Polacy odwiedzają Warrena Buffetta. Relacja z pierwszego dnia Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 kwi 2022, 14:22

Gerschmann i Jaroszek znowu odwiedzają Warrena Buffetta. Relacja z pierwszego dnia Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway

Przemysław Gerschmann i Tomasz Jaroszek, autorzy książki „Śladami Warrena Buffetta”, są już w Omaha i wezmą udział w Walnym Zgromadzeniu Berkshire Hathaway. Oto relacja z pierwszego dnia „Woodstocku Kapitalizmu”.

W połowie kwietnia informowaliśmy o tym, że Przemysław Gerschmann i Tomasz Jaroszek zamierzają po raz drugi wziąć udział w walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway. Pierwszy raz uczestniczyli w nim w 2018 roku. Bogatsi o tamte doświadczenie postanowili jeszcze raz wybrać się do stanu Omaha w USA i zobaczyć jak wygląda święto kapitalizmu w postpandemicznej rzeczywistości oraz samego Warrena Buffetta na żywo.

Zobacz także: Walne zgromadzenie Berkshire Hathaway już za 2 tygodnie. Autorzy książki „Śladami Warrena Buffetta” ponownie lecą do Omaha

Pierwsze Walne Zgromadzenie na żywo po pandemii

Majowy weekend jest dla pasjonatów świata inwestycji i finansów niczym festiwal muzyczny pokroju Woodstocku. Co roku, z przerwą wywołaną przez pandemię w 2020 i 2021 roku, biorą w nim udział akcjonariusze Berkshire Hathaway lub osoby, które dostaną od nich wejściówki.

- Uprawniają one do obecności na wszystkich eventach mających miejsce podczas tego 3 dniowego wydarzenia - mówi nam Przemysław Gershmann. W ten weekend tłumy inwestorów wykupują wszystkie miejsca hotelowe w mieście już na kilka tygodni przed wydarzeniem. Jak przystało na święto kapitalizmu wzmożony popyt wywołuje wzrost cen. W tych dniach połączenia lotnicze z Omaha drożeją o kilkaset procent, a na lotnisku jest rekordowy tłok w strefie prywatnych samolotów. Do Omaha zlatuje się cała śmietanka Wall Street, na czele z zarządzającymi funduszami hedgingowymi i prezesami banków.

- W tym roku Omaha spodziewała się przyjazdu około 40 tyś ludzi, co byłoby absolutnym rekordem. Normalnie jest około 30 tys. uczestników. Wydaje się jednak, że rekordu przynajmniej na razie nie ma. Naszym zdaniem jest porównywalna liczba uczestników jak w 2018 – mówi Tomasz Jaroszek, który jest obecnie w Omaha

Zobacz także: Czuję jakbym wziął udział w walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway i poznał osobiście prezesa. Recenzja książki Śladami Warrena Buffetta

Plan imprezy nie uległ zmianie od lat

Formuła imprezy kompletnie się nie zmienia. Piątek jest dniem targowym w trakcie którego odbywa się czysta konsumpcja. Akcjonariusze moją cały dzień na to aby zrobić zakupy na hali, gdzie produkty prezentują spółki w które Buffett zainwestował. Akcjonariusze Bershire Hathaway mogą otrzymać zniżkę na zakupy, ale jest ona symboliczna, rzędu 5-10%.

- Na hali konferencyjnej wystawione są dziesiątki stoisk, na których swoje produkty oferują spółki, w których Warren Buffett ma swoje udziały. Co ważne, tu nie chodzi o rozdawanie pendrivów, długopisów i ulotek, co ma miejsce na większości innych konferencji. Tu się po prostu sprzedaje swoje produkty i usługi, z symboliczną zniżką dla akcjonariuszy. A że Amerykanie lubią kupować i potrafią sprzedawać, to obroty bywają tu naprawdę imponujące - mówi Przemysław Gershmann

W tym roku można nabyć limitowane edycje puszek Coca-Coli, ketchup Heinz z podobizną Warrena czy szereg koszulek z motywami inwestycyjnymi. Jeżeli ktoś ma ochotę to może kupić ten sam model butów, w których chodzi Wyrocznia z Omaha. Są dostępne ubezpieczenia od Geico, sprzęt AGD od PamperChief, wyposażenie domu od NFM.
 


 

Swoje stoisko ma spółka NetJests, na którym można usiąść w makiecie samolotu, którym latają VIPy. Na targach można też wejść do pełnowymiarowego modelu domu, który z modułów buduje firma Clayton Homes. Na powierzchni 200 tysięcy metrów kwadratowych są dziesiątki stoisk, a ich cel jest jeden – zwiększyć sprzedaż produktów firm należących do Berkshire Hathaway.

- Tradycyjnie w gronie uczestników są głównie starsi ludzie (60+), ale widać że są to osoby zamożne i zadowoleni ze swoich inwestycji, pomimo ostatnich spadków. Widać też wielu przedstawicieli branży inwestycyjnej, banków, ogólnie Wall Street - mówi nam Tomasz Jaroszek

Co ciekawe w trakcie święta kapitalizmu odbywa się wiele imprez równoległych. Są to konferencje szkolenia, które prowadzą innych przedstawicieli świata finansów. Wszystkie wydarzenia są płatne.

Zobacz także: 10 książek dla inwestora w wartość – bądź mądry jak Warren Buffett

Dom Warrena Buffetta

Piątek to dobry moment aby odwiedzić dom Warrena Buffetta. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie mieszka od 50 lat w tym samym miejscu. Jak na jego możliwości finansowe posiadłość nie jest okazała. Zobaczcie zresztą co o tym domu mówi Przemysław Gerschmann.
 

Zobacz także: Wciąż warto inwestować w amerykańskie akcje - mówi Warren Buffett w najnowszym wywiadzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.