Goldman Sachs uważa, że to dobry moment na inwestowanie w złoto
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 mar 2020, 11:48

Goldman Sachs uważa, że to dobry moment na inwestowanie w złoto, bo Fed będzie drukował dolary bez ograniczenia

Zawsze uważaliśmy, że złoto jest podstawową walutą rezerwową świata, zabezpieczającą przed szaleństwami władz, więc nadchodzi świetny czas dla tego kruszcu – uważają analitycy Goldman Sachs.

Obecne środowisko jest idealne dla złota, ono powinno znacznie zyskać na wartości w nadchodzących miesiącach – przekonuje Jeffrey Currie, analityk Goldman Sachs, w najnowszym raporcie o rynku metali szlachetnych.
 

1. Notowania XAU/USD z momentem ogłoszenia przez Fed nielimitowanego QE

Złoto

Złoto zachowa się jak w 2008 roku – uważa Goldman Sachs

Ostatnie 12 miesięcy to był bardzo pomyślny czas dla Króla Metali. Jego kurs wyrażony w USD urósł o 22%. To jednak zapewne nie koniec trendu wzrostowego, a dopiero jego początek. Tak wynika z analiz wielu ekspertów. Jedną z najciekawszych i najbardziej „byczych” dla złota opublikował ostatnio bank Goldman Sachs.

Wedle analityków Goldmana, uncja złota za rok może być warta 1 800 USD. Wszystko przez to, że w poniedziałek Fed ogłosił nielimitowany skup aktywów, co oznacza w gruncie rzeczy nielimitowany druk dolarów. „Podczas kryzysu w 2008 roku było podobnie. Decyzja Fed co do zdecydowanej interwencji – czyli uruchomienie QE – zapoczątkowała kapitalny rajd na złocie” – wskazał analityk Goldman Sachs. „Zachowanie złota zaczyna być identyczne, jak w 2008 roku. Pojawia się duża szansa na to, że zrealizuje się scenariusz rynku byka na złocie” – dodał Currie.

Co prawda w marcu złoto zanotowało znaczny spadek, i najgorszy tydzień od 1983 roku (gdy jego wycena w USD spadła o 11%), ale zaczyna powracać do formy. W ciągu 3 ostatnich sesji podrożało o 8%. „Bardzo słabe zachowanie kursu złota między 9 a 18 marca było związane ze skokowym wzrostem zapotrzebowania inwestorów instytucjonalnych na gotówkę. Wyprzedawali oni wszystko, po każdej cenie, aby tylko otrzymać dolary. Prawdopodobnie złoto wyprzedawała także Rosja, która popadła w duże tarapaty w związku z bessą na ropie.
 

2. Zachowanie złota, dolara i S&P500 po pierwszym QE w 2008 roku

złoto 2008


Warto zwrócić uwagę, że prognoza Goldmana i tak nie należy do hurraoptymistycznych. Konsensus analityków notowany przez portal longforecast.com pokazuje, że uncja może być warta 1 800 USD już na koniec marca, a za rok kurs XAU/USD może zapalić poziom około 2 360 – to by oznaczało 45% wzrostu.
 

3. Prognozy dla kursu XAU/USD – konsensus analityków

gold forecast

Zobacz także: Cena złota zaliczyła najgorszy tydzień od 37 lat - co dalej z Królem Metali?

Inwestowanie w złoto fizyczne staje się coraz trudniejsze

Co ciekawe, inwestorom, którzy nie mają fizycznego złota, za chwilę może zostać możliwość inwestowania tylko w złoto “papierowe”. Pojawiają się informacje, że coraz więcej banków likwiduje możliwość kupna złota w formie sztabek. Jest to zapewne spowodowane problemami producentów złota (np. niedawno firma AngloGold Ashanti poinformowała, że zawiesza do odwołania wydobycie w Argentynie), co może w przyszłości wpłynąć na dostawy.
 


Na szczęście, jak wskazują eksperci, fundusze ETF z ekspozycją na złoto działają bez zarzutu. A tego rodzaju fundusze to nie są jedyne instrumenty, które pozwalają zarabiać na wzroście kursu XAU/USD. Istnieją również kontrakty CFD, futures, czy różnego rodzaju certyfikaty (na GPW np. certyfikaty ING Turbo).
 


Niektórzy analitycy przypominają, że złoto nie będzie rosło w nieskończoność. Tym bardziej, że – jak wskazał Nicky Shiels, analityk Scotiabank – banki centralne z krajów wrażliwych na niską cenę ropy mogą wstrzymać zakupy kruszcu, albo nawet zacząć go stopniowo wyprzedawać, by realizować zyski w celu wspomożenia budżetów.

Źródła wykresów: 1. AmiBroker, 2. Goldman Sachs, 3. LongForecast.com

Zobacz także: Inwestowanie w złoto pozostanie bezpieczne – twierdzą analitycy Incrementum

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost