Warren Buffett o inflacji, BTC i obecnej sytuacji rynkowej. Drugi dzień Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway - RELACJA
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
01 maj 2022, 14:49

Warren Buffett o inflacji, BTC i obecnej sytuacji rynkowej. Drugi dzień Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway - RELACJA

Warren Buffett i Charlie Munger przez ponad 6 godzin, w sobotę 30 kwietnia, odpowiadali na żywo na pytania inwestorów. W tym roku królowała kwestia inflacji i obecnej sytuacji rynkowej. Zapraszamy do relacji z drugiego dnia Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway

Drugi dzień Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway zawsze odbywa się w sobotę i jest to najważniejszy punkt całej trzydniowej imprezy. To właśnie po to na wydarzenie zjeżdżają się inwestorzy z całego świata. Teoretycznie pytanie Warrenowi Buffettowi może zadać każdy, w praktyce to nie jest jednak takie proste.

- Każdy ma szansę zadać pytanie sławnemu inwestorowi podczas konferencji i można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to wysłanie swoich pytań do wyznaczonych dziennikarzy, którzy dokonują ich preselekcji i zadają w imieniu pytającego. Drugi to zostać wylosowanym spośród długiej kolejki oczekujących na zadanie pytania - mówi Przemysław Gerschmann uczestnik Berkshire Hathaway Annual Meeting 2022

Zobacz także: Gerschmann i Jaroszek znowu odwiedzają Warrena Buffetta. Relacja z pierwszego dnia Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway

Aby zająć dobre miejsca na sali, a nawet w ogóle się do niej dostać, trzeba udać się pod salę kongresową najpóźniej o 6 rano, czyli mniej więcej na 4 godziny przed startem. Chętnych nie brakuje, a kolejka jest naprawdę ogromna, zwłaszcza ta w tym roku.


Kolejka przed wejściem na walne zgromadzenie Berkshire Hathaway 2022

Kolejka


- W tym roku w Walnym Zgromadzeniu Berkshire Hathaway brał udział Bil Gates i Tim Cook (CEO Apple), którego cała hala przywitała owacją na stojąco. W trakcie targów widzieliśmy również Bila Ackmana - mówi Tomasz Jaroszek, który również bierze udział na żywo w tegorocznym zjeździe akcjonariuszy Bershire Hathaway.
 

Warren Buffett o inflacji, BTC i obecnej sytuacji rynkowej 

Tegoroczne spotkanie z akcjonariuszami Warren Buffett zaczął od wspomnień z wizyty w kasynie 70 lat temu. Nawiązał tą historią do tego, że rynki finansowe w ostatnich dwóch latach w nadzwyczajny sposób przypominają kasyno, napędzane przez Wall Street. Munger dodał, że nigdy dotąd na rynkach nie było tyle czystego hazardu co teraz, a dominują są ludzie, którzy nie mają wiedzy o inwestowaniu i są prowadzeni przez brokerów, którzy na ten temat wiedzą jeszcze mniej.
 


W czasie sesji pytań i odpowiedzi, kilkukrotnie wracał temat inflacji, który zdominował tegoroczny zlot akcjonariuszy. Inwestorzy pytali o tę kwestię zarówno w kontekście gospodarki amerykańskiej, jak i radzenia sobie z nią na co dzień przez inwestorów indywidualnych. Warren Buffett ze względu na swój staż inwestycyjny miał już bowiem okazję inwestować w okresie wysokiej inflacji lat 70-tych i 80-tych dlatego też oczekiwano od niego konkretnych podpowiedzi.

- Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w czasie inflacji, jest bycie w czymś wyjątkowo dobrym. Najlepsza inwestycja jaką możesz zrobić to po prostu inwestycja w siebie. Nikt nie może ci odebrać talentu, który masz - odpowiedział Warren Buffett.

Zauważył też, że faktycznie widzą coraz wyższe koszty w niektórych spółkach, ale ich spółki przeciwdziałają temu podnosząc ceny i mimo to klientów nie brakuje. Spółki z portfela Berkshire Hathaway radzą sobie ze wzrostem cen. Padło też stwierdzenie, że pieniędzy w gospodarce jest wyraźnie więcej i stanowi to efekt m.in. programów pomocowych z czasu pandemii. Jednak duet z Omaha jednogłośnie stwierdził, że FED dobrze zareagował ratując amerykańską gospodarkę.

Zbacz także: Walne zgromadzenie Berkshire Hathaway już za 2 tygodnie. Autorzy książki „Śladami Warrena Buffetta” ponownie lecą do Omaha

Buffett nie zmienia zdania na temat BTC

Pod koniec wydarzenia pojawił się temat bitcoina i tu zdanie Buffetta nie uległo zmianie: bitcoin nie produkuje żadnej wartości dodanej, więc Warren nadal nie jest nim zainteresowany. Munger dodał, że zagraża on stabilności systemu monetarnego USA.

Oprócz duetu Warren Buffett i Charlie Munger w pierwszej części sesji obecni byli również Greg Abel i Ajit Jain. Ten pierwszy to następca Warrena na stanowisku CEO i już od kilku lat starają się zaakcentować jego rolę na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W trakcie spotkania padło pytanie o odległą przyszłość Berkshire i tu również Buffett pozostaje stanowczy. Jego zdaniem wypracowana przez dziesięciolecia kultura korporacyjna, system zarządzania inwestycjami i partnerstwo z akcjonariuszami sprawią, że Berkshire Hathaway będzie działać sprawnie jeszcze wiele dekad po jego śmierci. Jednak spodziewa się, że przez pierwszy rok, gdy go zabraknie, akcjonariusze będą czujniej obserwować spółkę i jest to absolutnie naturalne.
 

Walne Zgromadzenie Berkshire Hathaway 2022

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Berkshire Hathaway 2022
 

Kilkukrotnie padały pytania o prognozy i zawsze odpowiedź była taka sama: nikt nie wie jak będzie wyglądać inflacja za miesiąc czy notowania spółek za tydzień. Buffetta nie interesują żadne gospodarcze prognozy, nawet ich własne. Dla niego liczy się tak jak zawsze biznes. Jak co roku nie brakowało też trudnych pytań, mocno technicznych i księgowych. Buffett odpowiadał na każde.

Zobacz także: Czuję jakbym wziął udział w walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway i poznał osobiście prezesa. Recenzja książki Śladami Warrena Buffetta

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.