„Opracowujemy szybki test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 metodą PCR” - relacja z czatu z zarządem Scope Fluidics
Obrazek użytkownika Czaty
17 mar 2020, 17:35

„Opracowujemy szybki test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 metodą PCR” - relacja z czatu z zarządem Scope Fluidics

We wtorek, 17 marca 2020 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Scope Fluidics, prof. Piotrem Garsteckim oraz członkiem zarządu, Szymonem Rutą. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zastosowaniu PCR|ONE do wykrywania koronawirusa Covid-19. Inwestorzy zadawali również pytania o aktualną sytuację i potencjał komercyjny projektów oraz politykę dywidendową spółki. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - ponad 1200 osób wzięło udział w czacie, a zarząd odpowiedział na 75 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem spółki Scope Fluidics - prezesem prof. Piotrem Garsteckim oraz członkiem zarządu Szymonem Rutą. W trakcie spotkania będzie można porozmawiać m.in. o aktualnej sytuacji projektów i perspektywie nowego zastosowania PCR|ONE do wykrywania koronawirusa Covid-19.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 17 marca 2020 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółek odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Moderator czatu
Moderator czatu

Dzień dobry, już za chwilę zaczynamy czat z Zarządem Scope Fluidics. Panowie mają już masę Waszych pytań, ale również duże apetyty :-)

Obrazek użytkownika Anonim
Gregory

Czy firma opracowuje testy na coronawirusa i kiedy będą gotowe do użytku

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

W miniony piątek zdecydowaliśmy o opracowaniu szybkiego testu wykrywającego wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę Covid-19. Przewidujemy, że w ciągu kilku miesięcy będziemy mieli opracowany test gotowy do walidacji. Wprowadzenie do użytku będzie oznaczało również przeprowadzenie walidacji i uruchomienie produkcji. Ten proces zajmie dodatkowe kilka miesięcy. Analizujemy możliwość wprowadzenia testu w sezonie jesienno zimowym, w tym możliwości sfinansowania walidacji i produkcji. System PCR|ONE może umożliwić wykonywanie 15-minutowych testów w formacie point-of-care, to ważny element ochrony przed szerzeniem się epidemii.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Czy w sytuacji ostatnich tygodni i rozprzestrzeniającego się koronawirusa na świecie zauważacie Państwo jakikolwiek spadek zainteresowania projektem PCR ONE czy wręcz przeciwnie?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Spotykamy się z konkretnym zainteresowaniem systemem PCR|ONE. Odbieramy jednoznaczne zainteresowanie szybkością testów - to w obecnej sytuacji jest dość oczywiste. Jesteśmy w dialogu z kilkoma firmami. Kilka firm nawiązała z nami kontakt z własnej inicjatywy w okresie ostatnich kilku tygodni.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Czy w związku z sytuacją koronowirusa na świecie potencjalni nabywcy systemu PCR ONE (duże firmy z sektora dystrybucji urządzeń do diagnostyki) są bardziej zainteresowani systemem i rozmowami o zakupie czy raczej ich zainteresowanie ze względu na ogólną sytuację spada (szukają oszczędności, ograniczają wydatki, etc.)?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Klimat do inwestycji w nowy sprzęt diagnostyki molekularnej był w ostatnich dwóch latach dobry. Obserwujemy w tej chwili zawirowania i chyba nikt nie wie co się wydarzy - z jednej strony recesja nie wspiera inwestycji, z drugiej zagrożenie pandemiczne podnosi wartość takich rozwiązań jak PCR|ONE. W tej chwili widzimy, że nakłady na medycynę i diagnostykę rosną.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Czy wdrożenie nowego panelu na Covid-19 może zwiększyć potencjał komercyjny projektu PCR/ONE oraz w jakim stopniu?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Tak. W odpowiedzi na ten nowy potencjał wartości - i na palącą potrzebę społeczną i rynkową - postanowiliśmy opracować test wykrywający SARS-CoV-2. To może zwiększyć potencjał komercyjny systemu PCR|ONE.

Obrazek użytkownika drwook
drwook

Czy możliwa jest szybsza sprzedaż PCR ONE niż III kwartał 2020? Czy zarząd w obliczu rozpoczynającego się kryzysu finansowego na świecie nie obawia się problemów ze sprzedażą PCR ONE?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Bierzemy pod uwagę, że sytuacja na rynku może zmienić nasz harmonogram sprzedaży. Wiemy na pewno, że kluczowa w procesie sprzedaży jest certyfikacja, oraz dowody kliniczne działania systemu - bo one stanowią o wiarygodności systemu. Jesteśmy w procesie rozmów z targetowymi partnerami, ogniskujemy pracę całej organizacji na wprowadzeniu systemu w badania kliniczne.

Obrazek użytkownika Anonim
anti

Jakie jest w tym momencie największe wyzwanie operacyjne stojące przed spółką?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Uzyskanie certyfikacji CE-IVD dla systemu PCR|ONE. Wymaga to synchronizacji szeregu działań i na tym w tej chwili koncentrujemy uwagę zespołu. Wdrażamy system ISO, walidujemy procesy produkcyjne, przygotowujemy się do weryfikacji i walidacji systemu.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr P

Czy obecna sytuacja powoduje, że sprzedaż Państwa pierwszego projektu może się opóźnić? Czy potencjalni klienci nie będą teraz mieli innych priorytetów? A może wręcz przeciwnie? Teraz będzie jeszcze więcej zainteresowanych, aby jak najszybciej nabyć państwa wynalazek?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Aktywność firm na rynku – choćby ogłoszona w ostatnich tygodniach akwizycja Qiagen (właściciel systemu StatDX) przez amerykańskie Thermo Fischer za prawie 12 mld USD, a w uzasadnieniu przejęcia ThermoFischer podkreślił wartość systemu diagnostyki molekularnej point-of-care. O ostatecznej cenie zadecyduje sytuacja na rynku, dopasowanie systemu, oraz wartość rynku na portfolio konkretnych testów diagnostycznych, które można zrealizować na platformie PCR|ONE - obserwowana przez nas pandemia otwiera nowe zastosowania i nową wielką potrzebę instalacja systemów diagnostyki molekularnej point-of-care, takich jak PCR|ONE.

Obrazek użytkownika Anonim
anti

Jakie są kolejne kroki w celu uzyskania certyfikacji dla PCR ONE? Kiedy planowane są badania walidacyjne?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Pracujemy nad przygotowaniem badań klinicznych w trzech ośrodkach w Polsce, dokonaliśmy już niezbędnych uzgodnień. Sytuacja w szpitalach zmienia się ze względu na epidemię, co może wpłynąć na harmonogram i format badania. Przygotowujemy też plany awaryjne. Pracujemy nad tym, aby przejść do etapu weryfikacji i następującej po niej walidacji klinicznej zgodnie z planem.

