Srebro zaczęło gonić złoto jak szalone. Cena jest najwyższa od 4 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 lip 2020, 10:20

Srebro zaczęło gonić złoto jak szalone. Cena jest najwyższa od 4 lat

Srebro wyceniane w USD przebiło się przez okrągły, symboliczny poziom 20 USD za uncję i wyszło na 4-letnie maksima.

Wiele wskazuje na to, że przed nami ciąg dalszy hossy na srebrze. W ciągu ostatnich 3 miesięcy metal ten podrożał o 36,7%, wyceniany w USD. W złotym zyskał na wartości 27%. W ciągu ostatnich godzin przebił się przez ważny i mocny opór na poziomie 20 USD za uncję. To mogła być ostatnia przeszkoda przed dalszymi dynamicznymi wzrostami, w kierunku najpierw 22 USD, a potem 35 USD za uncję.
 

XAG/USD - AT

silver

Zobacz także: Srebro wystrzeliło na północ, w 3 sesje podrożało o 10%

Czemu srebro drożeje?

Dlaczego cena srebra rośnie tak dynamicznie w ostatnich miesiącach? Po pierwsze i chyba najważniejsze, dzieje się tak na fali optymizmu związanego z restartem światowej gospodarki po lockdownie związanym z pandemią. Srebro jest obecnie przede wszystkim metalem przemysłowym, więc inwestorzy liczą, że jego cena będzie rosła w związku z ożywieniem w przemyśle. Poza tym, wiele kopalni srebra (np. w Meksyku) było zamkniętych na czas pandemii. To może powodować niedobór srebra w najbliższych miesiącach.

Po drugie, srebro do pewnego stopnia pozostaje metalem szlachetnym. Ma przecież za sobą ciekawą przeszłość jako pieniądz. Ze srebra wciąż robi się monety kolekcjonerskie. Jest więc przez wielu inwestorów postrzegane również jako lokata kapitału w długim terminie.

Po trzecie, wszyscy którzy interesują się surowcami i metalami mają w pamięci to, że gdy już nadchodzi hossa na srebrze, to może ona być bardzo dynamiczna. Przypomnijmy, że nie tak dawno, bo w 2009 roku kurs XAG/USD poszedł w górę o 49,3%, a rok później o 83,3%.

Po czwarte, wycenę srebra wspierają wydarzenia z rynku metali. Niedawno pojawiła się informacja, że fundusz Sprott Silver Trust kupił srebro o wartości 1,5 mld USD, co oznacza, że w trakcie jednej transakcji nabył 75 mln uncji srebra, czyli mniej więcej 8,8% rocznej produkcji tegoż metalu! To pokazuje, jak mocna jest strona popytowa. Wielu ekspertów spodziewa się, że może dojść do tzw. short squeeze na srebrze (spekulanci grający na spadek ceny metalu będą musieli zamykać pozycje). Według danych CFTC, pozycje short wciąż przeważają nad pozycjami long.
 

Pozycje spekulacyjne na srebrze

silv pozycje

Źródło: CFTC

Czy coś może zatrzymać srebrną hossę?

Czy są jakieś argumenty przemawiające za tym, że jednak srebrnej hossy nie zobaczymy? Pierwsze, co przychodzi do głowy, to drugi jesienny lockdown. Gdyby jesień przyniosła tak znaczny rozwój pandemii, że rządy zmuszone byłyby do ponownego zamknięcia, srebro jako metal przemysłowy mogłoby stracić na wycenie.

Poza tym, zmniejsza się w ostatnich tygodniach znacząco silver / gold ratio, czyli wskaźnik pokazujący relację ceny srebra do złota. Zwraca on uwagę na to, że srebro przestaje być mocno niedowartościowane, w stosunku do złota. Jak wiemy, nic nie drożeje bez końca. Niektórzy traderzy na Twitterze ostrzegają, że na srebrze ukształtowała się idealna, wzorcowa „pułapka na byki”.
 

Notowania silver / gold ratio – 5 lat

ratio

Źródło: GoldPrice.org

Wydaje się jednak, że przy obecnych fundamentach, srebrna hossa może mieć przystanki, ale raczej nie powinna zostać zatrzymana albo zawrócona.

Zobacz także: Cena złota w ciągu roku osiągnie 2 000 USD za uncję - uważają analitycy Goldman Sachs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.