Przejdź do treści

udostępnij:

Brexit już za 2 tygodnie i chyba będzie twardy, bo wciąż nie widać porozumienia handlowego

Udostępnij

Po blisko roku negocjacji wciąż nie ma porozumienia handlowego pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Bez wspólnego stanowiska zrealizuje się scenariusz tzw. twardego brexitu.

Wielka Brytania oraz UE miały 11 miesięcy na wypracowanie umowy handlowej, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Tego dnia Zjednoczone Królestwo ostatecznie przestanie być członkiem Wspólnoty. Na 2 tygodnie przed terminem wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia handlowego. Kwestią sporną pozostają m.in. sprawy rybołóstwa czy unijne regulacje prawne. Wielka Brytania chce stać się w pełni suwerennym państwem.

Michel Barnier, negocjator reprezentujący UE, zapewnił na Twitterze, że jego obowiązkiem jest podjęcie każdej rozmowy, aby osiągnąć sukces. Kolejne dni mogą być decydujące.

Zobacz także: Brexit: Wielka Brytania niebawem stanie się państwem trzecim. Co to oznacza dla polskich firm i przedsiębiorców?

Finalna faza negocjacji

Jeszcze w niedzielę Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, oraz Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej wydali wspólne oświadczenie. Poinformowano, że rozmowy dotyczące umowy handlowej będą kontynuowane. Mimo tych informacji, nie podano ostatecznego terminu zakończenia negocjacji. Jednak jak wiadomo, termin mija 31 grudnia 2020 roku.

Problemy wokół brexitu

Wielka Brytania od lutego pozostaje jedynie formalnym członkiem unijnej instytucji. W tym roku państwo rozpoczęło okres przejściowy, w którym miało 11 miesięcy na wypracowanie jednolitej umowy handlowej z UE. Pomimo możliwości przedłużenia tego okresu, premier Boris Johnson nie zdecydował się na taki ruch. Tym samym na 2 tygodnie przez końcem roku wciąż nie ma porozumienia handlowego.

Odbyło się już kilkanaście rund negocjacyjnych, jednak nadal kwestiami spornymi pozostaje m.in. rybołóstwo. Wielka Brytania również nie chce stosować się do unijnych regulacji i podlegać pod Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Brak porozumienia handlowego to scenariusz nazywany twardym brexitem, czyli opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię bez umowy.

Co oznacza brak porozumienia handlowego? Wielka Brytania pod wyjściu z UE zostanie „państwem trzecim”. Handel będzie odbywać się już na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). To może oznaczać wprowadzenie ceł, które wpłyną bezpośrednio na wzrost cen w Zjednoczonym Królestwie. Również może się okazać, że eksport czy import niektórych towarów przestanie być dla przedsiębiorców opłacalny.

Trwające obecnie negocjacje, jak podaje BBC, powinny skupić się na tym jak będzie wyglądać przyszłość gospodarcza Wielkiej Brytanii poza granicami unijnymi.

Zobacz także: Brexit zbliża się wielkimi krokami. Jak powinien przygotować się przedsiębiorca na nowe przepisy?

Udostępnij