Obrazek użytkownika Anonim
watson

Dzień dobry
W kontekście walki z takimi pandemiami, z jaką mamy do czynienia obecnie: raczej oczywiste wydaje się wyposażenie w PCR One wszelkich miejsc typu Point-of-Care, szpitali, laboratoriów, a także lotnisk czy przejść granicznych. Natomiast, czy uważają Państwo, że zasadne byłoby wstawienie takich urządzeń w biurach, magazynach, itp. itd. firm zatrudniających większą liczbę ludzi? Czy widzicie może jeszcze jakieś grupy potencjalnych odbiorców końcowych PCR One?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Tłumienie epidemii wymaga błyskawicznego wykrycia osób zakażonych, izolowanie ich i leczenie. Widzimy obecnie, że różne kraje w różny sposób starają się radzić sobie z wyzwaniem. Rzeczywiście otwiera to nowe zastosowania PCR|ONE i szybkiej diagnostyki w ogóle. Dla przykładu Korea Poludniowa uruchomiła stacje diagnostyczne drive-through, testują nawet 20 tys ludzi dziennie. W ramach tego systemu pobiera się wymaz od osoby pozostającej w aucie. Niestety po pobraniu potencjalnie pozytywny pacjent odjeżdża i na wynik czeka trzy dni. Jest oczywiste, że analiza w czasie 15 minut pozwoliłaby znakomicie ograniczyć ryzyko zarażenia innych przez osobę pozytywną - na wynik można byłoby wtedy poczekać na parkingu. Przewidujemy, że systemy szybkiej diagnostyki wejdą do tego typu zastosowań - tj. testów przesiewowych, w hubach transportowych, punktach drive-through itp. zgodnie z lokalną logistyką.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak daleka jest jeszcze droga do formalizacji sprzedaży PCR/ONE i wprowadzenia tej technologii do sprzedaży?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Jeżeli chodzi o proces sprzedaży na rzecz globalnego dystrybutora/producenta systemów diagnostycznych - jesteśmy w procesie rozmów, kluczowa jest certyfikacja CE-IVD i badania kliniczne.
Jeżeli chodzi o wprowadzenie testów do użytku w szpitalach, to uwarunkowane to jest certyfikacją CE-IVD. W drugim kwartale tego roku planujemy rozpocząć walidację i certyfikacje systemu tzn ostatni etap w procesie certyfikacji.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Ile czasu od dnia dzisiejszego spółka potrzebuje na opracowanie nowego panelu do diagnostyki Covid-19 oraz jaki jest przewidywany czas uzyskania wymaganych certyfikatów do rejestracji i dopuszczenia panelu na rynek?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Przewidujemy, że prace te zajmą kilka miesięcy i ich efektem będzie gotowy test, który będzie można wprowadzić do procesu walidacji klinicznej po uruchomieniu produkcji. Proszę wziąć pod uwagę, że działamy w ramach zadeklarowanych wcześniej planów i musimy pogodzić ten harmonogram z pracami nad zakończeniem certyfikacji panelu MRSA. Jednocześnie analizujemy dodatkową możliwość wsparcia wprowadzenia testu na SARS-CoV-2 do użytku.

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Czy w związku z pandemią koronawirusa na świecie, są szanse na szybszą "formalną" rejestrację urządzenia PCR One? Chodzi mi o przychylniejsze i sprawniejsze działania instytucji, odpowiedzialnych za rejestrację urządzenia na rynkach europejskich i FDA w USA w momencie, gdy cały świat medyczny, poza ratowaniem życia osób zarażonych, "rzucił się" do działań, związanych z poszukiwaniem urządzeń diagnostycznych, szczepionek i leków, związanych z pandemią koronawirusa. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że koronawirus to tylko jeden z aspektów związanych z PCR One

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

FDA stosuje dla testów laboratoryjnych tzw Emergency Use Authorisation. Będziemy analizować sytuację w Europie, na dziś nie mamy wiedzy o tym, że regulatorzy mieliby cokolwiek zmieniać w zakresie procedur certyfikacyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Czy nowy panel na Covid-19 będzie certyfikowany tylko w Europie czy również planujecie Państwo jego certyfikację w USA oraz w Chinach?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Podobnie jak postanowiliśmy certyfikować panel MRSA w pierwszej kolejności w Europie, przewidujemy, że podobna strategia może być optymalna dla testu na obecność SARS-CoV-2. Jest to najszybsza droga. Certyfikacja w kolejnych krajach i regionach wymaga dodatkowych nakładów i to jest sprawa całkowicie na tę chwilę otwarta.

Obrazek użytkownika Anonim
anti

Czy PCR ONE umożliwia badanie wielu próbek jednocześnie? Czy można szybko zmienić rodzaj wykonywanego badania (zmiana kartridża/panelu diagnostycznego?).

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

System przeznaczony jest do badania w formacie point-of-care. Oferuje błyskawiczną analizę jednej próbki. Pozwala to na zastosowanie go w takich miejscach jak lotniska, izby przyjęć, drive-through testing stations, czy otwierający się rynek punktów diagnostycznych w sieciach handlowych w USA. W skrócie, ten format pozwala postawić szybką diagnozę tam, gdzie jest to niezbędne. Obserwujemy dynamiczny wzrost rynku point-of-care diagnostyki molekularnej, 10% rok do roku, a w niektórych pod segmentach słyszymy o nawet większych wzrostach. Sytuacja pandemiczna dodaje do tego jeszcze jeden wymiar.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Czy ostatnie spadki na kursie spółki mają związek z pogorszenie się sytuacji wewnętrznej spółki czy są związane tylko i wyłącznie z ogólną paniką na rynkach finansowych?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Fundamentalnie w spółce nic się nie zmieniło. Wszystkie procesy w firmie działają poprawnie. Jeśli chodzi o otoczenie finansowe, to mieliśmy tylko pozytywne sygnały. Na sytuację na giełdzie patrzymy wyłącznie w kontekście globalnych zmian związanych z pandemią SARS-2.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Jaki będzie szacowany koszt jednego urządzenia przy masowej produkcji PCR ONE? Jaki będzie koszt jednego cartrige'u przy masowej produkcji oraz czy koszt wszystkich cartrige'y będzie podobny?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

w celu szacowania tych kosztów nawiązaliśmy współpracę z wyspecjalizowanymi producentami. efektem współpracy będzie precyzyjne podanie tych wartości. przewidujemy, że koszt analizatora będzie ok. 10 tys EUR a kartridża poniżej 5 EUR

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Czy Państwo macie obecnie problemy z pracownikami (nieobecności wywołane choćby zamknięciem szkół)? Jeśli tak, jak mocno może opóźnić to zakończenie projektu PCR One?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Na tę chwilę nie przewidujemy opóźnień najbliższych milestone'ów. Wprowadziliśmy dodatkowe procedury bezpieczeństwa w obu siedzibach spółki - w naszym centrum operacyjnym oraz w placówce produkcyjnej. Ci pracownicy, którzy mogą pracować z domu są delegowani do wykonania konkretnych zadań właśnie z domu. Prowadzimy kwarantannę osób przyjeżdżających z zagranicy, odwołaliśmy wyjazdy i wizyty potencjalnych nabywców systemu w najbliższych tygodniach. Pracujemy i na razie nie widzimy dużego wpływu pandemii na naszą efektywność, niemniej oczywiście, z odpowiedzialnością patrzymy w przyszłość.

