Inwestowanie w złoto pozostanie bezpieczne, nawet w obliczu koronawirusa
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 mar 2020, 06:45

Inwestowanie w złoto pozostanie bezpieczne – twierdzą analitycy Incrementum

Złoto od miesiąca zachowuje się bardzo dobrze na tle ryzykownych aktywów, takich jak akcje. I tak będzie dalej, będzie bezpieczną przystanią – twierdzą analitycy Incrementum w najnowszym raporcie z serii „In Gold We Trust”.

Złoto w ciągu ostatniego miesiąca podrożało o 3,5% (w PLN) i o 6% (w USD). Kieruje się na północ, w okolice historycznego szczytu (1921 USD za uncję), zachowując się jak prawdziwa „bezpieczna przystań”.

Notowania złota od 1970 roku

Złoto


My zaś proponujemy w związku z tym zajrzeć do skróconej wersji najnowszego raportu z serii „In Gold We Trust” austriackiej firmy inwestycyjnej Incrementum. Jest on uważany za najlepszy raport o złocie jako inwestycji, jaki ukazuje się w otwartej dystrybucji.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wnioski i najciekawsze wykresy z tegoż raportu, który w skróconej wersji można pobrać TUTAJ. Pełny raport ukaże się 27 maja.

Zobacz także: Złoto powyżej 1 600 USD za uncję. Oto dwa wielkie powody, dla których kruszec od miesięcy drożeje

Złoto, jak zwykle, będzie bezpieczną przystanią

Po pierwsze i najważniejsze, autorzy raportu są wielkimi optymistami, jeśli chodzi o dalsze zachowanie złota. Wskazują, że kryzys związany z koronawirusem oraz zbliżające się wybory prezydenckie w USA to będą wydarzenia generujące strach i niepewność, a w takich warunkach Król Metali zawsze zyskuje na wartości.

Wskazują przy tym na zachowanie wskaźnika pokazującego relację indeksu Dow Jones do ceny złota. Analiza trendów historycznych na tym wskaźniku może sugerować, że będzie on zmierzał w najbliższych miesiącach na południe. To by oznaczało spadki cen akcji i wzrost ceny złota.

Analiza trendów na wskaźniku Dow / Gold ratio

dow gold ratio


Eksperci firmy Incrementum nie omieszkali także przypomnieć, że złoto niemal zawsze zachowuje się jak safe haven, podczas gdy S&P500 przeżywa trudne chwile. Przypomnijmy, że S&P500 w ciągu ostatnich 30 dni spadł o 17%, gdy złoto wyceniane w USD zdrożało o 6%.

Zachowanie złota na tle największych krachów na S&P500

sp500 a złoto

Zobacz także: Komu koronawirus wyrządził największe straty na giełdzie - regiony świata i sektory, które straciły najwięcej

Złoto świetnie przenosi kapitał w czasie

Autorzy raportu podkreślają również siłę złota w stosunku do walut, czyli pieniędzy papierowych. Wygląda ona imponująco nawet na tle USD.

Siła nabywcza złota na tle dolara amerykańskiego

złoto usd siła


Świetna jest tabelka pokazująca ceny ruchomości i nieruchomości oraz artykułów spożywczych w 1969 roku oraz obecnie, wyrażone w GBP i uncji złota. Jak na dłoni widać, że do zakupu danego towaru potrzeba coraz mniej uncji złota, ale coraz więcej GBP. Tabelka pokazuje, jak bardzo dobrze złoto przenosi siłę nabywczą kapitału w czasie, na przestrzeni całych dekad. Pokazuje jak bardzo opłaca się trzymać złoto, a jak bardzo nie opłaca się trzymać papierowej gotówki.

Inflacja cen ruchomości i nieruchomości w GBP na tle deflacji w złocie

tab złoto w czasie

Źródło wykresów: „In Gold We Trust Report 2020”, Incrementum (preview chartbook)

Zobacz także: Jak zabezpieczyć portfel gdy na giełdzie jest panika?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.