Przejdź do treści

udostępnij:

3 wykresy, które pokazują siłę naszego rynku giełdowego

Udostępnij

3_wykresyZa sprawą katastrofy samolotu Malaysia Airlines temat Ukrainy ponownie zaczął elektryzować inwestorów na całym świecie. Wstępna analiza sugeruje jednak, że mamy już do czynienia z fazą wygaszania tego kryzysu, tak przynajmniej wskazuje zachowanie rynków giełdowych. Wykresy sugerują bowiem, że pewne grono inwestorów, rozpoczętą pod koniec minionego tygodnia przecenę na giełdzie, wykorzystuje do akumulacji akcji. Tutaj prym wiedzie zwłaszcza nasz rynek, który lubi z wyprzedzeniem dyskontować zakończenie korekt na rynkach zachodnich.

Kwestia Ukrainy coraz mniej istotna dla inwestorów

Wykres 1: Indeks DAX, interwał dzienny, rok 2014.
Wykres 1: Indeks DAX, interwał dzienny, rok 2014.

Jeżeli za punkt odniesienia przyjmiemy moment, w którym inwestorzy dojrzeli problem na Ukrainie, czyli wkroczenie 1 marca 2014 r. prorosyjskich wojsk na Krym (gruba czerwona linia), to indeks #DAX pozostaje powyżej tego poziomu (Wykres 1). To, że niemieccy inwestorzy już niespecjalnie przywiązują znaczenie do tej kwestii potwierdza dość skromna wyprzedaż indeksu w czwartek i piątek. Technicznie #DAX dotarł do wsparcia i jest gotowy na powrót wzrostów.

Rosyjski rynek giełdowy zatrzymał się na wsparciu

Ciekawe jest to, że rosyjski #RTS również dotarł do solidnego wsparcia, którym podobnie jak na indeksie #DAX, jest poziom sprzed 1 marca 2014 (Wykres 2). Pomimo czarnego PR i nałożonych na kraj sankcji kursy rosyjskich akcji znajdują się powyżej poziomów sprzed wkroczenia ich wojsk na Krym. To niejako potwierdza, że inwestorzy w obecnej przecenie będą raczej szukać okazji do zakupu tanich akcji, niż ich sprzedaży.

Wykres 2: RTS (góra), WIG (dół) interwał dzienny, rok 2014.
Wykres 2: RTS (góra), WIG (dół) interwał dzienny, rok 2014.

Ciekawostką jest też to, że polski indeks #WIG pozostaje poniżej swoich poziomów sprzed 1 marca 2014 (Wykres 2). To by oznaczało, że wyceny naszych akcji są obciążone jeszcze jakimś innym czynnikiem. Niemniej jednak najciekawsze jest porównanie #RTS i #WIG, w perspektywie ostatnich dwóch miesięcy (czerwiec – lipiec, czerwone kreski). Jak widać obydwa indeksy są w tym czasie odwrotnie skorelowane.

Czy jest szansa na przepływ kapitału z Rosji do Polski?

Siła #RTS jest najprawdopodobniej wypadkową wzrostu zainteresowania wśród inwestorów krajami BRIC, jakie widać też na innych rynkach z tej grupy. Samo zainteresowanie jest oczywiście efektem tego, że inwestorzy najprawdopodobniej dyskontują minimum globalnej inflacji. Niestety dobre nastroje na giełdzie w Rosji zepsuły sankcje i katastrofa. W związku z tym tutaj pojawia się szansa dla naszego rynku. Polska giełda jest jedyną alternatywą dla rosyjskich akcji w naszym regionie. To by usprawiedliwiało dużą siłę naszego rynku w ostatnich sesjach i to, że popyt w tym momencie koncentruje się głównie na spółkach surowcowych i energetycznych.

WIG-Ukraina też zachowuje się przyzwoicie

Wykres 3: WIG-Ukraina, interwał dzienny, rok 2014.
Wykres 3: WIG-Ukraina, interwał dzienny, rok 2014.

Najlepszym świadectwem tego, że obecne wydarzenia na Ukrainie już nie są dla inwestorów tak straszne jest zachowanie indeksu #WIGUkraina (Wykres 3). W tym momencie kurs wciąż pozostaje powyżej minimów z marca jak i dołka majowego. Dopóki kurs indeksu nie ponawia minimów z pierwszej połowy roku jest szansa na zakończenie trendu spadkowego. Jeżeli tak będzie to na pewno w gronie spółek związanych z Ukrainą okazji inwestycyjnych będą szukać najodważniejsi inwestorzy.

Oferta specjalna: inwestuj skutecznie z Sindicator.net

Jeszcze tylko do czwartku, 24 lipca 2014 r. do godz. 23:59 trwać będzie promocja abonamentów w Sindicator.net. Sindicator.net to działające od 2008 roku i sprawdzone narzędzie dla inwestorów giełdowych, które pozwoli Ci oszczędzić czas i skuteczniej zarabiać pieniądze.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić szczegóły
oferty promocyjnej

Sindicator.netSindicator.net to skaner rynku giełdowego z bazą danych finansowych spółek, które są notowane na GPW (dane aktualne i archiwum). Oprócz funkcji skanowania rynku z wykorzystaniem 24 wskaźników analizy fundamentalnej, analizy technicznej cykli (trendy) oraz siły relatywnej, Sindicator.net posiada moduł analizy rynku, który pozwala oceniać sytuację rynkową na GPW. Dla wielu inwestorów, w tym dla mnie, Sindicator.net to narzędzie niezbędne do skutecznego inwestowania w spółki z polskiej giełdy. Tylko teraz możesz skorzystać z bogatych możliwości narzędzia dla inwestorów giełdowych Sindicator.net w obniżonej cenie. To prawdopodobnie jedyna oferta promocyjna abonamentów w Sindicator.net w tym roku. Oszczędzaj czas i skuteczniej zarabiaj pieniądze:

Kliknij tutaj, aby sprawdzić szczegóły
oferty promocyjnej

Udostępnij