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Skąd to nagłe wejście spółki w koronawirusa - czy wynika tylko z sytuacji na świecie? Czy też może po cyklu marcowych spotkań "z firmami diagnostycznymi o światowym zasięgu" otrzymaliście Państwo zwrotną informację typu: "zróbcie panel na koronawirusa, to natychmiast kupimy od was PCR ONE"

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Zawsze staramy się szczegółowo analizować plany, oraz deklarować cele, które są operacyjnie możliwe do osiągnięcia. Praca and testem Covid wymaga szeregu czynników, które musieliśmy poskładać, aby podjąć tę decyzję. System PCR|ONE oferuje bardzo szybkie wykrycie szerokiego panelu genów. Konstrukcja testu umożliwia też najprostsze spośród dostępnych technik PCR dodanie nowego genu do testu. W połączeniu z czułością reakcji PCR sprawia to, że jest system jest doskonale dostosowany do wyzwań związanych z kontrolą i ograniczaniem epidemii. To olbrzymi potencjał biznesowy. Chcielibyśmy też, żeby możliwie najszybciej ten test mógł pomóc w walce z epidemią. Faktycznie, w USA odbyliśmy ok 20 spotkań, i uzyskaliśmy jednoznaczne potwierdzenie zarówno wartości szybkości i multipleksowości systemu PCR|ONE na ogólny rynek diagnostyki molekularnej point-of-care, jak i potwierdzenie potrzeby dla takiego systemu w walce z obecną pandemią.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy urządzenie firmy Roch, które może wykonywać 4000 analiz na dobę może być konkurencyjne cenowo i wydajnościowo w stosunku do PRC/ONE?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Te dwa urządzenia adresują zupełnie inne zastosowania. Urządzenie o którym Pan wspomina stosowane jest w laboratoriach. Testy w laboratoriach wymagają a) pobrania próbki, b) wysłania próbki do laboratorium o trzecim poziomie bezpieczeństwa biologicznego gdzie dezaktywuje się wirusa i izoluje materiał genetyczny, c) przesłanie materiału genetycznego do laboratorium (gdzie można zastosować urządzenie o którym Pan mówi), d) wydanie wyniku. Systemy point-of-care, w tym PCR|ONE, mają tę ogromną przewagę, że po pobraniu próbki można wykonać test od razu, w miejscu pobrania. To skraca czas o co najmniej kilkanaście godzin. Cieszymy się, że Roche wprowadził wspomniany system, bo to zwiększa przepustowość laboratoriów, a wykrywanie zakażeń jest podstawą kontroli rozprzestrzeniania się epidemii. Zastosowanie systemów point-of-care jest tutaj jeszcze bardziej celowe i skuteczne.

Obrazek użytkownika Anonim
Analityk

Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemii to czy oceniacie Państwo szanse na pozytywną komercjalizację PCR One w drugiej połowie 2020 roku jako większe (ze względu na zainteresowanie problemem bakterii oraz wirusów) czy mniejsze (brak możliwości spotkań w nadchodzących tygodniach, wstrzymanie finansowania przez banki dla projektów bardziej ryzykownych w realiach prawdopodobne recesji ogólnoświatowej)? Czy uważacie, że w związku z pandemią ceny takich transakcji spadną czy raczej wzrosną?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Klimat do inwestycji w nowy sprzęt diagnostyki molekularnej był w ostatnich dwóch latach dobry. Obserwujemy w tej chwili zawirowania i chyba nikt nie wie co się wydarzy - z jednej strony recesja nie wspiera inwestycji, z drugiej zagrożenie pandemiczne podnosi wartość takich rozwiązań jak PCR|ONE. W tej chwili widzimy, że nakłady na medycynę i diagnostykę rosną.

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Które z urządzeń obecnie już działających na rynku diagnostyki medycznej jest najbardziej zbliżone do parametrów, jakie ma mieć PCR One (czas oczekiwania na wynik, koszt pojedynczego badania, konieczność obsługiwania przez technika lub jej brak, wielkość urządzenia, parametry: czułość i specyficzność)?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Na rynku jest kilkanaście systemów diagnostyki molekularnej point-of-care, dzielą się na systemy które albo a) oferują bogatą informację z testu, ale czas wykonania testu wynosi godzinę lub dłużej, dodatkowo typowo te test sprzedawane są w cenie ok 100 USD lub drożej, albo b) testy szybkie (15-20 minut), które oferują wykrycie wąskiego panelu genów (np. 2 lub 3). System PCR|ONE wyraźnie wyróżnia się na tym tle połączeniem szybkości i multipleksowości. dodatkowo, użycie fizycznego multipleksingu ułatwia dodawanie nowych genów do panelu - co czyni go wyjątkowo przystosowanym do wyzwań epidemicznych.

Obrazek użytkownika Anonim
akcjonariusz

Najwazniejsze pytanie,czy wszyscy zdrowi na pokładzie?.mam nadzieje,ze tak i pozdrawiam brykadescp;-)

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

So far so good. Wprowadziliśmy dodatkowe procedury bezpieczeństwa w obu siedzibach spółki - w naszym centrum operacyjnym oraz w placówce produkcyjnej. Ci pracownicy, którzy mogą pracować z domu są delegowani do wykonania konkretnych zadań właśnie z domu. Prowadzimy kwarantannę osób przyjeżdżających z zagranicy, odwołaliśmy wyjazdy i wizyty potencjalnych nabywców systemu w najbliższych tygodniach. Pracujemy i na razie nie widzimy dużego wpływu pandemii na naszą efektywność, niemniej oczywiście, z odpowiedzialnością patrzymy w przyszłość.

