Brexit coraz bliżej: co powinien wiedzieć przedsiębiorca
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 lis 2020, 06:40

Brexit zbliża się wielkimi krokami. Jak powinien przygotować się przedsiębiorca na nowe przepisy?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej już niebawem stanie się faktem. Na co powinni przygotować się polscy przedsiębiorcy? Odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Aktualnie trwa okres przejściowy, w którym Wielka Brytania miała wypracować porozumienie dotyczące m.in. przyszłych zasad handlu. Jak wielokrotnie pisaliśmy, pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a UE wciąż jest wiele rozbieżności co do dalszej współpracy. Mimo to brexit już 1 stycznia 2021 roku stanie się faktem. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii publikuje „Poradnik dla przedsiębiorcy” dotyczący zasad współpracy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

„Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znajdzie się poza jednolitym rynkiem i unią celną UE bez względu na to czy obecne negocjacje dotyczące przyszłych relacji zakończą się sukcesem czy nie. Od tego też dnia Wielka Brytania przestanie być związana unijnym prawem” – napisano we wstępie.

Zobacz także: Brexit: Wielka Brytania niebawem stanie się państwem trzecim. Co to oznacza dla polskich firm i przedsiębiorców?

Warto przygotować się do brexitu

Wielka Brytania odbyła z UE już kilka rund negocjacji, które miały pomóc wypracować stanowisko dotyczące dalszej współpracy. Pojawiło się wiele rozbieżności, dlatego wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia handlowego. Mimo to Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało poradnik dla przedsiębiorców. Brexit nawet bez porozumienia stanie się faktem, dlatego warto wiedzieć na co się przygotować.

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już uczestnikiem unii celnej UE. Osoby, które będą chciały importować lub eksportować towar ze Zjednoczonego Królestwa, będą musiały posiadać numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy EORI. Dotychczas wydane numery nie będą już obowiązywać.

„Przedsiębiorcy mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii i zamierzający prowadzić przywóz do UE, będą musieli uzyskać unijny numer EORI lub w stosownych przypadkach wyznaczyć unijnego przedstawiciela celnego. Ponadto, od 1 stycznia 2021 r. w Unii nie będą już ważne pozwolenia dla upoważnionych przedsiębiorców, ani inne pozwolenia wydane przez Wielką Brytanię” – czytamy w raporcie.

Należy pamiętać, że od 2021 roku Wielka Brytania będzie traktowana jako kraj trzeci. Wciąż nie wiadomo jaki będzie kształt porozumienia handlowego (o ile w ogóle zostanie ono osiągnięte). Zarówno swoboda przedsiębiorczości, jak i swoboda świadczenia usług, nie będzie już przynosić korzyści przedsiębiorcom z Wielkiej Brytanii działającym w UE - i na odwrót.

„Od dnia 1 stycznia 2021 r. nie będą już ważne w UE pozwolenia przyznane przez organy brytyjskie zgodnie z ramami dotyczącymi jednolitego rynku UE. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do dziedzin usług finansowych, transportu czy mediów audiowizualnych” – napisano w raporcie.

Cały poradnik dla przedsiębiorców zawiera podstawowe i niezbędne informacje dotyczące zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dalsze warunki będą zależne od finalnej formy umowy handlowej. Poradnik dostępny jest TUTAJ.

Porozumienie handlowe coraz bliżej?

Wiele rund negocjacyjnych zakończyło się już niepowodzeniem. Jednak jak wynika z informacji zamieszczonych na portalu Bloomberg, osiągnięcie porozumienia jest coraz bliżej. Premier Irlandii, Micheal Martin rozmawiał z Borisem Johnsonem, premierem Wielkiej Brytanii. Po tym spotkaniu stwierdził, że umowa handlowa może być w zasięgu ręki.

Jak podaje dalej Bloomberg, umowa może zostać zawarta już na początku przyszłego tygodnia. Mimo to premier Irlandii podkreślał, że m.in. sprawa regulacji rybołóstwa wciąż pozostaje kwestią sporną.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.