szpitali zakaźnych w Gdański oraz Krakowie.

Pomoc PKN Orlen

Fundacja PKN Orlen na wielką skalę zaangażowała się w pomoc. Do tej pory zdecydowała się przekazać 10 mln zł na pomoc dla polskich szpitali na co dzień zmagających się z przypadkami koronawirusa. Kwota będzie obejmować zakup niezbędnego sprzętu. Również PKN Orlen zakupił 5 tys. maseczek ochronnych, które skierował do Agencji Rezerw Materiałowych. 

Pomoc finansowa od Grupy Azoty

Również spółki należące do grupy kapitałowej Azoty podjęły uchwały o przekazaniu łącznej sumy w wysokości 3 mln zł na pomoc w walce z koronawirusem.

„Każda z kluczowych spółek Grupy Azoty przeznaczy po 750 tys. zł darowizny na rzecz instytucji i jednostek działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej - COVID-19. Zarządy i Rady Nadzorcze spółek: Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. i Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A .podjęły już stosowne uchwały” - napisano w oficjalnym komunikacie.

W pobliżu głównych spółek z Grupy Azoty zostały utworzone szpitale zakaźne m.in. w Puławach. Tym samym zdecydowano również o udzielaniu bezpośredniego wsparcia tym placówkom.

Rękawiczki od Mercator Medical

Mercator Medical, jako spółka specjalizująca się w produkowaniu rękawic medycznych, angażuje się w walkę z koronawirusem poprzez przekazywanie swoich produktów. Tym samym na początku marca spółka nieodpłatnie dostarczyła 50 tys. jednorazowych masek ochronnych do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia poprzez rządową Agencję Rezerw Materiałowych w Zduńskiej Woli. 

Firma zapowiada kolejne akcje wspierające walkę z koronawirusem - „specjalistyczne rękawice jednorazowe trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a pomoc finalizowana jest właśnie dla Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa w Krakowie – łącznie 168 tys. rękawic” - czytamy w komunikacie spółki.

Zobacz także: Mercator Medical kolejny raz wspiera walkę z COVID-19

Testy od Grupy UNIMOT

Grupa UNIMOT zdecydowała się na przekazanie rządowi, w ramach darowizny, 100 tys. sztuk testów na koronawirusa. Spółka paliwowa zakupiła je od jednego z wiodących chińskich producentów. Dostawcą, który zgodził się zrealizować zamówienie, jest firma farmaceutyczna Sinopharm International z siedzibą w Hong Kongu.

„Cena jednego testu wynosi 3,5 USD, a całe zamówienie opiewa na kwotę 350 000 USD, czyli prawie 1,5 miliona PLN. Przedstawiciele spółki UNIMOT chcą zwrócić się do Ministerstwa Finansów o zwolnienie tej transakcji z cła oraz podatku VAT, żeby zminimalizować koszty tej społecznej pomocy” - czytamy w komunikacie spółki.
 

GK IMMOBILE wspiera szpital w Bydgoszczy

Grupa Kapitałowa Immobile, która ma siedzibę w Bydgoszczy, zdecydowała się na wsparcie szpitala zakaźnego w tej miejscowości. Tym samym spółka przekazała 100 tys. zł na zakup niezbędnych środków do zwalczania koronawirusa.
 

Asseco Poland działa na wielu polach

W pierwszej kolejności spółka Asseco Poland zapewniła bezpieczeństwo swoim pracownikom. Firma pozostaje w stałym kontakcie zarówno z Ministerstwem Zdrowia jak i Narodowym Funduszem Zdrowia, realizując działania doraźne, wspomagające walkę z koronawirusem.

Co więcej, Asseco udzieliło również pomocy uczelniom wyższym, które są zobligowane do prowadzenia zajęć online. Spółka bezpłatnie udostępniła platformę umożliwiającą przeprowadzanie lekcji w formie wideo. We współpracy z Chmurą Krajową oraz Google system do nauki online będzie dostępny przez pół roku.

„Zarząd Asseco podjął decyzję o przeznaczeniu 1 mln zł na wsparcie sektora zdrowia. Działamy także lokalnie – Podkarpacki Klub Biznesu, którego Asseco jest jednym z założycieli, w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii podjął decyzję o finansowym wsparciu sektora medycznego na Podkarpaciu. PKB przeznaczy 300 tys. złotych na ten cel, a Asseco – dołoży do tej kwoty dodatkowe 100 tys. złotych” – powiedział prezes zarządu, Adam Góral.