Obrazek użytkownika Anonim
Analityk

Czy w tym roku będzie komunikować otwarcie trzeciego projektu?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

W tym roku planujemy przeprowadzenie etapu proof-of-concept jednego projektu. W tej chwili pracujemy aby ten etap osiągnąć. Możemy jedynie powiedzieć że utrzymujemy skupienie na obszarze life-sciences oraz diagnostyki i medycyny

Obrazek użytkownika Anonim
www

W ostatnim czasie pojawiły się informację o różnych firmach, np. z Japonii które opracowały szybki test na koronawirusa (15 minut). Czy mają Panowie jakieś informację jak na ich tle wypadałby product Scope Fluidics?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Pojawia się mnóstwo informacji, cały świat żyje teraz zagrożeniem pandemią. Istnieje wiele metod diagnostycznych, od pomiaru temperatury, przez diagnostykę obrazową, serologiczną, po testy molekularne. Testy molekularne - czyli wykrycie genów identyfikujących wirusa są najczulsze i najbardziej swoiste. Pojawia się wiele różnych testów, zwracamy uwagę na to, że diagnostyka molekularna jest to optymalna metoda możliwie najwcześniejszego wykrycia zakażenia. Konkurencyjny dla nas system StatDx (przejęty dwa lata temu przez Qiagen, który z kolei w ostatnich tygodniach został przejęty przez ThermoFischer za ponad 11 mld USD) wprowadził pierwszy test PCR w formacie point-of-care. Analiza trwa ok godziny, normalna cena paneli StatDx jest kilkukrotnie wyższa od planowanej ceny testów PCR|ONE.

Obrazek użytkownika Anonim
www

Skąd będą Państwo mieli materiał do badań koronawirusa? Czy firma współpracuje na tym polu z naszym państwem czy z podmiotami zagranicznymi?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Rozmawiamy z podmiotami w Polsce i zagranicznymi, będziemy informowali.

Obrazek użytkownika Anonim
Lukasz

Jaki jest przewidywany okres czasu pomiędzy certyfikacją, a komercjalizacją systemu PCR One ?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Certyfikacja jest kluczowa w procesie sprzedaży. Podobnie jak dowody kliniczne działania systemu - bo one stanowią o wiarygodności systemu. Jesteśmy w procesie rozmów z targetowymi partnerami, ogniskujemy pracę całej organizacji na wprowadzeniu systemu w badania kliniczne. Wiemy z relacji z innych podobnych (benchmarkowych dla nas) transakcji, ze rozmowy tak jak w naszym przypadku toczą się na długo przed rejestracją, a do transakcji może dojść po rejestracji, pracujemy w tym kierunku.

Obrazek użytkownika wojciechsambor15
wojciechsambor15

Dzień dobry Panom,

 

czy obecne obostrzenia co do podróży międzynarodowych w jakikolwiek sposób wpływają na postępy w projektach SF i czy terminy milestone'ów zaplanowanych na 1HY 2020 pozostają aktualne? Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Na tę chwilę praca wre i nie przewidujemy opóźnień najbliższych milestone'ów, choć oczywiście należy mieć na uwadze, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Rejestracja wymaga domknięcia kilku wątków w rozwoju projektu, to bardzo złożony proces. Kluczowym zadaniem będzie zakończenie wdrożenia systemu jakości ISO, oraz przeprowadzenie badań klinicznych w kilku ośrodkach. Wprowadziliśmy procedury, przygotowujemy się, jeśli wystąpią zmiany harmonogramu będziemy informowali.

Obrazek użytkownika Anonim
Misza

Czy mają Panowie wiedzę za ile został kupiony system StatDX?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

191 mln USD. Za tyle Qiagen kupił StatDx dwa lata temu. Dodatkowo ciekawą informacją jest przejęcie przez Thermo Fischer koncernu Qiagen za ponad 11 mld USD.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Czy w najbliżym czasie zamierzają Państwo starać się o dotację państwową lub z funduszy UE? Jakie są szanse i warunki?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

tak. przygotowujemy się do tego. szanse trudno ocenić - to decyzje administracyjne; mamy doświadczenie, mocny zespół i bardzo dobry produkt odpowiadający na realną potrzebę

Obrazek użytkownika Anonim
ANDRZEJ

Chciałbym zapytać , czy prace nad PCR/ONE idą zgodnie z planem , czy kamień milowy przewidywany w marcu zostanie terminowo zrealizowany?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Jesteśmy na dobrej drodze.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Kilkakrotnie padła tu suma 11 mld USD za StatDx. Czysto teoretycznie - czy w przypadku komercjalizacji PCR ONE realne są kwoty liczone w mld USD?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Nie spodziewamy się takich kwot. Benchmarkowe dla nas transakcje to przejęcia systemów Iquum LIAT przez Roche, Biofire przez Biomerieux, StatDx przez Qiagen, czy GenePoc przez Meridian, liczone w setkach mln USD. Transakcje przejęcia Cephied przez Danahera, czy Qiagen przez Thermo dotyczą przejęć dużych organizacji sprzedażowych, i są liczone w mld USD.

Obrazek użytkownika Anonim
zatara

Dzien dobry, Panie Profesorze. Jesli mozna zapytac - w statusie spolki znajduje sie zapis o wyplacie "minimum 50% dywidendy". Czy istnieje wiec opcja ze bedzie to wiekszy %? I od czego to zalezy? Dziekuje :)

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Decyzja należy do Walnego Zebrania, będziemy sugerować pozostawienie w spółce środków na które będziemy mieli plany wykorzystania, reszta, tzn. co najmniej 50%, zgodnie ze statutem będzie dystrybuowana w postaci dywidendy.

Obrazek użytkownika Anonim
Michał

Czy spółka ma szansę partycypować w dodatkowo uruchamianych pulach funduszy na walkę z koronawirusem?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

tak. widzimy szansę na pozyskanie dotacji z funduszy europejskich; oceniamy szanse na uzyskanie również dotacji z organizacji amerykańskich

Obrazek użytkownika Anonim
anti

Czy nad PCR ONE prowadzone są dalsze prace rozwojowe czy też urządzenie jest już w finalnej wersji?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

PCR|ONE to platforma, które może zmieniać zastosowanie w zależności od użytego kartridża. Najbardziej zaawansowany jest panel na MRSA (gronkowiec złocisty), który pozostaje jednym z największych zagrożeń wśród zakażeń szpitalnych. Poza MRSA dziś skupiamy prace nad panelem wirusowym, który będzie wykrywał m.in. koronawirusa. Prowadzimy proces walidacji produkcji, równolegle współpracujemy z doświadczonymi producentami aby uzyskać plan wdrożenia produkcji masowej.

