Dlaczego mecz Brazylia - Niemcy dobrze oddaje sytuację Byków i Niedźwiedzi na GPW
© Laurence Griffiths/Getty Images
We wczorajszym meczu Niemcy rozgromiły Brazylię 7 do 1 i to wydarzenie bardzo przypomina nam sytuację w jakiej znalazł się nasz polski rynek giełdowy. Nas też czeka ważny mecz. Z jednej strony stoją byki (Brazylia), a z drugiej niedźwiedzie (Niemcy). Czy wynik spotkania okaże się taki sam jak ten wczoraj na murawie w Brazylii?
Neymar i da Silva z GPW
Jeżeli mielibyśmy się posłużyć porównaniem, to bez dwóch zdań na miano Neymara z GPW zasługuje KGHM.
Wykres 1: KGHM - interwał dzienny rok 2014
Kurs spółki w ostatnich tygodniach skutecznie opiera się tendencjom spadkowym, na całym rynku. #KGH jako jedna z nielicznych spółek z #WIG20 znajduje się powyżej swojej średniej SMA50 (kolor zielony), a układ średnich sugeruje próbę zmiany długoterminowego trendu.
Wykres 2: Indeks WIG-energia interwał tygodniowy lata 2010 - 2014
Neymarowi naszego parkietu pomaga jedynie środkowy obrońca da Silva czyli #WIGenergia. Jego kurs już zaatakował swoje historyczne maksima z 2011 roku, a w ataku przeszkodziła jedynie transakcja sprzedaży #PGE, przez Skarb Państwa. Wczoraj jednak spółki energetyczne były jednymi z najsilniejszych na #GPW i ta tendencja dzisiaj dalej się utrzymuje.
Niemiecki team niedźwiedzi z GPW
Byki z GPW mają gwiazdę i dobrego obrońcę, a niedźwiedzie całą drużynę, która nieźle ze sobą współpracuje.
Wykres 3: WIG-banki interwał dzienny lata 2012 - 2014
W ataku niedźwiedzi znajduje się słabnący sektor bankowy, na czele z #PKO, który przełamał średnią SMA200 (kolor czarny) i znajduje się najniżej od stycznia 2014. W tym momencie układ średnich na #WIGbanki sugeruje, że kontrolę nad rynkiem definitywnie utrzymują niedźwiedzie i jedynie nagły zwrot może zmienić ten obraz.
Maluchy też grają w drużynie niedźwiedzi
Na korzyść niedźwiedzi przemawia też słabość sektora najmniejszych spółek.
Wykres 4: Indeks MIS80 (dawny sWIG80) interwał dzienny lata 2013 - 2014
Przykładowo indeks #sWIG80 stracił od swojego szczytu, z listopada 2013, już 18,5% a układ średnich zdecydowanie faworyzuje niedźwiedzie. Podobnie wygląda #WIG250, a ostatnio średnią SMA50 przełamał nawet indeks #mWIG40.
Indeks WIG niczym gwizdek sędziego rozpoczynający mecz
To, że czeka nas w najbliższym czasie moc wrażeń na naszym rynku giełdowym najlepiej pokazuje #WIG.
Wykres 4: Indeks WIG interwał dzienny lata 2012 - 2014
Kurs właśnie zszedł poniżej swoją średnią SMA200 (kolor czarny) i kierując się analogią ostatnich 2 lat tutaj kończyła się zawsze korekta. Niestety w trakcie poprzednich przecen układ średnich sprzyjał bykom, a teraz jest na odwrót. Średnia SMA50, 100 i 200 zaczynają zawracać, a ich bliskość sugeruje gotowość do dynamicznego ruchu.
Czy mecz byków z niedźwiedziami na GPW zakończy się wynikiem 1 do 7?
W tym momencie jedyne, co możemy zrobić to obserwować gwiazdy z drużyny byków. #KGH i sektor energetyczny, który wykazuje się siłą. Tylko one mogą uratować sytuację. Pocieszające jest to, że giełdowe byki na GPW, inaczej niż Brazylia, przystępują do meczu posiadając w swoich szeregach giełdowego Neumara #KGH i da Silve #WIGenergia. Problem pojawiłby się, gdyby #KGH doznał nagłej kontuzji, np. ze względu na sytuację na rynku miedzi, a #WIGenergia otrzymałby czerwoną kartkę, spowodowaną kolejnymi pakietami akcji #PGE sprzedawanymi przez Skarb Państwa.
Po drugiej stronie znajduje się natomiast perfekcyjnie naoliwiona i zgrana ze sobą drużyna niedźwiedzi. Słabe banki i sektor spółek najmniejszych zazwyczaj w przeszłości poprzedzały poważne przeceny na naszym rynku. Czy tak będzie i tym razem nie wiadomo, ale na pewno na razie niedźwiedzie prowadzą w giełdowym meczu na Książęcej, co najmniej 2 do 0.