Alumetal działa wspólnie z WOŚP

Podobnie jak CD PROJEKT, Alumetal zdecydował się na udzielenie wsparcia wspólnie z WOŚP. Tym samym spółka dołączyła do grona pierwszych firm wpłacających na Fundusz Interwencyjny Fundacji. Przekazano kwotę 250 tys. zł.

„Doceniamy to, że Fundacja WOŚP działa niezwykle efektywnie i transparentnie, co wpisuje się również w naszą filozofię funkcjonowania. Uznaliśmy, że będzie to właściwa forma wsparcia walki z koronawirusem. Działając z Fundacją WOŚP możemy realnie pomóc w znacznie większym stopniu niż w pojedynkę” - komentuje Agnieszka Drzyżdżyk, prezes zarządu Alumetal.

Darowizna od GPW

W ostatnich dniach Rada Giełdy zdecydowała o przekazaniu 1 mln zł na na zakup sprzętu do badań w celu wykrywania koronawirusa.

„Jest to nasz gest solidarności ze wszystkimi potrzebującymi pomocy w tym trudnym czasie. Mamy nadzieję, że przekazane środki pomogą zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. W imieniu Giełdy dziękuję wszystkim Pracownicom i Pracownikom służb medycznych za ich ciężką pracę i poświęcenie. Życzę jednocześnie wytrwałości i zdrowia” – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Inną inicjatywą, której podjęła się warszawska giełda, jest przekazywanie skrzynek świeżych owoców do warszawskich stacji pogotowia ratunkowego. To one na co dzień starają się zwalczyć rozprzestrzenianie koronawirusa.
 

Zobacz także: GPW przekaże 1 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa

Żele od Esotiq&Henderson

Również spółka Esotiq&Henderson zaangażowała się w działania pomocowe. Zdecydowano się na przekazanie 2 tys. żeli myjących ESOTIQ created by Joanna Krupa do Szpitala Zakaźnego w Gdańsku.

„Obecnie szpitale zużywają dziesiątki litrów produktów do mycia, dlatego przekazujemy Szpitalowi Zakaźnemu w Gdańsku 2000 szt. żeli do mycia ciała. W walce z wirusem najważniejsza jest higiena i to właśnie produktów zapewniających higienę pracownicy ochrony zdrowia i chorzy potrzebują najwięcej” - powiedział Piotr Trzciałkowski, prezes zarządu spółki.

Zobacz także: ESOTIQ & HENDERSON angażuje się w walkę z koronawirusem

Akcja „Jesteśmy razem. Pomagajmy” spółki Drutex

Prezes spółki Drutex, Leszek Gierszewski zainicjował akcję „Jesteśmy razem. Pomagamy”. Jej celem jest koordynacja działań w walce z epidemią wirusa COVID19. Tym samym spółka przekaże 1 mln zł dla szpitali.

Drutex zdecydował się na sfinansowanie remontu jednego i wyposażenie czterech szpitali w woj. pomorskim. Prace będą kosztować około 500 tys. zł, ale pozwoli na dostosowanie wyposażenia Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku do potrzeb chorych na koronawirusa. Pozostałe 500 tys. zł zostanie przeznaczone na specjalistyczne łóżka szpitalne oraz kardiomonitory.

Qubic Games gra przeciwko wirusowi

QubicGames przekaże część przychodów osiągniętych ze sprzedaży gier w II kwartale 2020 roku na walkę z pandemią COVID-19. Pozyskana suma zostanie podzieloa pomiędzy międzynarodowe organizacje i fundacje prowadzące walkę z pandemią COVID-19, w tym WHO, a polskie szpitale.

„Do walki z koronawirusem użyjemy wszystkich dostępnych sił. Chcemy przekazać część przychodów nie tylko z gier już wydanych, ale także z nowych tytułów oraz z planowanej na maj kampanii 16-lecia QubicGames. Walczymy teraz z czasem, żeby jak najszybciej przygotować specjalne wersje gier Robonauts i Geki Yaba Runner na platformę Steam, z których planujemy przekazać 100% przychodów. Umożliwi nam to aktywację graczy nie tylko Nintendo Switch czy PS4 ale także PC” - komentuje Jakub Pieczykolan, prezes QubicGames.

Staraliśmy się uwzględnić wszystkie spółki pomagające w walce z koronawirusem. Jest ich mnóstwo, a każdego dnia coraz więcej firm w różny sposób angażuje się w tę inicjatywę. 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.