Obrazek użytkownika Anonim
thommat

Czy obecna sytuacja na świecie wpłynęła pozytywnie czy negatywnie na zainteresowanie potencjalnych kupców systemem pcr one ?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

wydaje się, że pozytywnie. sytuacja jest jednak dynamiczna.

Obrazek użytkownika Anonim
Max

Czy jest możliwość podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży PCR/ONE przed uzyskaniem certyfikacji?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Dla nabywców kluczowe są: * funkcjonalność systemu, * koszty wytworzenia, * ochrona IP, oraz * potwierdzenie działania w warunkach klinicznych oraz pozytywny feedback od użytkowników klinicznych. Dlatego program badań klinicznych, kończących się certyfikacją jest bardzo ważny i nie spodziewamy się transakcji przed tą datą.

Obrazek użytkownika Anonim
LosEtos

Jak długo trwa przeszkolenie personelu np lotniska lub magazynu by obsługiwać taki sprzęt ?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

System PCR|ONE oferuje w pełni zautomatyzowaną procedurę badania. Umożliwia wręcz włożenie wymazówki bezpośrednio do komory próbki na kartridżu, i uruchomienie testu. Jest, co do zasady, zgodny z amerykańskimi wymaganiami na testy nie wymagające przeszkolonego personelu (tzw. CLIA-waver), aczkolwiek uzyskanie tego certyfikatu to też jest proces, przez który trzeba przejść.

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Czy spółka posiada wystarczającą ilość środków finansowych na realizację dodatkowego panelu uwzględniając obecną sytuację rynkową i panikę związaną z koronawirusem?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

wg naszych szacunków zmieścimy się w naszym budżecie, aby zaawansować prace nad Covid-19 do etapu wewnętrznej walidacji; nie mniej jednak szukamy dodatkowego finansowania grantowego

Obrazek użytkownika Anonim
anti

Czy spółka będzie otrzymywać dodatkowe przychody po sprzedaży PCR ONE np. w formie opłat licencyjnych lub wprowadzania kolejnych paneli diagnostycznych? Jak znaczące mogą to być kwoty?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Modele mogą być różne. Naszym celem jest maksymalizacja płatności upfront, dopuszczamy kontynuację współpracy, np. przy rozwoju kolejnych paneli.

Obrazek użytkownika Anonim
watson

Czy współpraca z Clairfield dotyczy wyłącznie PCR One, czy nawiązaliście z nimi współpracę również w kontekście BacterOMICa i potencjalnych przyszłych projektów?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Na ten moment tylko PCR|ONE. Odbywamy różne spotkania i często mówimy na nich również o systemie BacterOMIC, który spotyka się też ze spontanicznym zainteresowaniem dużych dostawców systemów diagnostycznych. Spodziewamy się, że to zaprocentuje w przyszłym roku. Nie wykluczamy nawiązania współpracy z doradcą formatu Clairfield International, bo widzimy wartość, którą wnosi taka organizacja.

Obrazek użytkownika Anonim
Michał

Mam pytanie o konkurencyjne w stosunku do PCR ONE projekty.
Czy w obliczu epidemii i światowej presji na przyspieszenie postępu technologicznego oraz nadzwyczajnego finansowania - nie macie Panowie obaw że zostaniecie wyprzedzeni przez inne firmy które "na szybko" opracują podobny do PCR ONE projekt?
Jako akcjonariusz SCP kibicuje oczywiście PCR ONE :)
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Szybka diagnostyka, zwłaszcza diagnostyka point-of-care (która eliminuje przesyłanie próbek do laboratoriów BSL-3 w celu dezaktywacji wirusa) jest bardzo ważnym elementem powstrzymywania epidemii. Jest duże zapotrzebowanie i na pewno wiele firm będzie na to zapotrzebowanie odpowiadać. StatDx opracowal już test i wysyła swoje aparaty i testy do Chin. Wiedząc o tym, że będziemy mieli do czynienia z konkurencją, podkreślamy, że zalety systemu PCR|ONE dodatkowo uwypuklają się w przypadku walki z epidemią - są to * szybkość testu, * multipleksowość pozwalająca diagnozować np nie tylko SARS-2, ale również grypę, RSV, czy inne zakażenia o podobnych objawach, oraz * użycie fizycznego multipleksingu, który ułatwia możliwie najszybsze dodanie nowej reakcji do panelu - w celu wykrycia nowego patogenu. Także sumarycznie, oceniamy, że obecna sytuacja podnosi wartość rozwiązań point-of-care molecular w ogóle, a dodatkowo uwypukla przewagi funkcjonalne systemu PCR|ONE.

Obrazek użytkownika Anonim
Misza

na czym ma polegać najbliższy kamień milowy,kiedy ma nastąpić i czy na dziś nie widzą Panowie zagrożenia terminu?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

najbliższy kamień milowy w PCR|ONE to rozpoczęcie walidacji i certyfikacji planowany na koniec 1 kwartału br. nie przewidujemy opóźnień w zakresie uruchomienia walidacji wewnętrznej, mamy wybrane ośrodki kliniczne w Polsce, praca wre;

Obrazek użytkownika Anonim
Romek

Czy zrobienie testu na koronowirusa to jest ciężkie zadanie?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

To zadanie dzieli się teraz dla nas na dwie zasadnicze części. Pierwszą jest opracowanie panelu wirusowego, tzn. takiego, który jest w stanie wykrywać RNA (a nie DNA jak w przypadku np. bakterii). Wykrycie RNA wymaga zintegrowanie na kartridżu tzw reakcji odwrotnej transkrypcji, która przepisuje materiał RNA na DNA, które to DNA jest później specyficznie wykrywane. To zadanie zajmie nam kilka miesięcy. Mamy już dowody laboratoryjne, że integracja odwrotnej transkrypcji działa, nie mniej wymaga to upewnienia się co do szeregu zagadnień technologicznych. Opracowanie tego etapu otwiera nam drogę do paneli wirusowych (np. grypa, ale również SARS-CoV-2). Drugim zadaniem jest właśnie opracowanie specyficznych reakcji PCR na konkretny gen, np. do wykrywania SARS-CoV-2. To zadanie jest możliwie najprostsze w ramach technologii PCR - ponieważ każda reakcja PCR przebiega w swojej własnej, oddzielnej, mikrokomorze i optymalizujemy za każdym razem tylko jedną reakcję. To zadanie wymaga znalezienia sekwencji primerów, optymalizacji tej sekwencji, tzw. 'ustawienia PCR', i przewidujemy, że zajmie kilka tygodni.

