Aktualna sytuacja misji EagleEye i plany rozwoju Creotech - webinar z przedstawicielami spółki
Creotech to notowana na GPW spółka z branży kosmicznej, która w połowie sierpnia zrealizowała kluczowy cel, jakim było wyniesienie na orbitę okołoziemską prototypu największego i najbardziej zaawansowanego satelity w historii Polski.
Wyniesienie satelity na orbitę odbyło się 16 sierpnia w ramach misji testowej EagleEye. Separacja przebiegła pomyślnie. Udało się też sprawnie nawiązać pierwszą łączność i skutecznie operować satelitą przez tydzień, podczas którego to czasu spółka udanie przetestowała już 50% danych z autorskiej platformy HyperSat, w tym między innymi: podsystemy łączności satelity dla prędkości równych 10 kbps, 100 kbps, 1Mbps; podsystemy orientacji i stabilizacji satelity AOCS, czy też podsystemy komputera pokładowego.
Mimo aktualnych trudności z zasilaniem EagleEye, zarząd spółki deklaruje, że jest zadowolony z dotychczasowych osiągnięć misji i wierzy, że po wyeliminowaniu problemów, będzie możliwa jej kontynuacja.
W 2025 roku spółka planuje rozpoczęcie misji kosmicznej PIAST. Projekt ten ma zagwarantować pierwsze stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnego obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. W ramach misji przewidziana jest budowa i umieszczenie na orbicie okołoziemskiej konstelacji trzech satelitów, opartych na ww. platformie HyperSat. Projekt ma na celu wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych i przedsiębiorstw prywatnych w zakresie rozwoju rozwiązań kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Całe przedsięwzięcie jest realizowane pod kierownictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).
Na początku września Creotech zawarł z Europejską Agencją Kosmiczną umowę o wartości 3,95 mln EUR na realizację projektu przygotowania satelitów opartych o platformę HyperSat w ramach planowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) misji Plasma Observatory.
O szczegółach działalności Creotech, aktualnej sytuacji misji EagleEye oraz jej znaczeniu w rozwoju spółki i kolejnych projektów, jak np. PIAST, opowiedzą w trakcie webinaru przedstawiciele spółki:
- Grzegorz Brona, Prezes Zarządu w Creotech Instruments SA
- Jacek Kosiec, Wiceprezes Zarządu w Creotech Instruments SA
- Piotr Dziuban, Dyrektor ds. Inżynierii w Creotech Instruments SA
Rejestracja na webinar
Spotkanie rozpocznie się we wtorek 10 września 2024 r. o godz. 13:00. Wymagana jest wcześniejsza, bezpłatna rejestracja.
Kliknij tutaj, aby zarejestrować się na webinar