Charlie Munger: kryptowaluty są jak choroba weneryczna, a cyfrowy dolar jest zbędny
Wiceprezes Berkshire Hathaway znów wypowiada się krytycznie o cryptos, kilka miesięcy po tym jak wehikuł zainwestował 1 mld USD w NuBank mający powiązania z rynkiem kryptowalut.
“Nie zainwestowałem nigdy w kryptowaluty i się bardzo cieszę. One są jak choroba weneryczna. Pogardzam nimi” – przyznał Charlie Munger, 98-letni wiceprezes Berkshire Hathaway, podczas corocznego cyklicznego spotkania w Daily Journal Corp.
Zakazać cryptos, e-dolar niepotrzebny
Munger ponownie zaprezentował się jako krytyk kryptowalut. Stwierdził, że powinno się ich zakazać i że podziwia Chińczyków za to, iż właśnie takie kroki podjęli w ubiegłym roku. „Powiem wam, z czym mi się kojarzą kryptowaluty: wymuszenia, porwania i uchylanie się od płacenia podatków. USA źle robią, że tolerują cryptos” – stwierdził Munger.
Co ciekawe, słowa Mungera stoją nieco w sprzeczności z czynami podjętymi ostatnio przez BRK. Wehikuł Buffetta zainwestował 1 mld USD w brazylijski NuBank – który to bank jest przyjazny bitcoinowi i kryptowalutom. NuBank w grudniu przeprowadził IPO na Wall Street, pozyskując 2,6 mld USD, co dało wycenę spółki na poziomie 40 mld USD. NuBank ma 48 mln klientów w Brazylii, Meksyku i Kolumbii. Bank prowadzi platformę NuInvest, która umożliwia lokowanie kapitału w funduszu ETF z ekspozycją na BTC.
Munger wypowiedział się także na temat e-USD. „Owszem, Fed może stworzyć e-dolara. Ale po co miałby to robić, przecież elektroniczny pieniądz już istnieje w USA, jest go pełno na bankowych kontach” – stwierdził wiceprezes BRK. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. Fed opublikował raport, którym rozpoczął debatę na temat korzyści i zagrożeń dla amerykańskiej gospodarki związanych z potencjalnym powstaniem e-dolara.
Zobacz także: Jak inwestować w spółki wzrostowe – radzi założyciel Motley Fool David Gardner
USA uprawiają igraszki z diabłem inflacji
Charlie Munger odniósł się podczas spotkania w Daily Journal Corp. Również do tematu wysokiej inflacji. „To są igraszki z diabłem. Na drodze wysokiej inflacji umierają demokracje. Wysoka inflacja to jest wielkie niebezpieczeństwo na różnych polach, w różnych wymiarach, nie tylko w tym ekonomicznym” - stwierdził.
Inwestor przypomniał, że hiperinflacja była jedną z głównych przyczyn upadku Cesarstwa Rzymskiego. „Drukowanie pieniądza bez opamiętania zawsze prowadzi do wielkiego problemu. USA jeszcze mają czas na opamiętanie się” - stwierdził.
Inflacja w USA – 25 lat
Źródło: Trading Economics