Obrazek użytkownika Anonim
LosEtos

czy spółka ma w planach także komercjalizację produkcji czy tym się już kupiec będzie zajmować ?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

spółka posiada własne moce produkcyjne wystarczające w procesie certyfikacji; produkcja na masową skalę jest planowana do outsourcingu; obecnie nawiązujemy relacje z producentami analizatorów i kartridży mogących zapewnić produkcję masową; uruchomienie tych zleceń nie jest naszych planem wyjściowym, nie posiadamy na to środków finansowych

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Bardzo fajnie, że ponownie organizujecie Państwo czat. Ale czy nie byłoby korzystne organizować także spotkań z inwestorami indywidualnymi po osiągnięciu ważnych kamieni milowych (np. gotowość do industrializacji BacterOMIC w styczniu 2020) lub sprzedaży projektów? Chodzi mi o spotkania podobne do organizowancy cyklicznie przez wiele spółek giełdowych z analitykami, zarządzającymi i inwestorami indywidualnymi najczęściej po każdych wynikach kwartalnych - akurat biorąc pod uwagę specyfikę Scope Fluidics takich spotkań póki co organizować nie ma sensu.

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Niejednokrotnie organizowaliśmy takie spotkania i zamierzamy organizować kolejne. Proszę śledzić nasze kanały. Zapraszamy serdecznie przy najbliższej okazji

Obrazek użytkownika Anonim
Ted

Czy Państwo jesteście zainteresowani tylko w sprzedaży systemu pcrone czy też w partycypacji sprzedaży tych urządzeń?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

nasz model biznesowy zakłada sprzedaż całości udziałów w Curiosity Diagnostics; nie mniej jednak kupcy mogą proponować nam różne rozwiązania; będziemy je oceniać indywidualnie; możliwie jak największa, pierwsza płatność na rzecz Scope Fluidics będzie stanowić ważny element negocjacji

Obrazek użytkownika Anonim
CarlosRoca

Mam pytanie odnośnie konkurencji testu na Convid-19 - firma BioMedomics chwali się, że ma test 15 minutowy na coronowirusa. Link do storny: https://www.biomedomics.com/products/infectious-disease/covid-19-rt/
Pytanie brzmi jak taki produkt jest konkurencyjny do rozwiązania PCR ONE i panelu na COvid-19?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Test o którym Pan mówi, to test immunologiczny. Takie testy (serologiczne) wykorzystującą specyficzne przeciwciała skierowane przeciwko wirusom SARS-CoV-2. Problemem jest uzyskanie wysokiego miana wirusa w organizmie w początkowym stadium choroby. Testy są specyficzne, ale problemem jest ich czułość - wykrywają zakażenie typowo na późniejszym etapie niż (czulsze) testy genetyczne, które (tak jak w reakcji PCR) namnażają szukany materiał i potrafią wykryć nawet pojedyncze cząsteczki targetowego genu.

Obrazek użytkownika wojciechsambor15
wojciechsambor15

Dzien dobry, jakie są plany spółki odnośnie dywidendy? Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Niezmienne. Zgodnie ze statutem zamierzamy przeznaczać na dywidendę minimum 50% wpływów ze sprzedaży projektów.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Jaki jest szacowany koszt oraz harmonogram prac nad cartrigem wykrywającym koronawirusa 2019-nCoV?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

W ramach naszego budżetu postanowiliśmy opracować test do poziomu weryfikacji i walidacji wewnętrznej. Efektem będzie test na naszym zintegrowanym kartridżu, produkowanym w naszym oddziale produkcyjnym.

Obrazek użytkownika Anonim
fisher

Czy bierzecie pod uwagę sprzedaż w formie: płatność główna +np. 5% od każdego testu?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

tak jak poprzednio odpisałem, jest to jedna z opcji; nie mając jednak wpływu na wielkość sprzedaży realizowaną przez kupującego kluczem będzie wysokość płatności upfront oraz alternatywne oferty innych producentów

Obrazek użytkownika Anonim
Analityk

Co jest najważniejszym wyzwaniem na okres marzec-maj 2020 z Waszej perspektywy?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Największym wyzwaniem jest synchronizacja kilku równolegle biegnących i współzależnych wątków, ważnych dla zakończenia prac nad panelem MRSA. Obejmuje to wdrożenie systemu utrzymania jakości, walidację procesów produkcyjnych, organizację badań klinicznych. Działamy, obecna sytuacja z jednej strony dodaje nowy wymiar do naszej pracy, z drugiej w oczywisty sposób zmienia środowisko w którym działamy, planujemy z wyprzedzeniem.

Obrazek użytkownika Anonim
Zubrzyk100

Czy są firmy zainteresowane transakcja up-front? W obecnej sytuacji sporo firm może być zainteresowana wyłożeniem pieniędzy wcześniej, aby być tym 1 klientem.

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

prowadzimy rozmowy z kilkoma partnerami; rozmowy mają wstępny charakter, głównie oceniający technologię; nie weszliśmy jeszcze w etap negocjacji; potencjalni kupujący często stosują taką praktykę; tak to miało miejsce w sytuacji nabycia GenePoc i StatDX

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Szanowni Panowie,
Mam pytanie odnośnie do timingu projektu PCR ONE. Wiadomo że jest to urządzenie, które gdyby było zacertyfikowane już dziś - prawdopodobnie kupowane byłoby masowo wszędzie na świecie i odniosłoby kolosalny komercyjny sukces, ze względu na swoje unikatowe właściwości.
Urządzenie jednak jest w końcowej fazie przed dopuszczeniem do obrotu, a tymczasem aktualnie rośnie popyt na inne urządzenia diagnostyczne (np. Roche).
W tym kontekście - czy Panów zdaniem timing i epidemia sprzyja PCR ONE czy wręcz odwrotnie?
Pozdrawiam i trzymam kciuki za Was!

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Rzeczywiście, odbyliśmy rozmowę w USA, w której pojawiło się zdanie które podał Pan w pytaniu. Dużo dalibyśmy za to, żeby móc już teraz włączyć się w walkę z epidemią, bo system PCR|ONE wydaje się być stworzony do tego celu. Co do perspektyw - polecam TEDx Billa Gatesa z marca 2015 ("The next outbreak? We're not ready"), w którym Bill Gates mówi o zagrożeniu pandemią i o działaniach zaradczych. Przewidujemy, że obecna sytuacja podniesie poziom zainteresowania diagnostyką point-of-care, co pozytywnie wpłynie na rynek diagnostyki molekularnej, w tym point-of-care.

