Srebro ma ponad 100% potencjał wzrostu, zakładają optymistyczne prognozy analityków oparte o fundamenty surowca
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 cze 2022, 08:30

Srebro ma ponad 100% potencjał wzrostu w tym roku - zakładają optymistyczne prognozy analityków oparte o fundamenty surowca

Od 24 do nawet 50 USD za uncję. Tyle powinno kosztować srebro jeszcze w 2022 roku, wedle wielu analityków. Optymistyczne prognozy dla srebra mnożą się jak króliki.

Srebro, podobnie jak złoto, od 2 lat denerwuje inwestorów, konsolidując się w szerokim zakresie 21 – 30 USD za uncję. Wielu analityków wskazuje jednak, że ten trudny okres dobiega końca, a cierpliwość tych, którzy mają ten metal przemysłowy w portfelach, zostanie nagrodzona.
 

Notowania XAG/USD – 5 lat

notowania xagusd

Źródło: TradingView

Uncja srebra po 50 USD jeszcze w tym roku?

Finansowy Twitter jest pełen takich oto predykcji, jak poniższa, wskazujących, że jeszcze w 2022 roku cena uncji srebra dobije do 24 USD.
 


Trafiają się i bardziej śmiałe przewidywania. Najodważniejsze głosy mówią o uncji srebra po 50 USD, jeszcze w 2022 roku. Wśród nich jest makro-strateg David Hunter.
 

Srebro jest super-tanie…

Czemu srebro miałoby wystrzelić w górę, niczym rakieta, rosnąc na cenie w kilka miesięcy o 100%? Powodów jest kilka. Pierwszy i podstawowy jest taki, że jest ono po prostu bardzo tanie, w porównaniu do innych aktywów. Kapitał jakby je omijał od wielu lat, wybierał inne aktywa, takie jak akcje, czy choćby złoto. Poniżej widzimy, że srebro jako aktywo inwestycyjne jest niezwykle tanie w relacji do DJIA, czyli indeksu amerykańskich akcji spółek przemysłowych.
 


Srebro jest też niezwykle tanie w stosunku do innych metali przemysłowych. Uncję tegoż metalu można kupić o mniej więcej połowę taniej, niż na szczycie wielkiej surowcowej hossy z przełomu lat 70-tych i 80-tych, oraz o połowę taniej, niż w połowie 2011 roku (historyczny szczyt: 49,80 USD). Tymczasem złoto zdrożało od tamtej pory o 110%, a cynk o 295%, a rod aż o 1 400%!

I jeszcze jedno porównanie srebra – tym razem do podaży pieniądza M2 w USA.
 

W tym miejscu możemy odesłać do naszego tekstu sprzed kilku miesięcy: Srebro jest najtańszym aktywem inwestycyjnym na świecie - wyjaśniamy dlaczego.

https://strefainwestorow.pl/artykuly/zloto-i-srebro/20211208/srebro-noto...

Zobacz także: Złoto pozostaje w męczącej konsolidacji od prawie 2 lat. Narastająca frustracja fanów króla metali może sugerować, że kurs ruszy na północ

…a jego fundamenty są coraz mocniejsze

Trudno wyjaśnić racjonalnie, czemu srebro jest lekceważone. Niektórzy wskazują na manipulacje banków, ale ta teoria spiskowa z biegiem czasu zdaje się coraz mniej przekonująca. Wygląda na to, że po prostu inwestorzy woleli jak do tej pory inne aktywa. Ale to się może zmienić, choćby z powodu rosnącego popytu na srebro ze strony przemysłu samochodowego, na co kilka dni temu zwrócił uwagę Silver Institute. Wedle prognoz, popyt na srebro ze strony branży samochodowej w 2021 roku ma sięgnąć 1 900 ton, by w 2025 roku wynieść 2 700 ton.
 

Popyt na srebro ze strony branży automotive (mln uncji)

popyt na srebro automotive

Źródło: Silver Institute

Srebro jest szeroko wykorzystywane także w branży OZE, m.in. do tworzenia paneli słonecznych. I tutaj pojawiła się ostatnio ciekawa informacja fundamentalna: prezydent USA Joe Biden prawdopodobnie oficjalnie zezwoli na bezcłowy import paneli słonecznych do Ameryki z Tajlandii, Malezji, Kambodży i Wietnamu przez okres 24 miesięcy. Warto obserwować, jak na ewentualne zmaterializowanie się tej zapowiedzi zareaguje (zareagowało) srebro – jeśli reakcja będzie pozytywna, być może będzie to oznaka, że wiadomości fundamentalne w końcu zaczynają mieć większy wpływ na cenę metalu.

Warto także zwrócić uwagę, że z raportu Commitments of Traders wynika, iż pozycja long netto banków bulionowych na srebrze powiększa się, a cena kosztu wydobycia uncji tegoż metali wynosi około 20 USD.

No i jeszcze poważny sygnał kontrariański. Jak widać poniżej, pozycje long netto funduszy inwestycyjnych na srebrze są tak niskie, jak w połowie 2021 roku, oraz niższe, niż na dnie covidowego krachu z marca 2020. To jest sygnał, że niewielu inwestorów interesuje się srebrem.

Saldo pozycji funduszy inwestycyjnych na srebrze

managed money silver

Źródło: Saxo Bank

Jak widać, fundamenty srebra są coraz mocniejsze, a sytuacja na rynku inwestycyjnym coraz ciekawsza, w sensie – dająca możliwość kontrariańskiego zakładu.

Zobacz także: Straty na giełdzie z ostatnich miesięcy zostaną odrobione jeszcze w 2022 roku – twierdzą niektórzy analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.