Srebro może być obecnie wielką okazją inwestycyjną
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 lut 2022, 08:00

Srebro może być obecnie wielką okazją inwestycyjną

Popyt ze strony przemysłu i inwestorów rośnie i powinien w końcu ruszyć ceną srebra na północ – uważają analitycy.

Wiemy, wiemy - już na początku grudnia 2021 pisaliśmy, iż srebro jest najtańszym aktywem inwestycyjnym na świecie, a od tamtej pory jego cena niewiele się zmieniła. Wtedy uncja kosztowała około 22,45 USD, a dziś kosztuje około 23,60 USD.

Jednak coraz więcej ekspertów jest przekonanych, że srebro jest w tej chwili bardzo tanie. Że jest okazją inwestycyjną, jedną z największych na obecnym rynku.

Notowania XAG/USD – 5 lat

Notowania XAG USD

Źródło: TradingView

Oto dlaczego srebro wróci do łask

Wedle ekspertów Silver Institute, popyt na srebro jako surowiec rośnie i powinien w tym roku pobić historyczny rekord w ujęciu rocznym. Wzrost popytu na XAG powinien sięgnąć 8% r/r, osiągając 1 112 mln uncji – podaje Silver Institute. Popyt z przemysłu powinien urosnąć o 5% r/r, do 552 mln uncji. Popyt przemysłowy stanowi od lat około połowę popytu na srebro ogółem.

„Rok 2022 powinien być dobry dla srebra. Globalna gospodarka podnosi się po pandemii, przemysł potrzebuje surowców, w tym srebra. Szczególnie duże zapotrzebowanie nadchodzi z sektora technologicznego oraz z firm rozwijających zielone technologie” – mówi Edmund Moy, ekspert U.S. Money Reserve.

Robert Minter, dyrektor działu inwestycji w Aberdeen Asset Management, wskazuje, że srebro jest w połowie złotem, w połowie miedzią, jeśli chodzi o cechy użytkowe. „Od początku 2021 roku miedź podrożała o 28%, złoto potaniało o 2%, a srebro poszło w dół o 12%. Coś tutaj jest nie tak. Konkretnie rzecz biorąc: srebro jest bardzo tanie i powinno nadrobić zaległości do tych dwóch pozostałych metali” – uważa Minter.

Michael Cuggino, szef Permanent Portfolio Family of Funds, uważa, że rok 2021 był przerwą w trendzie wzrostowym. „Mądrzy z tej konsolidacji skorzystali, kupując srebro. To był świetny punkt wejścia dla inwestorów długoterminowych. Ta konsolidacja wzięła się stąd, że przeważała na rynku narracja o przejściowej inflacji, która oczywiście okazuje się błędna. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że srebro wyjdzie z tej konsolidacji w górę, z uwagi na otoczenie makroekonomiczne” – mówi Cuggino.

Srebro – konsensus prognoz analityków

Srebro – konsensus prognoz analityków

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Charlie Munger: kryptowaluty są jak choroba weneryczna, a cyfrowy dolar jest zbędny

Srebrne monety mają wzięcie

Warto zauważyć, że rośnie popyt na srebro fizyczne ze strony inwestorów. Silver Institute oczekuje wzrostu popytu na surowiec z segment inwestycyjnego o 10% r/r, do 290 mln uncji. Jak podaje U.S. Mint, w 2021 roku odpowiadając na popyt ze strony inwestorów, wypuściła ona na rynek 28,3 mln monet 1-uncjowych American Eagle, aż o 14 mln więcej, niż w 2019 r.

„Im dłużej będziemy obserwować wysoką inflację, tym chętniej inwestorzy będą zabezpieczali swój portfel metalami szlachetnymi, w tym srebrem. Metale w formie fizycznej zawsze są postrzegane jako bezpieczna inwestycja, choć im większa ekspozycja, tym większy problem z przechowywaniem” – mówi Edmund Moy, ekspert U.S. Money Reserve.

Cena monety Silver American Eagle

silver eagle 10 lat

Źródło: Monex

Zobacz także: Na sztuce w trakcie pandemii można było świetnie zarobić. A jak będzie w czasie wysokiej inflacji?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.