Obrazek użytkownika matand
matand

Ile umów NDA podpisaliście Państwo do tej pory?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

ponad 10; po ostatnich spotkaniach w US pracujemy nad kilkoma nowymi

Obrazek użytkownika Anonim
DeViLLy

Czy w akcjonariacie są fundusze inwestycyjne? Czy jest zainteresowanie Waszą firmą dużych podmiotów inwestycyjnych?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Publicznie znany stan akcjonariatu: https://stooq.pl/q/h/?s=scp
Total FIZ - 26,25%
Esaliens TFI - 4,94%

 

Regularnie spotykamy się z różnymi funduszami i liczymy na to, że dostrzegają potencjał naszych projektów

Obrazek użytkownika Anonim
Janusz

Czy zadanie odwrotnej transkrypcji z rna na dna jest procesem trudnym do opracowania? Czy stanowi to istotna trudność w procesie opracowa kartridża covid-19?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Sama integracja tej reakcji nie jest trudnym zadaniem, wykonaliśmy sprawdzenie tej możliwości już kilka lat temu. Jednak opracowanie panelu diagnostycznego integrującego tę reakcję wymaga sprawdzenia szeregu warunków technologicznych, dotyczących kompatybilności z pozostałymi reakcjami, stabilności itp - to są procesy które wymagają czasu, i to zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące.

Obrazek użytkownika Anonim
werevulth

Czy zamierzają Panowie zwiększyć swój udział w Spółce, tzn. czy zakładacie kupno akcji?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Uczestniczyłem w podniesieniu kapitału na jesieni. :) wybaczcie Państwo, nie jestem inwestorem kapitałowym, więc moje możliwości są bardzo prozaicznie ograniczone.

Obrazek użytkownika Anonim
Analityk

Harmonogram na kolejne kwartały w wypadku BacterOMICzakłada uzyskanie gotowości do badań przedrejestracyjnych do końca pierwszego kwartału 2020 roku. Po wykonanie pilotażowej linii i wyprodukowaniu chipów z odczynnikami spółka zamierza przeprowadzić trzecią serię testów prewalidacyjnych do końca pierwszego półrocza 2020 roku. Podtrzymujecię te daty?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Projekt BacterOMIC realizujemy zgodnie z planem. W tej chwili wytwarzamy zestawy urządzeń oraz kartridży w wersji produkcyjnej. Najbliższy kamień milowy, zamykający uzyskanie gotowości do badań przedrejestracyjnych nie jest w tej chwili zagrożony. Będziemy dysponowali zestawami urządzeń (tj zestawami analizator plus urządzenie napełniające kartridże), oraz możliwością wytwarzania kartridży, w ich produkcyjnym już kształcie, w ilościach umożliwiających badania weryfikacyjne oraz przed-rejestracyjne. W skrócie - będą to już urządzenia na poziomie prototypu produkcyjnego, w którym nie przewidujemy zmian, poza estetycznymi przy wdrożeniu do produkcji, oraz kartridże w wersji praktycznie produkcyjnej.

Obrazek użytkownika Anonim
Bogdan

Czy w umowie komercjalizacyjnej PCRone przewidujecie Panowie zagwarantowanie rabatu dla urządzeń sprzedawanych na rynek polski.

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Nie tylko mnie, ale dużej części zespołu marzy się, żeby szybka diagnostyka była dostępna w Polsce. To nastawienie pomogło nam odpowiednio zogniskować prace nad kartridżem - robiliśmy wywiady w Polsce co do cen końcowych, które byłyby akceptowalne i projektowaliśmy kartridż tak by spełnił to wymaganie. Nasze estymaty kosztu wytworzenia potwierdzają te założenia, w przyszłości będziemy znali przewidywania od wytwórcy w skali masowej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy nie pojawiają się wątpliwości odnośnie skuteczności systemu w wykrywaniu wirusów, dotychczasowy panel jest przystosowany do wykrywania bakterii? Czy mogą się pojawić nieprzewidziane problemy w dostosowaniu panelu do wykrywania wirusów? Czy nie było błędem skupianie się na wykrywaniu bakterii?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Platforma PCR|ONE jest uniwersalna - można na niej budować panele wykrywające zarówno bakterie jak i wirusy. O integracji odwrotnej transkrypcji już pisałem. Wyzwania związane z zakażeniami bakteryjnymi są ogromne - żyjemy teraz pandemią SARS-CoV-2, ale to nie zmniejsza zagrożeń związanych z zakażeniami antybiotykoopornymi bakteriami.

Obrazek użytkownika Anonim
werevulth

Jakie są Panów zdaniem największe zagrożenia, że coś pójdzie niezgodnie z planem?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

złożoność procesu rozwoju systemu PCR|ONE to podstawowe wyzwanie, z którym się obecnie zmagamy, ale dotychczas radziliśmy się z nim i osiągaliśmy wszystkie kamienie milowe w terminie; obawiamy się okoliczności, na które nie mamy wpływu np. przebiegu badań klinicznych, przebiegu procesów decyzyjnych u partnerów, skutki pandemii, itp.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Po sprzedaży PCR/ON zespół pracujący nad nim będzie nadal pracował w spółce SCP ?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Typowo, nabywca może poszczególnym członkom zespołu zaproponować kontrakty na okres integracji technologii PCR|ONE w swojej organizacji. Największym kapitałem grupy Scope Fluidics są ludzie, będziemy starali się wykorzystać ten kapitał w kolejnych projektach.

Obrazek użytkownika matand
matand

Z którego kontynentu obserwujecie Państwo największe zainteresowanie PCR ONE?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

rynek producentów urządzeń med.-tech jest globalny; w większości przypadków, nawet jeżeli firmy mają swoje siedziby w Europie czy Azji, to działy rozwoju technologii, przejęć i akwizycji zlokalizowane są w USA; tam głownie prowadzimy nasze rozmowy

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Czy dodanie panelu, który ma wykrywać nowe rodzaje zakażeń/wirusów wymaga osobnej rejestracji każdego panelu w Unii Europejskiej i FDA w USA, czy też wystarczy, ze testy i certyfikację przejdzie PCR One jako urządzenie, a potem możecie dodawać kolejne panele bez koniecznosci ich walidacji? Przepraszam za niefachowe słownictwo - jestem laikiem w tej tematyce

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Każdy panel wymaga oddzielnej rejestracji.

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Skąd te nagłe jazdy kursu Scope Fluidics na giełdzie? Najpierw załamanie silniejsze od rynku (a na pewno zdecydowanie gorsze zachowanie od spółek z branży medycznej/biotechnologicznej). Teraz zdecydowanie bardziej dynamiczne odbicie w górę. Jako akcjonariusz zaczynam mieć obawy o równy dostęp do informacji, szczególnie w porównaniu do dużych inwestorów typu Total FIZ. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

Staramy się nie komentować zmian kursu jako takiego. Wysoka zmienność dotyczy całego rynku. W firmie nie zaszły fundamentalne zmiany. Projekt PCR|ONE i BacterOMIC rozwijamy systematycznie dotrzymując zaplanowanych milestone'ów. Z każdym tygodniem możemy mówić o postępie prac, zwiększaniu pewności certyfikacji produktu. Wzmożone zainteresowanie akcjami firmy w ostatnich miesiącach utożsamiamy z dużym potencjałem komercyjnym systemu oraz polityką dywidendową SCP. Spadek w ostatnim okresie to wynik sytuacji makro, w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Grzegorz,
Jaka ma być skuteczność (pewność) diagnozy Waszego analizatora?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Skuteczność testu wykrywającego konkretne zakażenie mierzy się dwoma parametrami - czułością i specyficznością. W uproszczeniu, czułość mówi o odsetku prawdziwie zakażonych, który zostanie wykryty przez test, a specyficzność mówi o odsetku prawdziwie zakażonych wśród pozytywnych wyników wydanych przez urządzenie. Oba te parametry mierzyliśmy dla testu MRSA w laboratoriach Alab, na ok 200 próbkach klinicznych, porównując wyniki do GeneXperta, oraz do metody referencyjnej, uzyskując wysokie wyniki, zgodne z wysokimi standardami rynkowymi.

Obrazek użytkownika Anonim
werevulth

Czy istniej ryzyko, że w związku z ogólną sytuacją na rynkach fundusze posiadające akcje spółki zaczną się tych akcji pozbywać?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Zawsze istnieje takie ryzyko. Mamy nadzieję, że naszą dotychczasową pracą i ambitnymi planami przekonamy inwestorów do tego, by co najmniej nie sprzedawali akcji SCP - obserwowana pandemia pokazuje najlepiej, jakie szanse stoją przed naszą branżą. Przykładamy jednocześnie dużą wagę do komunikacji z inwestorami.

Obrazek użytkownika Anonim
Ted

Czy Państwo nie obawiacie się że zostaniecie wykupieni przez któryś konkurencyjny koncern? Czy tak możliwość potencjalnie istnieje?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Rozmawiamy również z takimi koncernami. Nie widzimy tu większego ryzyka. Działamy w kierunku maksymalizacji interesu wszystkich akcjonariuszy.

Obrazek użytkownika Anonim
fisher

Jak przebiega współpraca z Clairfield?
Czy moglibyście panowie podać kilka działań, które podjęli w ramach współpracy z Wami?

Obrazek użytkownika Szymon Ruta
Szymon Ruta

współpraca przebiega bardzo dobrze; poszukiwanie nabywców to złożony proces, który w naszym przypadku trwa ponad 1,5 roku; w szczególności pierwsze etapy kontaktów z potencjalnymi nabywcami wymagają wsparcia amerykańskiego doradcy; podtrzymywanie bieżących relacji i komunikacji to również zadanie, które trudno realizować z Polski; przed nami również kilka etapów współpracy w obszarze negocjowania warunków transakcji - tu doradca pełni kluczową rolę

Obrazek użytkownika Moderator czatu
Moderator czatu

Za 5 minut kończymy. Prosimy o ostatnie pytania

Obrazek użytkownika Anonim
zatara

A czy spodziewacie sie Panowie ze BacterOmic da spolce przychody podobne do PCR-One? Moze wieksze? Jakie sa benchmarki?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Rynek testów podatności patogenów bakteryjnych na antybiotyki jest co do wielkości podobny do rynku diagnostyki molekularnej point-of-care, również rozwija się bardzo dynamicznie. Pejzaż konkurencyjny jest zupełnie inny - bezpośrednia konkurencję dla Bacteromica stanowią systemy wprowadzone na rynek dekady temu. Większość nowych rozwiązań koncentruje się na innym segmencie rynku związanym z zakażeniami ogólnoustrojowymi. Na tę chwilę możemy powiedzieć, że spotykamy się nawet spontanicznym zainteresowaniem globalnych koncernów systemem Bacteromic, dajemy sobie jednak czas - w tej chwili, oprócz działań operacyjnych nad PCR|ONE i Bacteromic koncentrujemy się na procesie sprzedaży systemu PCR|ONE.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

dzien dobry tu Andrzej Pytanie krotkie ile firma posiada wolnej gotowki.

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Stan na 31.12.2019: 18,3 mln zł

Obrazek użytkownika Anonim
www

Jak wygląda postęp prac nad BacterOMIC? Czy wszystko idzie zgodnie z założonym harmonogramem? Ile osób pracuje dziś nad tym projektem oraz czy po sprzedaniu PCR|ONE osoby pracujące nad PCR zaczną działać nad BacterOMIC czy nad innym projektem?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Prace postępują zgodnie z planem. W tej chwili wytwarzamy zestawy urządzeń oraz kartridży w wersji produkcyjnej. Najbliższy kamień milowy, zamykający uzyskanie gotowości do badań przedrejestracyjnych nie jest w tej chwili zagrożony. Będziemy dysponowali zestawami urządzeń (tj zestawami analizator plus urządzenie napełniające kartridże), oraz możliwością wytwarzania kartridży, w ich produkcyjnym już kształcie, w ilościach umożliwiających badania weryfikacyjne oraz przed-rejestracyjne. W skrócie - będą to już urządzenia na poziomie prototypu produkcyjnego, w którym nie przewidujemy zmian, poza estetycznymi przy wdrożeniu do produkcji, oraz kartridże w wersji praktycznie produkcyjnej. Widzimy synergie wiedzowe (np. dotyczące wdrażania systemu jakości, ale i inne) pomiędzy projektami - to jest element naszej szerokiej strategii, aby te synergie w grupie Scope Fluidics wykorzystywać.

Obrazek użytkownika Anonim
zibi_71

Jak i gdzie Państwo widzicie Scope Fluidics za 10 lat?

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Naszym celem i marzeniem jest aby Scope Fluidics stał się ośrodkiem tworzącym innowacyjne rozwiązania dla diagnostyki medycznej, i szerzej w obszarze life-sciences, w odpowiedzi na najbardziej palące problemy w ochronie zdrowia. Chcemy utrzymać obecny model, tzn. prowadzenie wąskiego grona wysoko-wartościowych projektów w spółkach celowych. Kluczem do otwarcia tej perspektywy jest sukces projektu PCR|ONE.

Obrazek użytkownika Piotr Garstecki
Piotr Garstecki

Bardzo dziękujemy za bardzo liczne uczestnictwo w czacie, oraz za pytania. Będziemy informowali o kolejnych wydarzeniach i spotkaniach. Pozdrawiamy serdecznie.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.